Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira A
  • gassmask

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2016

  • Mesaj Privat
Am o mare curiozitate ! La o viteza intre 50-80km/h avand un impact cu stalpul dintre usile unei masini care intra in fata mea de exemplu masina fiind acrosata direct cu fata nu e normal sa sara airbag-urile la ambele masini ,sau cel putin la a mea ?
Skip ads

  • nicunicu

  • Mesaje scrise: 2,597
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
roagate sa nu se intample asa ceva
da--- vor sarii airbagurile de la ambele masini,la una airbagu perdea(daca are) si la cealalta airbagurile din bord
o masina la care a sarit airbagu este considerata ----dauna totala---
  • gassmask

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2016

  • Mesaj Privat
Am pus aceasta intrebare deoarece astazi un coleg a fost implicat in situatia spusa mai sus.Opel Zafira acroseaza cu 60-80km/h un Ford in stalpul dintre usi fordul este facut efectiv praf zafira ramane intreaga doar capota,bara,aripi si un far spart airbag-urile nu se declanseaza la niciuna dintre masini
  • nicunicu

  • Mesaje scrise: 2,597
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
constructoru spune ca la 10 ani maxim se inlocuiesc airbagurile,dar la multe masini nu se intampla asa ceva,unde lucrez a fost o rechemare in service la masinile care se apropiau de 10 ani pentru inlocuire airbaguri,pe banii constructorului
poate ca nu a sesizat ecu airbaguri momentu impactului
Skip ads

  • gassmask

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2016

  • Mesaj Privat
Am inteles ! Multumesc frumos de raspuns
  • T.ion

  • Mesaje scrise: 3,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Daca ma intrebi nici nu stiu unde se afla senzori de impact....
(banuiesc ca unul se afla pe centura de siguranta.)
Din ce vad doar locurile de fata sunt protejate si senzori de impact in usile din fata?
Dar in botul masini nu vad nici unul - cred ce rolul lui este luat de centura... in functie de socul primit din impact...

@nicunicu oare se pot verifica in service daca sunt functionale si nu de forma.
  • nicunicu

  • Mesaje scrise: 2,597
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
senzoru de impact este in ecu airbag,si poti verifica airbagurile cu testeru,trebuie sa aibe valoare oscilanta
airbagu odata explodat e bun de auncat
  • petricavlad37

  • Mesaje scrise: 553
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Meriva 2009 x16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Oare au avut puse centurile în momentul impactului?
  • danutzzzflorin

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Zafira 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2016

  • Mesaj Privat
Nu sunt in masura sa vorbesc depre Ford, dar ca detinator de zafira, eu am fost acrosat in lateral, din roata fata + aripa, pana in usa din spate a masinii asta intr-o curba spre stanga, unde aveam in jur de 40km/h, treapta a 3a. cel care a intrat in mine a avut tot ford, mondeo, an 2004 parca si avea sa zic undeva la 70/80km / h. eu am avut cele mai mari daune, incepand cu tot ce tine de roata, aripa, far, stalpii din fata + mijloc, usa fata stanga, usa spate stanga + ca am fost acrosat in parapet si a intervenit si bara + far dreapta + aripa dreapta + usa fata dreapta. reparatia pe asigurare a ajuns undeva pe la valoarea masinii. cel cu fordul a avut doar bara fata + far + capota + aripa fata stanga (nimic grav). nu i-au sarit airbag-uri lui, dar mie mi-a sarit cel din scaun + perdeaua din stalp fata pana in stalp spate. daca va puneti intrebarea, da, ajuta mult perdeaua. si apropo de senzori, stiu ca usile de la zafira au acei senzori exact in mijloc, la inaltimea bandoului decorativ de pe tabla. si asta pentru fiecare usa. am desfacut si niste usi de golf 5 si am observat ca au la fel. dar pentru airbag-urile din bord, aici chiar nu stiu unde si cum sunt senzorii.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR