Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning
  • Owidiu

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2002 1.7DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jul 2009

  • Mesaj Privat
AM inteles ca daca fac resoftarea unui opel astra 1.7CDTI, mai pot castiga inca 25CP este adevarat ?
Skip ads

  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Este.
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=12856
  • M.I.C.U.T.U.

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2004 X17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Nov 2014

  • Mesaj Privat
SALUT POATE SA IMI ZICA SI MIE CINEVA CU CAT SE MARESTE CONSUMUL DUPA O RESOFTARE LA UN OPEL 17 CDTI SI DACA SE MERITA
  • cyberbob

  • Mesaje scrise: 1,287
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Depunde de soft. In general un soft facut bine nu-ti creste consumul in conditii de mers normale, chiar e posibil sa mai scada cu pana la 0.5L/100. Consumul dupa resoftare va fi mai mare decat inainte doar in sarcini mari ale motorului.
Skip ads

  • danielddd

  • Mesaje scrise: 527
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Astra 2002 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2010

  • Mesaj Privat
am avut un golf 4 1.9 tdi 131 cp din fabrica,resoftat in italia si dus la 150cp.Fugea de manca asfaltu dar la consum se simtea destul de bine..asta in prima faza.Zilele trecute un prieten a resoftat un signum 1.9 cdti 150 cp de fabrica si l-a dus la 165-170 parca..si iarasi a zis ca se simte la consum deja din primele zile,si masina o are de vreo 2 ani,nu de ieri de azi.Personal si eu cred ca o resoftare de genu,mareste consumul.
  • M.I.C.U.T.U.

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2004 X17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Nov 2014

  • Mesaj Privat
eu cred ca intradevar se mareste. initial ce intelegem prin resoftare. si de ce ele nu se fac in servisuri (reprezentante) teoretic faci o resoftare pentru a avea un plus de putere mai mare dar nu se schimba nimic la masina(piese) deci arderea se va face in aceiasi camera de ardere(cilindru) dar cu un consum mai mare de carburant..... teoretic e parerea mea nu sunt un mare cunoscator dar o gandesc logic
  • rufusgti

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2014

  • Mesaj Privat
100% se mareste consumul dar se MERITA. E cu totul alta masina.Parca ai alt motor sub capota.Eu la 1.7DTI am stors maxim din motor in configuratia originala si sub 8% nu mai scade in oras.
  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,718
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Consumul ramane pe loc sau chiar scade, calutii cresc, conditia este sa mergi LA FEL cu masina ca inainte de re-mapare (este optimizat softul). Daca "ii dai in gura" cum zic unii atunci consumul creste clar. Te invit la TM pentru o testare inainte si dupa. Daca iti place cum trage masina discutam $$$.

CristianTM.
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Eu fac remapari de ceva ani si va declar sub juramant cu mana pe mouse :
-merita, ai o acceleratie mai liniara, consum mai mic daca e harta bine facuta si mergi la fel, te ajuta la depasiri
-consumul ramane la fel daca folosesti calutiii ocazional, daca o calci in nestire consum evident marit ca doar nu merge doar cu aer
-daca esti zmeul soselelor mai bine lipsa ca iti vei gasi copacul
  • BV19MAX

  • Mesaje scrise: 2,562
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Hai sa stabilim de la inceput ceva.
Motorina are o putere calorica de ~44,80 MJ/Kg
Pentru a scoate "untul" din motorina trebuie un avans X, avans care este de obicei cu cateva grade bune mai mare decat cel pus de producator. Motivul este simplui:
Avansul mare inseamna noxe mai multe, deci pentru a reduce noxele se reduce si avansul si implicit puterea dezvoltata de aceiasi cantitate de combustibil. (BMW 320D 2.0 are 177CP in varianta Euro 4 si 163 in varianta Euro 5, acelasi motor, doar ca are dpf si alt soft, in rest constructiv sunt identice).
Marind avansul la turatii mici scoti toata puterea din motorina, de aici vine si economia de combustibil.
Ex: daca pana acum aveai consum de 5% mergand constant cu 100Kmph si producand 55CP cu 10mg de combustibil (nu sunt valori reale), acum pentru aceiasi putere, si fiind avansul optim pentru puterea maxima se vor arde 9 mg de combustibil pe injectie. Pare putin, dar asta inseamna 10% economie de combustibil, adica in loc sa mergeti cu 5% mergeti cu 4.5% consum.

Cand vine vorba despre putere se schimba treaba. Puterea se obtine din combustibil ARS, nu din aer.

Ex: Stock ai 101 CP care inseamna ~ 36 mg/stroke la 4500 rpm.
Pentru 125CP ai nevoie de ~ 45 mg/stroke la 4500 rpm

Diferenta de 9mg inseamna ~25% in plus consum daca te dai la ea si o alergi de toti calutii. la un consum mediu de 7L/100km inseamna ca acum vei avea consumul mediu ~8.75 L/100km
Daca in schimb o sa folosesti doar cei 101 CP la 4500 rpm vei avea un consum tot cu 10% mai mic decat cu softul stock, adica ~6.3-6.5 fata de 7.
  • 13nicu

  • Mesaje scrise: 1,487
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 hatch y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2012

  • Mesaj Privat
Clar si corect. Caz concret - daca conduc normal si linistit ,,ca inainte,, , mi-a scazut consumul cu juma' de litru. Daca vreau sa ma dau rotund pe sosele , sare dincolo de 1 litru in plus. Cand m-am crezut zmeu am ajuns chiar la performanta de 2 l peste consumul normal dar asta inclusiv cu accelerari in ultimii 100 m pana la semaforul rosu.
  • deleted-3329

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Cel mai bine apelezi la un tuner care a mai facut asemenea motorizare de 1.7cdti.
Mare atentie ca motorizarea de 1.7cdti de 110/125hp are ECU Denso si nu multi sunt tuneri in tara asta care stiu sa modifice aceasta motorizare corect.
In ECM Titanium, mapele identificate sunt aiurea rau, deci solutia clara este sa fie modificata masina in WinOLS, ca altfel o sa aveti un esec.
Celelalte motorizari au ECU Bosch si treaba e mai simpla.
Recomand remaparea !
Personal garantez consum cu 500ml motorina mai mic.
Skip ads

  • David Nicolae

  • Mesaje scrise: 294
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2013

  • Mesaj Privat
dupa resoftare la mers normal ca inainte nu mi.se pare sa creasca consumul sau sa scada Smile ceea ce este bine nu ma asteptam sa am mai multa putere si sa fie consumul la fel, foarte multumit la demaraj si mai ales cand fac o depasire parca am motor de 2.0 si nu imi frica ca nu pot sa depasesc Smile
  • lory961

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2016

  • Mesaj Privat
salut colegi vreau si eu un nr de tel vreau sa fac un remap la astra h 17 cdti z17 dth 101 cai ma ajuta cineva ?
  • Mihay095

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Nov 2014

  • Mesaj Privat
Pentru un Astra J , 2011 , 1.7 A17DTR este valabil pretul din prima pagina ? Filtrul de particule l-am scos ( nu am avut incotro atunci ) . In afara de stage 1 - 155cp exista si stage 2,3... ? Se poate masura puterea in momentul de fata si dupa soft ? Turbo are de suferit , in momentul de fata fluiera putin , nu mananca ulei , trage foarte normal doar fluiera ? Se face o verificare inainte pe partea mecanica ? Multumesc
  • AlinOpelClasic

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Salutare,

Cat ar costa o resoftare la Astra J ,110hp AD17DTJ,2012?Si la cati hp ar creste?

Multumesc
  • Mikki

  • Mesaje scrise: 1,418
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 1.6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Ajunge la aprox. 150 CP. Costa in jur de 250-300 EUR.
  • AlinOpelClasic

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Un numar de contact pentru Timisoara aveti?.Multumesc
  • Mikki

  • Mesaje scrise: 1,418
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 1.6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Exista reprezentant si in Craiova. Daca doriti informatii de contact trimiteti un PM.
  • PIonyViorica

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Oct 2018

  • Mesaj Privat
Salutare am un opel astra h 1.7cdti z17dtr si ma lasat calculatoru(ecu)daca cumpar altul ma poate ajuta cineva cu rescrierea?
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR