Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • rYderq

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2016

  • Mesaj Privat
Salut .
Am avut in seara asta un "accident" un baiat a intrat in mine, masina mea (opel astra H caravan) fiind in parcare si mi a distrus tot spatele de la usile din spate mi a aruncat roata dreapta spatele la 3-4 metrii de masina tot pe dedesupt e stramb rupt tot masina a sarit peste un loc de parcare si a picat cu spatele pe bordura tinand cont ca masina era parcata cu fata spre bordura efectiv a intors masina
Ce trebuie facut ? Am stabilit sa facem pe cale amiabila masina lui fiind pe Italia fara asigurare permis de 4 luni i am luat buletinu si permisu si maine sa mergem sa luam masina sa o ducem in service nu stiu ce sa fac, daca puteti sa ma ajutati cu cateva sfaturi va rog
Ce distrugeri am si cat ar costa?
Skip ads

  • wanchope

  • Mesaje scrise: 238
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 B14XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Mergi la politie neaparat altfel nu vei rezolva nimic. Ce intelegere amiabila e aia cand el nu are asigurare?! Nu exista asa ceva. Daca nu-ti va plati reparatia, ce garantie poti sa ai mai ales ca nu are asigurare? Daunele par foarte mari, daca ti-a rupt puntea spate si ti-a schimbat linia masinii e grav...e vorba de cateva mii de euro bune. Cu dovada de la politie te vei putea duce la fondul de garantare, intrucat el nu are asigurare, altfel ma indoiesc ca-ti va plati el cateva mii de euro. Ai grija, te poate pacali, apoi stai sa-l dai in judecata, sa tragi de el, nu are venituri etc, vei ramane cu paguba, plus ca esti in culpa pentru ca nu ai declarat accidentul in 24 ore. Ia o platforma si du masina la biroul de accidente usoare de pe raza sectorului unde s-a produs accidentul si fa si tu niste foto la masina. Bafta!
  • T.ion

  • Mesaje scrise: 3,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat
"Ce distrugeri am si cat ar costa?" - pa vrei sa ne dam cu parerea pe ceva ce nu vedem pune si tu poze cu masina distrusa.
Sunt de acord cu ce spune @wanchope o sa ajungi sa te rogi de el ca sa o faci - cand o sa auda cat costa o sa te lase balta daca mai este prin zona.

Ai declarat la Politie accidentul, in caz de proces trebuie sa ai cat mai multe dovezi, consemnari poate pleaca si te lasa balta.
  • B64ZTV

  • Mesaje scrise: 99
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 z20let
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Vrea fara politie e simplu ... il iei de manuta sa iti cumpere alta masina. Tinand cont ca el nu are asigurare amiabila va fi refuzata de asigurator (e simplu ce treci la el in amiabila la datele asiguratorului? De la cine te duci fizic sa iei banii daca el nu tii da? iar tu in 24h nu ai declarat accidentul, dupa astea 24h vei ramane si fara permis pt 1 luna. Cauta pe net si vei vedea cati sunt in situatia ta, chiar daca masinile au avut asigurari i-au trimis la politie din diferite motive iar dnii politisti le-au luat permisele pt. ca nu au anuntat accidentul in alea 24h. Sper sa intelegi ca daca omul nu scoate bani din buzunar in dimineata asta (egal cu valoarea masinii la pret de vanzare) ar fi bine sa te indrepti cat mai repede spre politie
Skip ads

  • alex giani

  • Mesaje scrise: 170
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2016

  • Mesaj Privat
Sa ti actele cuiva ca gaj este interzis, in alta ordine de idei el le poate da pierdute si poate scoate altele, deci nu stiu cata garantie ai.Oricum e normal ca ala sa nu fi facut gat in momentul ala si sa mearga pe burta doar nu avea asigurare, cum ziceau si colegii daca ala nu scoate banii in secunda doi si o bagi in service cu gandul ca iti plateste el in transe sau la sf lucrarii e foarte posibil sa iei o mare teapa.Sa ne spui si noua cum mai decurg lucrurile.
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,451
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Cum zicea cineva mai sus, daca nu scoate banii cash gramada ptr (alta) masina in dimineata asta (ceea ce ma indoiesc ca va face), du-te neaparat la politie! Fie ca-l mai gasesti pe apelpisit sau nu ...
Mersul la politie nu este o garantie a rezolvarii situatiei, dar este o garantie ca o sa ai o sansa valabila sa rezolvi ceva in viitor... si ca ramai si cu permisul in posesie ...
Bafta, c-o sa ai nevoie!
  • T.ion

  • Mesaje scrise: 3,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Ai nevoie de garantii de la el... verbale nu ajung (doar bani cash fara nici o amanare.)
Si intelegerea sa fie scrisa la notar cine stie ce ii mai trece prin cap.

Bani cash:
- Pentru reparatii (evalare nu stiu cine o face, eventual ii ii spui cat vrei sau o estimare in service)
- Pentru alta masina.
Eu zic sa nu lasi nimic de la tine, si miscate repede altfel cu cat trece timpul ii vin mai multe idei.
Eventual consulta un avocat sau un notar cere o parere, la politie nu stiu daca poti sa consulti pe cineva.
  • VRA
  • *
  • 3 mesaje
  • din 02 Nov 2016
  • Astra 2009 Z17DTR
  • Maramures
  • VRA

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2009 Z17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2016

  • Mesaj Privat
Dupa cum se spunea mai sus, si din cate stiu eu , retinerea unui act de identitate, inafara de organele competente , constituie o infractiune, te-ar putea acuza de asta, si parerea mea ar fi sa evaluez masina si sa-i ceri banii cat mai repede. Bafta.
Skip ads

  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
masina aia e dauna totala (din ce zici, nici nu trebuie poze)...
daca tu iti pui speranta sa o repari, mai gandeste-te la siguranta ta.

in afara de asta, nu trebuia sa-l lasi sa plece, trebuia sa chemi politia imediat (nu are asigurare, probabil circula si cu viteza foarte mare).
acum nu ai ce amiabila sa faci cu el pentru ca el nu are asigurare, implicit nu cred ca are nici carte verde (degeaba are asigurare in italia, in romania ii trebuie carte verde pe care sa ti-o dea tie.
faptul ca i-ai luat actele e 0 barat, el poate zice ca i le-ai furat si dai de alte dracii...
soferul asta trebuia sa ramana si fara permis cateva luni...
  • alex giani

  • Mesaje scrise: 170
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2016

  • Mesaj Privat
Ala poate intoarce accidentul in favoarea lui, va spune ca avea masina parcata acolo si ca asigurarea era expirata iar tu ai intrat in el, ca l -ai pacalit ca si el e vinovat pentru faptul ca nu are asigurare si masina stationeaza pe un drum public si ca i -ai luat actele (e adevarat ca e discutabila treaba dupa faptul cum sunt lovite masinile insa daca vine si cu 2 martori sa vezi atunci belea) .In timp ce tu astepti banii el poate declara accidentul, cu masina pe platforma ,evident fara sa ii aibe nevoie de rca, s -au intamplat cazuri cand au iesit basma curata si masina reparata cu toate ca nu acordasera prioritate doar pt simplul motiv ca cel nevinovat s -a pierdut ori a asteptat ca vine ala cu banii in dinti sa ii repare masina in timp ce asta era la politie cu martor dupa el ca ala a fugit de la locul accidentului.
  • T.ion

  • Mesaje scrise: 3,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Constatare a facut-o cineva din Politie sau macar l-ai declarat - ca s-ar putea sa faca cum spune @alex giani
Sa vezi atunci nevazute.
  • alex giani

  • Mesaje scrise: 170
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2016

  • Mesaj Privat
Pai tocmai ca nu a declarat accidentul si asteapta sa ii aduca ala banii, plus ca i -a oprit si actele ca garantie.Daca il invata altul de bn dupa ce se linisteste sa vezi atunci circ si panarama.
Skip ads

  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,414
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Politie sau banii de alta masina.
Altfel iei o teapa cat tine de mare.
Si nici politia nu are cum sa stoarca banii de la el. Trebuie sa-l dai in judecata.
  • T.ion

  • Mesaje scrise: 3,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Daca nu sa facut nici o constatare la fata locului a accidentului + poze o sa fie cam greu...
Daca stiai ca nu are asigurare era bine daca chemi Politia la fata locului, ( constatare, poze...)
intr-un proces probele sunt foarte utile.


Ultima modificare facuta de T.ion la Mie 07 Dec, 2016 1:51 pm, modificat de 2 ori in total
  • alex giani

  • Mesaje scrise: 170
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2016

  • Mesaj Privat
Politia nu stoarce bani pt reparatie de la el, nu intra in atributiile lor asta, daca il dovedeste va trebui sa il dea in judecata pe civil, altfel si procesul e nefondat fara constatarea vinovatiei.
  • george_slz

  • Mesaje scrise: 547
  • Locatie: Buftea
  • Masina: Astra 2007 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2006

  • Mesaj Privat
la politie de urgenta!
  • wanchope

  • Mesaje scrise: 238
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 B14XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Vad ca nu mai da niciun semn de viatza colegul. Poate ne spune cum s-a rezolvat. Politia nu vine la fata locului decat daca e accident cu victime, altfel nu. Daca nu are asigurare, in baza dovezii de la politie si a constatarii faptului ca ala e vinovat, exista un fond de garantare constituit din care poate primi contravaloarea daunelor. E o procedura mai complicata dar fara constatarea de la politie nu poti face mai nimic. Esti in culpa tu ca n-ai declarat accidentul.
  • rYderq

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2016

  • Mesaj Privat
Azi am stat toata ziua cu baiatu si am cautat solutii si am gasit sa o facem nu e atat de grav cat am crezut pentru prima dat ... el mi a spus sa facem amiabil pentru ca el avea permisu doar de 3 luni plus ca el spune ca era in regula cu totu dar nu cred
Dar pe mine ma intereseaza sa se faca masina
  • rYderq

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2016

  • Mesaj Privat



Ultima modificare facuta de rYderq la Joi 08 Dec, 2016 3:22 am
  • rYderq

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2016

  • Mesaj Privat

Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR