Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Uleiuri, Lichide si Carburanti
  • vulpee

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mar 2016

  • Mesaj Privat
Am un astra 1.2..2002,120.000 km...de cand am cumparato am facut doar un schimb de ulei
am folosit Eneos 10w40,dupa aproximativ 4000 km a inceput o usoara bataie de tacheti si m-am gandit sa il schimb.
Am bagat Motul 10w 40 si acum pe langa bataia de tacheti se mai aude o bataie undeva jos...care dispare dupa ce temperatura ajunge peste 80 grade
Va rog un mic ajutor ce ulei sa bag acum se apropie si anotimpul rece...bataile astea la rece se aud pt ca uleiul este prea gros sau prea subtire..sa incerc 15w40 sau 5w40..si poate o sugestie ce ulei sa pun..
mentionez ca prima data am pus si un duralube
  • dan cristi

  • Mesaje scrise: 436
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2014

  • Mesaj Privat
Daca nu haleste ulei,cel mai potrivit e 5w-40,bun si iarna,si vara..Eu unul nu sunt de acord cu duralube sau orice alt tratament de ulei "revolutionar".Consider ca o marca buna de ulei si schimbul facut la timp sunt arhisuficiente pentru a pastra motorul ca nou multi ani.
  • vulpee

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mar 2016

  • Mesaj Privat
asa am patit si eu cu motul...imi bate undeva jos la rece...am sa il schimb urgent
  • Angelgri

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Oct 2016

  • Mesaj Privat
Am pus castrol magnatec 10w40 si l-am schimbat dupa 500km, completasem deja 500 ml si era negru ca pacura, acuma am pus mobil1, 0w40, am 500 km facuti si nu am completat, plus mi se pare ca nu se tureaza asa tare. Nu sunt sigur de observatie (ca e de la ulei) dar la 120km/h aveam 4,4 turatie cu castrol acuma am 4 fix. P.S. Masina mea are peste 196.000 km
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Uleiuri, Lichide si Carburanti

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR