Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira A
  • danutzzzflorin

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Zafira 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2016

  • Mesaj Privat
Salutare!
De curand am intalnit o problema, si nu ii dau de cap...
Acum 3 luni am pus instalatie GPL pe masina. Pana sa pun instalatia, nu am avut nici cea mai mica problema. Dupa ce am pus instalatia, a inceput sa nu mentina turatia constanta, "sa dea in nas" in treptele 1,2,3, dar numai pe GPL. Dupa aproximativ o luna a inceput sa faca la fel si pe benzina. M-am hotarat intr-o zi sa o pun la punct. Toata instalatia electrica verificata, izolata, curatat toate furtunurile, conductele, spalat borcan apa + radiator (ceea ce m-a ajutat, pentru ca inainte nu imi crestea apa mai mult de 80-85 grade, iar acum imi sta constant 90 (+/-2). Filtre aer, ulei, benzina schimbate, ulei schimbat, senzor temperatura aer (iat) schimbat (nou, original GM), bujii noi NGK cu 2 electrozi. Curatare: rezervor, conducte, etrieri, schimbat placute, lichid frana, schimbat ulei cutie viteze, curatat clapeta acceleratie, egr, tub aspiratie aer. Curatat catalizator, schimbat sonde (functioneaza ambele), schimbat evacuare de dupa catalizator pana in finala. Totul a ajutat foarte mult, dar problema mea persista si nu-mi dau seama care e cauza.
Prima eroare: P0170 (apare rar)


A 2a eroare: vazuta doar pe tester (P0130) (nu apare check engine, dar ramane in calculator)


Sondele Lambda sunt schimbate, cand le deconectez se modifica in rau mersul, cand le conectez, isi revine mersul.
Senzor MAP e functional, am facut schimb cu un prieten tot cu Z16XE si nu este nici-o diferenta nici la mine, nici la el.
Senzor temperatura aer e schimbat cu unul nou, original GM.
Pompa carburant as exclude pentru ca e la fel si pe benzina si pe GPL.
Senzor temp lichid racire functioneaza corect.
Injectoare functioneaza corect.

Astept si alte pareri despre rezultatele de pe tester + filmare.

NU AM NEVOIE DE CRITICI!
DOAR SFATURI VA ROG!



Sa fie motorasul pas cu pas problema?!
Sau altceva?


Skip ads

  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR