Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • peso

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Vectra C din 2003. Am o problema ce ma calca pe nervi. Cum a venit caldura, la fiecare denivelare scartaie undeva in zona portierelor spate pe ambele parti de innebunesc. Daca merg cu muzica aproape de minim tot se aude. Mai ales cei de pe locurile din spate cred ca simt cel mai tare zgomotul asta.
Tind sa cred ca are ceva cu compresia/dilatarea plasticelor in diferite anotimpuri (iarna vs. vara), e un scartait de plastic pe plastic din cate imi dau seama. In iarna nu se auzea nimic, cum a venit caldura, au venit si zgomotele.
Ma gandeam sa desfac fetele la portiere poate gasesc ceva de genul suruburi care trebuie stranse, nu stiu.

Aveti vreo solutie pentru asta? Sau mai aveti si voi problema mea? Citisem undeva (cred ca tot pe forum) ca foarte mult conteaza perioada in care a fost fabricata masina (iarna/vara). Trapa de la torpedo iarna se deschide la denivelari cate odata. Vara niciodata.
  • AAndy22

  • Mesaje scrise: 355
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2009

  • Mesaj Privat
aceeasi problema o am si eu dar am facut un test: l-am pus pe frate-miu sa mearga cu masina si eu am inceput sa tin si sa misc de piesele din plastic din interior.am mers chiar si cu usile deschise.pana la urma mi-am dat seama ca zgomotul se aude din zona stalpilor.fetele alea de plastic de acolo scartaie.inca nu le-am dat jos dar revin daca remediez problema.
  • AAndy22

  • Mesaje scrise: 355
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2009

  • Mesaj Privat
cand nu ma asteptam si la cine nu ma asteptam mi-a rezolvat problema cu scartaitul.acesta venea de la usile din fata,nicidecum de la cele din spate asa cum si-au dat cativa cu parerea.REMEDIU: am uns chederele cu vaselina siliconica,intr-un strat subtire ca sa nu ma murdaresc cand urc sau cobor din masina si acum nu se mai aude nimic.
  • CatalinS24

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2015

  • Mesaj Privat
Salut ! Nu stiu daca sunt singurul care are aceasta problema, dar tinand cont ca este vorba de Insignia, ma gândesc ca majoritatea deținãtorilor unei astfel de mașini au probleme cu scartaitul plasticelor din interior. A gasit cineva vreo solutie pentru a elimina sau macar diminua acest scartait? Pentru mine este foarte enervat...orice atingi cu o forțã mai mare incepand de la cotiera in sus pe plansa de bord...scartaie. Exista vreun spray sau orice impotriva sunetelor nedorite?
Multumesc anticipat !
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR