Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • Gabri3l21

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2015 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Salut. Am vazut ca ati raspuns la majoritatea postarilor legate de asigurari, dauna si indraznesc sa va cer o parere legata de o posibila dauna totala la un Opel Corsa C. Despre masina va pot spune ca este din 06.2006 motorizare 1.3CDTI, cu optiunile mai toate cele importante, climatronic, radio cd CD30 cu mp3 etc, geamuri colorate din fabrica, faruri cu lupa, doar pilotul automat si computerul de bord lipsindu-i. Masina a fost adusa din Germania, a avut un singur proprietar, carte service cu km reali pana la 169.000. Primul proprietar in Romania a fost o doamna care a parcurs aprox 7000 km cu masina si a investit in ea, avand ca dovada facturile de service ce mi le-a predat la vanzarea masinii catre mine suma de aproximativ 1000 euro(volanta, si altele). Eu o am din septembrie anul trecut si am ajuns la 186.000km, cu o investitie de 600 lei luna trecuta pentru partea mecanica tot la service autorizat pentru care mi s-a emis factura.
Masina a fost avariata in timp ce era parcata in fata locuintei iar dintre daune enumar in partea din fata far stanga, aripa stanga, capota, bara + interne roata fata stanga iar in partea din spate hayon + luneta, bara spate, punte spate, etc

Intrebarea mea este daca in cazul unei daune totale, pot depune la dosar facturile service ce le detin pentru a arata ca masina a fost foarte intretinuta si astfel sa tina cont la calcularea gradului de uzura al masinii si al sumei evaluate pentru despagubire?

Si din experienta voastra, cam la ce suma estimati ca ar evalua firma asiguratoare autoturismului avand in vedere cele expuse mai sus si faptul ca masina nu fusese anterior implicata in niciun eveniment rutier iar starea optica si tehnica pana la producerea evenimentului o recomanda ca fiind o masina pentru care puteai cere un pret peste media celor de pe site-urile de vanzari masini specializate.

Multumesc anticipat!
Skip ads

  • DANASTRA

  • Mesaje scrise: 152
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2017 B14XFL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Gabri3l21,
Cel mai important lucru nu l-ai precizat, si anume societatea de asigurari, fiecare are metoda ei de calcul asa ca nimeni nu se poate hazarda cu o suma ptr dauna totala.
Faptul ca ai bagat bani in ea si ai facturi nu cred ca conteaza, nu sunt 100% sigur, dar tu negociaza la sange cu inspectorul de daune.
Bafta!
  • Gabri3l21

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2015 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2012

  • Mesaj Privat
UNIQA, sper sa nu fie considerata reclama.
  • VictorIulian

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2007 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2014

  • Mesaj Privat
Salutare. Am si eu nevoiede ajutor va rog. Am un Astra H din 2007 asigurat cu polita Casco Navigator la Tiriac si e in service la ei (Service Tiriac Auto - Constanta) pentru constatare dupa ce am intrat cu viteza intr-o bordura si am stricat mecanica roata dreapta fata, coloana de directie, airbaguri laterale dreapta(cortina si scaun) si zic ei si puntea spate o ureche indoita. Am inteles de la cei de la service de acolo ca masina e de dauna totala pentru ca reparatiile ajung mai multde 70% (procent specificat si in contract) din suma asigurata(3600euro) si ca o sa mi se dea o suma de bani si epava se va scoate la licitatie si mi se va da diferenta. Eu as vrea sa-mi iau masina inapoi si s-o repar cu banii pe care mi-i dau ei.
Acum eu nu inteleg exact care e procedura lor si vreau sa stiu ce sanse am sa-mi pierd masina prin licitatia organizata de ei, daca ei pot sa vanda epava fara acordul meu. Si daca ei imi ofera o suma prea mica ca despagubire + epava ce pot face sa contest acea suma oferita de ei?
Multumesc.
Skip ads

  • kosfunny

  • Mesaje scrise: 271
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Sintra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Procedura de despagubire pe Casco difera de la un asigurator la altul . Cel mai indicat este sa citesti contractul cu atentie, in mod cert acolo ai toate informatiile.
In cazul tau, cel mai probabil vei primi suma ce rezulta din diferenta dintre valoarea asigurata si pretul care se obtine la licitatie. Ca vrei tu sa vinzi masina sau nu catre castigatorul licitatiei nu e problema asiguratorului, tu vei primi doar partea pe care ar trebui sa o plateasca acesta ca in completare cu pretul de la licitatie sa ajunga la suma asigurata !
  • kosfunny

  • Mesaje scrise: 271
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Sintra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2007

  • Mesaj Privat
ATENTIE : Modificarile legislatiei RCA facute prin intermediul Ordonantei 54/2016 se aplica numai politelor emise dupa data publicarii in Monitorul Oficial . Fac aceste precizari deoarece Ordonanta aduce unele schimbari importante atat in ce priveste procedura de despagubire cat si in ce priveste obligatiile asiguratului .

O modificare demna de luat in seama si pe care nu o vad prea mediatizata este aceea prin care asiguratul RCA in caz de accident, este obligat ca in termen de 5 zile lucratoare sa notifice asiguratorul furnizand informatii cu privire la cauzele si imprejurarile producerii acestuia !
ATENTIE , nerespectarea acestei obligatii da dreptul asiguratorului ca in anumite cazuri sa recupereze sumele platite ca despagubire de la vinovatul de accident ! In consecinta , dupa un accident , fie el si unul minor SA NU REPARATI MASINA FARA SA VA PREZENTATI CU EA LA ASIGURATOR !
  • Pisty10

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Sep 2016

  • Mesaj Privat
Bunã seara. Am Astra j din 2010.Am avut neșansa sã fiu lovit lateral de o rabã. Trebuie ușã nouã, Barã nouã, s-a tãiat și aripa vreo 10 cm. Mi-a julit și janta de aliaj, care-i pe 18. Ca sã fie ghinionul maxim,nenea avea asigurare la Carpatica, care au intrat în insolventa. Am fãcut amiabilã, am trimis mail sã mi se deschidã dosar de daune, în 2 sãptãmâni a venit și inspectorul fga pentru constatare. ÃŽn hârtia aia de constatare, mi-a trecut ca și piese care trebuie schimbate urmãtoarele :ușa stânga spate,aripã stanga spate,Barã spate,janta de aliaj și macara ușã. La mine-n județ, nu lucreazã nici un service cu fga...Avem și reprezentanțã opel,dar și ei mi-au, zis ca nu lucreazã cu fga. Cei de la reprezentanțã mi-au zis cã îmi pot face un deviz. I-am întrebat cam cât ar costa piesele noi + manopera, mi-au zis ca undeva la 15000.
Mã poate lãmuri cineva puțin cu procedura în astfel de situații. Dacã vreau sã-mi repar mașina în regim propriu ce trebuie sã fac!? Care e treaba cu devizul de la reprezentanțã!? Trebuie sã plãtesc eu banii ãia și apoi sã-i recuperez!?
Dacã cineva mã poate ajuta,aș fi foarte recunoscãtor.
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Cum era cum 2 ani si ceva:
La reprezentanta iti dau deviz, tu te duci la asigurator cu devizul, asiguratorul iti da o suma de bani pentru rezolvare in regie proprie, tu le zici ca nu-ti convine si iti faci masina la reprezentanta, dar platesti tu toata reparatia.
Apoi te duci cu factura la asigurator si le ceri decontarea.
Acum 2 ani si ceva eu am acceptat suma propusa de asigurator si mi-au dat banii doar dupa ce am facut reclamatie la supravegherea asiguratorilor (cum ii zice) si era vorba de 1100 de lei...
La 15000 de lei... Nu stiu ce sa zic...

Legat de rca, cum a mai ramas cu legea aia cand te lovea altul, sa-ti faci masina pe rca-ul tau iar rca-ul tau sa recupereze de la rca-ul vinovatului?
A intrat in vigoare?
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,452
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
nu a ramas nicicum cu legea aia, a fost o propunere dar nu s-a concretizat
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
trist...
or sa existe in coninuare calici care isi vor face RCA la euroins sau cine stie ce alte firme fantoma pentru ca e cu 30 de lei mai ieftina asigurarea...
si culmea, astia fac o gramada de accidente...
  • kosfunny

  • Mesaje scrise: 271
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Sintra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Sa stiti ca in ultima vreme Euroinsul nu mai este chiar asa de speriat, mai greu este cu City Insurance .
  • DBogDan800

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2017

  • Mesaj Privat
Salut. Ma poate ajuta si pe mine cineva cu un sfat legat de subiect. Asiguratorul mi-a propus o sumã mai micã decât valoarea daunei. Cum pot primi acoperirea integralã?

Mulțumesc
Skip ads

  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
E mult mai simplu sa o repari intr-un service agreat de ei... Dar problema e ca pun de obicei cele mai ieftine piese si de multe ori, mai ales la asiguratorii rau platnici, manopera lucrarii lasa de dorit...
  • DBogDan800

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2017

  • Mesaj Privat
Am cu asirom. Stiti vreun service bun agreat de ei?
Mulțumesc
  • kosfunny

  • Mesaje scrise: 271
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Sintra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Daca vreti piese noi, originale , vopsitorie de calitate, nu reparati masinile pe RCA la service-uri partenere. Riscul este prea mare. Contractele dintre asiguratori si serviceurile partenere nu sunt deloc in avantajul acestora din urma si e posibil sa se faca rabat la calitate !
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR