Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra F
  • catalincocias

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 1996 x16szr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2016

  • Mesaj Privat
Buna ziua tuturor ,
Am un Opel F Caravan 1996 ,motor Benzina 16 8V . Din vara a aparut la motor un tacanit si am impresia ca acum se aude mai tare.
Am pus testarul pe motor totul e ok , am intrebat un mecanic cat mar costa sa il repar si ma ajunce cam mult.
As vrea sa stiu cat ar costa un motor bun sau ce motoare sunt compatibile ( opel B / opel F / opel... ) ?


daca nu ma insel motoru e X16SZR ( cu AC )
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
X16SZR a fost doar pe Astra F si Vectra B, sunt rare. Sa gasesti un motor bun este greu.
Tacaneala poate fi de la unul sau mai multi tacheti, se curata si gata, sunt prea uzati pui altii ca nu sunt scumpi.
Ca sa schimbi motorul pare simplu DAR :
1. loterie curata, de obicei dai 600lei pe un fier vechi
2. te mai costa distributie si consumabile inclusiv pompa apa, m-as mira sa ai termostatul ok, deci alti bani
3. manopera, lejer 400lei daca nu are mecanicul alti clienti
4. RAR pentru schimbare serie motor in acte
Trage linie si vezi ce iese.
  • catalincocias

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 1996 x16szr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2016

  • Mesaj Privat
pe noul talon nu mai scrie seria motor , dimensiunile la roti .. si din cate am auzit motoru e trecut ca si consumabil.
am citit cv aseara legat de METABOND GOLD pt motoarele mai uzate ..dar nu stiu pe nimeni care foloseste asa cv pt o parere serioasa.

O sa mai intrem un mecanic sau poate direct la service auto..

MS
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Ai seria motor pe cartea de identitate si la ITP te duci cu ea...
Nu cred ca o sa faca ceva Metabond dar incearca ca nu costa cine stie ce avere. Oricum METABOND GOLD este pentru reducere frecare (vrajeala), nu se mai produce, tie iti trebuie ceva care sa deblocheze tachetii .
Skip ads

  • uskatu

  • Mesaje scrise: 139
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 1997 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2008

  • Mesaj Privat
X16SZR am schimbat eu in primavara, tacanea mai ceva ca un diesel vechi si compresie 6 pe cil.3. Motorul l-am luat de la un coleg de forum, probat inainte, compresie ok, etc. Ca si costuri 800 lei motorul complet, cam 550 distributie completa inclusiv pompa apa, termostat, antigel + transmisie. Manopera 400 lei schimb motor + distributie. Scazand 200, cat am luat pe motorul vechi rezulta undeva la 1500 lei cost total.
Diferenta este mare, motorul este silentios, trage bine. Am pus ulei Liqui Moly 5w40 si in 12.000km a mancat cam 200 ml. Ideea e ca daca nu gaseam un motor foarte ok, pe care sa-l pot proba, probabil mergeam pe RK la cel vechi.
  • catalincocias

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 1996 x16szr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2016

  • Mesaj Privat
da ,probat e foarte bine.eu am pus masina pe test , iar compresia,amestec aer cu benzina.. totul e ok !
nu mananca ulei , la capitolul asta nu am probleme..
numai zgomotul care il face mar deranja. parca e motorina. iar pe net Google , motoarele sunt date jos dupa masini .
o sa mai caut , sa vad ce gasesc
o sa incerc sa revin cu un video cu zgomotul motorului.
  • uskatu

  • Mesaje scrise: 139
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 1997 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2008

  • Mesaj Privat
In cazul asta, daca singura problema e zgomotul tachetilor, solutia este prezentata mai sus de dl. dancuciureanu, n-are rost sa cauti motor. Tachetii costa undeva la 50 lei/buc, de la Ina. Axul cu came de la 350 la 500 lei. Bine, asta in cel mai rau caz, dar poti scapa doar cu curatarea tachetilor.
La motorul vechi am incercat si eu un Metabond Gold si nu s-a vazut vreo diferenta notabila. Am incercat si Liqui Moly cu MoS2 si aditiv pentru tacheti tot de la LM, degeaba, nu s-a schimbat sunetul deloc.
In concluzie, vezi de un mecanic bun si cere-i sa curate tachetii. Bafta!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra F

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR