Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • chupachabra

  • Mesaje scrise: 96
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2006 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2014

  • Mesaj Privat
Salut tuturor ! O intrebare pentru cei cu mai multa experienta in domeniul acesta !
Ce alt sistem de volanta cu masa simpla de la alt model opel se potriveste pe astra h 1.7 cdti DTH ?
Gasisesem anul trecut pe un forum din Anglia dar nu am riscat fiind convins de prieteni ca e mai buna cea cu masa dubla .
Dupa numai 3 luni si aproximativ 10-15000 km a cedat , ambreiajul patineaza ,volanta are o bataie cand masina merge in viteza 1-2 la relanti . daca calc ambreiajul la jumatate nu bate deloc ,nu vibreaza , nu nimic . cam 500 -600 euro pierduti cu inlocuirea ei . Evident nu voi risca din nou sa pun o volanta "DMF"
Pe internet se gasesc kituri conversie ,dar as vrea ceva original provenit tot de pe opel .
De la ce alt opel cu cutie F 23 pot lua kitul ?
Multumesc !
Skip ads

  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,832
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Ambreiajul il iei de la service serios cu montaj inclus.
Asa ai garantie la toata prãvãlia.
Nu meritã sã riști pt o economie de cateva sute de lei.
Cu alt ambreiaj cu masa simpla nu merge: iti trebuie kit de conversie.
  • chupachabra

  • Mesaje scrise: 96
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2006 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2014

  • Mesaj Privat
Eu vreau tot kitul (kit conversie) volanta cu masa simpla + ambreiaj si placa de pe alt opel care are sistemul original din fabrica . tot kitul de pe masina a fost nou dmf +rulment presiune placa si ambreiaj " luk"
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Probabil ai luat unul cu defect de fabricatie sau a fost montat gresit (nu e doar problema de pus una peste alta si strans suruburi, se si centreaza, se regleaza, etc).
Eu am kit complet luk luat nou, am peste 65000 de km cu el si inca nu se aude nimic...
Skip ads

  • chupachabra

  • Mesaje scrise: 96
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2006 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2014

  • Mesaj Privat
Nu poate fi nimic montat gresit . chestia cu reglatul are rolul de a usura prinderea cutiei de viteze . In primii 6-7 mii km a mers ca noua si acum merege la fel dar daca bag piciorul in pedal patineaz ambreiajul . patineaza desi nu are nici o scurgere de ulei in carcasa cutiei de viteze .
Ma intereseaza daca kitul de la un astra g 1.7 dti (ex) merge montat pe astra h 1.7 cdti . sau de la un alt opel /.
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Cum crezi tu, dar eu iti garantez ca exista kit special pentru montaj si reglaj.
La masina mea a fost folosit un asemenea kit si uite ca nu am nici cea mai mica problema...
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
cutie F23 este pus si pe Astra G si pe Vectra B dar posibil sa iti trebuiasca ceva kit de conversie ca poate nu potrivesc toate...
nu ti-a dat garantie acolo unde ai montat-o? si are dreptate colegul conteaza mult montajul sa fie facut corect altfel iti pica mai ales rulmentul de presiune, mie mi-a picat dupa 1 an dupa ce a fost montat gresit rulmentul...
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
atentie:
F23 sunt cel putin 2 modele de cutii de viteze (F23 si F23WR).
e posibil sa nu se potriveasca intre ele kit-urile.
  • chupachabra

  • Mesaje scrise: 96
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2006 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2014

  • Mesaj Privat
La astra h 1.7 cdti nu se poate monta nimic gresit .toate au o pozitie si se monteaza usor . rulmentu de presiune se poate defecta doar daca nu este aerisit bine. si al masina asta are o pozitie fixa . nu poate fi montat gresit .
Nu inteleg de ce unele persoane deviaza de la intrebarea initiala , nu ma intereseaza de ce functioneaza defectos ,de ce patineaz , sau ca poate s-a montat gresit . sau ca la tine merge perfect chiar si dupa N km .
VREAU SA STIU DOAR ATAT --------> Ce alt sistem de volanta cu masa simpla de la alt model opel se potriveste pe astra h 1.7 cdti DTH ?
  • klod
  • **
  • 207 mesaje
  • din 22 Jan 2011
  • Astra 2011 2.0 DTH CDTI
  • Alta tara
  • klod

  • Mesaje scrise: 207
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2011 2.0 DTH CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Din ce stiu eu kit.ul de care zici tu adica valeo 4p este pt opel motorul 1.3(kit conversie de la bimasa la monomasa)
La motorul dth 1.7 stiu ca sant doua tipuri de disc, unul mai gros fata de celalalt, e posibil sa nu-ti fi montat kit-ul care sa se potriveasca pt modelul tau de masina dar mai e si varianta cu reglajul kit-ului de ambreiaj dupa cum bine zic si colegi mai sus....
  • chupachabra

  • Mesaje scrise: 96
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2006 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2014

  • Mesaj Privat
Doamne da-mi putere ! Smile)
Am asistat personal la montarea kitului nou , am comparat fiecare componenta ;DMF , placa de presiune, identica . discul de ambreiaj , identic ca cel uzat, aproape dublu ca grosime , cel vechi fiind extrem de uzat . rulmentu identic cu cel vechi avand seria identica. la montaj am intrebat mecanicul de acest chit de reglare . mi a raspuns ca la modelul meu de masina nu este necesar deoarece se auto regleaza .dar pentru linistea mea a folosit un ax cu caneluri de la o cutie de viteze ca cea de pe masina mea . unicul lui rol fiind acela de a centra perfect discul de ambreiaj ca sa nu ai dificultati in prinderea cutiei de viteze . dupa aceasta manopera masina a mers perfect , am fost in jurul tarai cu ea cateva mii de km .intorcandu-ma din acest "Trip" a inceput sa patineze cand intram in depasiri .
  • chupachabra

  • Mesaje scrise: 96
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2006 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2014

  • Mesaj Privat
Ma gandesc ca poate s-a prelins un pic ulei pe ambreiaj si din cauza asta patineaza .desi pe cutie nu sunt pete de ulei !
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR