Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • Valutanu

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Valcea
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Sep 2015

  • Mesaj Privat
România riscã sã intre în procedurã de infringement pentru cã Directiva Uniunii Europene privind instalarea infrastructurii pentru combustibili alternativ (DAFI) nu a fost transpusã în legislaþia autohtonã, potrivit Asociaþiei Producãtorilor ºi Utilizatorilor Gazului Natural Comprimat (CNG România).

Vezi toata stirea aici: http://www.capital.ro/1243-...spunerea-dir.html
Skip ads

  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Bine bine dar gnc nu e mai daunator pe masina decat gpl? Si oare chiar ne-ar avantaja gnc la pretul actual al gpl-ului de 1.90-2 lei litrul + nu stiu ce butelie speciala si alte chichite ale gnc-ului?
  • alex giani

  • Mesaje scrise: 170
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2016

  • Mesaj Privat
Va mai trece mult timp pana va fi introdus cng -ul.Sincer nu vad rostul tevaturii asteia cu cng -ul atat timp cat noi avem gpl si la coltul strazii iar instalatiile gpl sunt relativ acceptabile la pret.Nu sunt pasionat de ecologie, din partea mea pot sa merg si cu gazolina nu ma deranjaza.Poluarea o produc uzinele, fabricile, avioanele, inclusiv uzinele auto care produc automobile intr -n nr din ce in ce mai mare de la un an la altul pentru a satisface clientul snob care isi sch masina la fiecare 4 -5 ani
  • Valutanu

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Valcea
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Sep 2015

  • Mesaj Privat
horaa a scris:Bine bine dar gnc nu e mai daunator pe masina decat gpl? Si oare chiar ne-ar avantaja gnc la pretul actual al gpl-ului de 1.90-2 lei litrul + nu stiu ce butelie speciala si alte chichite ale gnc-ului?


Salut. Ati mentionat cateva probleme care in mod evident tin de lipsa de informare. Din fericire, in afara de site-urile internationale care ofera informatii despre GNC si de www.natural-gas.ro veti avea in curand la dispozitie si site-ul Asociatiei CNG Romania http://www.cngromania.org.ro/
Incerc sa va raspund punctual:

1. NU, GNC nu e mai daunator decat GPL. Dimpotriva.
Ca sa o clarificam din start cu GPL-ul, gazul petro lichefiat este practic un reziduu al petrolului, cel mai bun extract care se mai poate alege din titei dupa ce a fost curatat de impuritatile de extractie si dupa ce s-au rafinat din el carburantii cei mai valorosi: kerosen, benzina, motorina. Dupa rafinarea GPL mai ramane ca si element principal asfaltul.
Prin comparatie, in privinta emisiilor motoarelor cu ardere interna, GNC este cel mai curat dintre carburantii fosili:
- in primul rand, este cel mai putin nociv pentru sanatate, emisiile de particule fiind cu 95% mai mici decat la carburantii traditionali. Particulele, in limbaj popular inseamna fumul rezultat dupa ardere. Ca sa fie foarte simplu de explicat si de urmarit, va propun urmatoarul exercitiu: aveti aragaz in bucatarie? E alimentat de la reteaua de gaze naturale (banala conducta galbena)? Folositi aragazul zilnic, de ani de zile. Ardeti gaz. Aveti peretii negri de la fumul emis? NU. Pentru ca arde aproape complet! Este acelasi gaz ca si cel folosit la masinile cu gaz natural, doar ca acela este comprimat de 100 de ori (ca sa poata fi transportabila o cantitate cat mai mare in buteliile masinii).
- in al doilea rand, noxele (NOx, oxizii de azot) sunt si ele mai reduse la GNC
- in al treilea rand, gazele cu egect de sera (GHG) sunt si ele mai reduse la GNC,
Toate acestea conduc la concluzia ca utilizarea GNC ca si carburant pentru vehicule contribuie la imbunatatirea calitatii aerului si decelereaza ritmul efectului de sera.

Pentru detalii privind diferentele dintre GNC si GPL va sugerez sa faceti o simpla cautare pe google sau pur si simplu sa intrati pe urmatoarele site-uri: http://www.diffen.com/difference/CNG_vs_LPG; http://www.afsglobal.com/fa...-comparisons.html

Suplimentar. Poluarea fonica. Multi ignora o alta calitate a autovehiculelor pe GNC - respectiv faptul ca sunt mai silentioase decat cele traditionale. Efectul e benefic nu doar pentru ocupantii vehiculelor, dar mai ales pentru locuitorii oraselor/localitatilor prin care circula.

2. Pretul. Atentie foarte mare sa nu comparati litri (UM pentru GPL) cu kilograme (UM pentru GNC). Sau daca totusi insistati, incercati sa aflati echivalenta in distanta parcursa. Informatia mea este ca distanta parcursa cu 1 kg de GNC poate fi parcursa cu 2 litri de GPL. Aveti mai jos preturile, restul e aritmetica simpla.
Pretul GPL variaza foarte mult de la o zona la alta, 1,90 RON pe litru fiind probabil "best deal". Plaja merge pana la 2,37 RON/litru si desigur ca e fluctuanta.
Pretul GNC. In Romania e simplu de calculat - 2,39 lei/kg (neschimbat de 1 an de zile la singura statie comerciala existenta, cea de la Rm. Valcea). Sau, daca va montati o statie casnica in garaj, calculati la pretul curent de vanzare a unui m3 de gaz metan si vedeti in cat timp va amortizati investitia. Pe piata internationala, gasiti preturile pe urmatoarele site-uri: http://www.ngva.eu/; http://cngeurope.com/; http://www.metanoauto.com/; http://www.gibgas.de/ unde va puteti face si traseele cele mai avantajoase in functie de amplasarea statiilor
Oricum, daca despre economicitatea GNC nu v-ati convins dupa cat ati citit pe acest Forum, orice v-as spune este inutil!

3. "Chichitele".
Aceasta este o "pelerina" sub care se gaseste de fapt tot lipsa de informatie. Sunt o multime de utilizatori (zeci de milioane) care nu s-au impiedicat de nicio chichita.

Va multumesc si sper ca am mai risipit din neincrederea fata de GNC.
Skip ads

  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
In bihor nu am vazut cng. Defapt marea majoritate nici nu suntem racordati la gaz. Inca suntem pe butelii ca pa prosti. Eu ziceam de cng daca e mai daunator pt motor pentru ca nu am gasit mai nimic informatii despre acesta dat fiind "prezenta" acestuia la pompe si nici nu stau sa rasfoiesc 4-5 ceasuri o stire cand pot obtine un raspuns mai rapid si mai in detaliu.
Concluzia? Suntem buni de plata...
  • Valutanu

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Valcea
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Sep 2015

  • Mesaj Privat
alex giani a scris:Va mai trece mult timp pana va fi introdus cng -ul.Sincer nu vad rostul tevaturii asteia cu cng -ul atat timp cat noi avem gpl si la coltul strazii iar instalatiile gpl sunt relativ acceptabile la pret.Nu sunt pasionat de ecologie, din partea mea pot sa merg si cu gazolina nu ma deranjaza.Poluarea o produc uzinele, fabricile, avioanele, inclusiv uzinele auto care produc automobile intr -n nr din ce in ce mai mare de la un an la altul pentru a satisface clientul snob care isi sch masina la fiecare 4 -5 ani


O parte din raspuns il gasiti la cel dat colegului horaa.

Sunt de acord ca va mai trece mult timp pana la introducerea GNC. Insa acum ca exista o Asociatie si investitori care anunta o retea de 10 statii in urmatorii 3 ani, cred ca suntem mai aproape de acel moment. Mai deunazi, un alt transportator de persoane si-a adus microbuze pe GNC: http://www.traficmedia.ro/r...a-ia-startul.html

Nu trebuie sa fiti pasionat de ecologie sau sa va pese macar de ce se intampla cu generatiile urmatoare. Dar daca aveti grija sanatatii proprii, veti vedea clar avantajul vehiculelor pe GNC. Sa notam cu 100% cantitatea de particule emise de un auto clasic. Un auto pe gnc enite 5%. Pentru sanatate cel mai mult conteaza cat de multe particule emise inhalati. Restul de emisii sunt gaze cu b efecte de sera, sa ii lasam pe ecologisti sa se ingrijoreze - ziceti dvs.

Poluarea auto vs alte tipuri de poluare. Ar trebui sa ne intereseze maxim poluarea auto (mai ales emisiile de particule) in comparatie cu alte surse, pentru ca poluarea auto se intampla direct in orase, langa noi, in plamanii nostri. Mergeti pe strada, alaturi de masini si respirati aerul incarcat cu emisiile poluante. Stati in masina care functioneaza pe gazolina si inhalati si dvs o cota din particulele emise, nu doar pietonii.
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
La noi in oradea pana mai anul' CET-ul facea apa calda cu carbuni. Intre timp s-au pus si ei pe gaz dar pana atunci nu au mai schimbat filtrele si am ajuns sa imi desfund toate burlanele pline de namol + ca mi-au murit si 2 pomi in gradina plantati in 2008 + ca restul pomilor nu au dat mai nimic fruct. Cam asa se prezenta situatia inainte sa fie pe gaz. Acum ca e pe gaz acoperisul e curat, burlanele sunt curate, dar pretul pentru oraseni a crescut desi initial au zis ca nu va creste cretul la incalzire dar astea sunt detalii. Acum cred ca stim cu totii ca, gazul este mai ieftin si mai putin nociv dar din nefericire nu stiu cum va fi piata auto romana in 10-15 ani. Toata lumea speculeaza dar niciodata nu s-a dus pana la bun sfarsit. Toti ziceau ca x % va fi racordata la curent, nici vorba, daca nu este un consumator industrial langa zona respectiva nici nu se chinuie sa ne branseze la gaz desi teava este la 3 km de noi. Pe ei ii intereseaza sa ii amortizeze investitia intr-un an nu in 5-10 ani si tare frica imi este ca nu va fi cng la statii nici in 10 ani iar daca va fi va trebui sa vand opelul si sa iau unul mai nou cu cng "foarte fiabil la cum se construiesc noile masinile"
  • Valutanu

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Valcea
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Sep 2015

  • Mesaj Privat
Spoiler. Exista speranta. Vor fi informatii oficiale privind o retea de statii de GNC in urmatoarele sapatamani.
Skip ads

  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Nu asa ziceau si de autostrazi acum 10 ani? Ca vor fi SUTE de km de autostrada. Ei bine nu avem nici macar zeci de km executati decat pe foi la consultanta sau studiu de fezabilitate.
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
ce bine era daca se putea pune CNG si pe tractoare...
a se citi diesel...
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
jgyprime - chiar m-am uitat aseara pe youtube si am vazut la cativa amuricani ca si-au pus pe dizeluri. Acum sunt curios daca chiar e pe bune sau doar vrajeala.
  • Valutanu

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Valcea
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Sep 2015

  • Mesaj Privat
jgyprime a scris:ce bine era daca se putea pune CNG si pe tractoare...
a se citi diesel...

Skip ads

  • Valutanu

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Valcea
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Sep 2015

  • Mesaj Privat
horaa a scris:Nu asa ziceau si de autostrazi acum 10 ani? Ca vor fi SUTE de km de autostrada. Ei bine nu avem nici macar zeci de km executati decat pe foi la consultanta sau studiu de fezabilitate.


Nu e un proiect de stat. E un proiect privat cu fonduri europene.
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
O fi un proiect privat cu fonduri europene dar autorizatiile tot statul le da, iar daca statul se incapataneaza si nu da autorizatiile necesare toata munca este egal cu 0
  • Valutanu

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Valcea
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Sep 2015

  • Mesaj Privat
horaa, nu mai fi asa pesimist! si la stat sunt oameni interesati sa ajute si sa nu se piarda fondurile. nu zic ca o sa fie totul simplu, m-am ocupat de realizarea statiei de la Rm. Valcea ca project manager si stiu ce greutati sunt. dar exista deja un precedent, o cale de urmat, chiar daca momentan e doar o poteca Smile
  • Valutanu

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Valcea
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Sep 2015

  • Mesaj Privat
aco_008 a scris:
cangri a scris:bla bla bla... in caz de accident se disipeaza Shocked in aer mai repede.
bla bla



Eu nu vreau sa conduc ecologic, vreau motorina imputita si poluanta, mai ieftina daca se poate.


Laughing Laughing
Cea mai ieftina motorina tot GNC-ul ramane Wink
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Chestionar

Detin o masina cu instalatie pe GNC
DA 20%
NU , dar daca ar fi posibilitatea as monta o astfel de instalatie 79%
39 voturi

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR