Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • leo

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2005

  • Mesaj Privat
sal`

Am din vara un opel astra H caravan si am constatat faptul ca de cand cu ploile se aburesc pe interior stopurile de pe spate. Mai exact in coltul de sus in dreptul stopurilor de frana se face condens si in plus dispare f. greu.
Se pare ca ar fi o problema generala cel putin la aceste tiputi de masini (stopuri), mai ales ca la noi la firma sunt 6 astfel de masini si la toate am constatat aceasta problema (la unele mai mult la altele mai putin).

Ceva sugestii ?
multumesc
Skip ads

  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,830
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
nu etanseaza bine capacul.
daca stopul e etans, nu are voie sa se abureasca
  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Sau daca e prea "etans" se face condens in tripla din cauza schimbarilor bruste de temperatura . Daca nu are fa'i cite o gaura in plasticul triplei(dar sa o vezi , gaura , din interiorul masinii adica sa nu ajunga apa) , nu in oglinda . O mai buna circulatie a aerului ar rezolva problema .
  • Luciani67

  • Mesaje scrise: 299
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Aug 2005

  • Mesaj Privat
scoate becurile si lasa-l sa se usuce (nu cand ploua) si cand pui inapoi becurile fii atent sa le pui cum trebuie...(eu am avut probleme similare cu un far)
Skip ads

  • leo

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2005

  • Mesaj Privat
Va multumesc pentru ajutor.
deoarece este in garantie o sa merg la GTT sa vedem ......(probabil vor incerca sa "dreaga" problema si daca nu merge o sa-l schimbe)

Ce mi se pare nasol e ca la o masina noua sa patesti asa ceva, e ceva ce eu nu mi-am putut imagina.....le-am scris si la Opel HU si BE sa stie si ei ce si cum ...poate remediaza acest "bug" sa nu mai planga si altii.
  • rucu

  • Mesaje scrise: 55
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Si la mine se aburesc, dar numai din cand in cand, la spalatorie. Mai mult vara s-a intamplat. Asta e. Oricum, sa recunoastem ca nu sunt probleme grave.

Asa, la capitolul mici bug-uri, mai ai ceva de adaugat? Poate ar trebui sa facem un topic, cu problemele comune la Astra H.
  • Lucian_X

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 2005 17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2007

  • Mesaj Privat
salut,

pe langa condens am gasit si apa de 2 degete in stopul spate stanga.
aveti vreo idee pe unde intra?

multumesc,
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Are destule locuri pe unde poate intra. Verifica garnitura dintre far si caroserie si suruburile ce prinde "placa" becurilor de stop. Si eu am gasit apa in stopul stang si cand am demontat am observat ca acea garnitura era putin stramba. Am pus-o putin la presa intre 2 "biblii" sa se indrepte si am scapat de apa
  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Problema poate fi rezolvatã cu o gaura micã in buza subțire in partea de jos, peste care se aseaza garnitura de cauciuc. Acea gaura va permite apei care se scurge pe lângã stop sa treacã mai departe și sa ajungã jos, sa nu pãtrundã in stop. Și eu am avut apa de 2 degete in stopul stanga.
  • CSebesan

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2021

  • Mesaj Privat
Si eu am constatat acelasi lucru la insignia..sint stopuri aftermarket..dar sunt cu leduri..imi plac foarte mult..si de aceea as vrea sã gãsesc o rezolvare
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR