Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • danutM

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2003 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2016

  • Mesaj Privat
Ma refeream ca asa am achizitionat masina, cu discuri texar si placute ferodo premier. Acum cand schimb placutele, am sa merg pe ATE.
Skip ads

  • Chitu Razvan

  • Mesaje scrise: 46
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 2003 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Oct 2015

  • Mesaj Privat
Salutare Corsari.Urmeaza sã schimb placutele de frana si din cele citite în postãrile anterioare am observat cã se recomandã sã se punã plãcute care se "împacã" cu discul.Eu as dorii plãcute ATE dar nu stiu daca se pupã cu discul.Cum pot afla si unde sa ma uit exact.Vã rog sã-mi dați un rãspuns cã la un incepator sã nu revin cu mesaj de genul:m-am uitat dar nu vãd nu scrie nimic.Multumesc anticipat.O zi buna
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,451
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
@Chitu Razvan
Cred cã îti faci prea multe griji...pune niște plãcuțe de calitate(TRW, ATE, Ferodo...)...lasã restul ptr neliniștiți Laughing ...
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,536
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Vezi ca sunt pe piata placute GM suspect de ieftine...Dupa achizitie am constatat ca sunt facute in India. Dupa aproape 3 ani a trebuit sa le schimb pt ca se fisurasera/ciobisera pe margine de jur imprejur... Aspect suspect aveau de la inceput..materialul de fricitiune arata ca un aglomerat de granule presate/lipite pe suportul de tabla
Skip ads

  • Chitu Razvan

  • Mesaje scrise: 46
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 2003 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Oct 2015

  • Mesaj Privat
ATE am avat pânã sã le schimb si am fost mulțumit de ele.Cand le-am schimbat(acum douã zile singur în parcare cã sa ma laud puțin cu toate cã nu am treaba cu mecanica) am observat cã nu erau crãpate sau ciobite si din acest motiv+recomandãrile unor vecini+ informațiilor de pe net am optat tot pentru ATE.Sper sa-si facã treaba chiar dacã sunt aftermarket.O zi buna
  • turmol

  • Mesaje scrise: 270
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2015

  • Mesaj Privat
Salut,
Ar putea cineva sa ma lamureasca cu utilitatea platbenzii de tabla la placuta nr 1?
Si cum ar trebui montate? Ceva de genul:
placuta 1 - stanga interior
placuta 2 - dreapta interior
placutele 3 si 4 - stanga + dreapta exterior

Multumesc

Corsa D
A12XER



Ultima modificare facuta de turmol la Sam 02 Apr, 2022 8:42 pm
  • turmol

  • Mesaje scrise: 270
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2015

  • Mesaj Privat
scuze
  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,470
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Cam asa:
http://www.youtube.com/watch?v=Dnp_0sGsBJU

Doua placute sunt la fel, acelea vin pe exterior, la fiecare roata.
Tabla aceea, banuiesc ca era martorul de uzura maxima. Atunci cand se uzeaza prea mult din ferodou, acea tabla vine in contact cu discul si produce un zgomot/sunet ca un fluierat/scartait puternic si deranjant, care te va obliga sa schimbi placutele.
Este drept ca la tine, pare cam handicapata (lipseste tocmai partea care trebuia sa rezoneze), sau poate pe masina ta nu se foloseste acel "senzor".


Ultima modificare facuta de sebage la Sam 02 Apr, 2022 9:45 pm
Skip ads

  • turmol

  • Mesaje scrise: 270
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2015

  • Mesaj Privat
Priceput, multumesc.

NB Poza nu este de la placutele cumparate (desi tot TRW am cumparat); este luata de pe internet.
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,536
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Palcutele cu platbanda vin pe interior, direct pe pistonasul de frana. In rest, te descurci prin eliminare. De obicei sunt simetrice. Daca nu gliseaza usor, schimba pe partea cealalta.
  • turmol

  • Mesaje scrise: 270
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2015

  • Mesaj Privat
Numai o placuta are platbanda si a fost montata pe interior in partea soferului.
Dar daca placuta are rol de a anunta uzura inaintata, ar fi fost poate mai bine sa fie montata pe exterior.
La schimbarea placutelor am observat o uzura mai pronuntata la placutele exterioare; erau net mai "subtiri" decat cele interioare.

  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,536
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Forta de franare e teoretic mai mare pe placuta de pe pistonas. Ea ia prima contact cu discul, apoi tot etrierul e impins spre interior si apoi ia contact cu discul si placuta dinspre exterior. Forta care apasa placuta din exterior e diminuata de frecarile din glisiere..teoretic. Practic, e posibil sa fi avut depuneri de praf ferodou la placutele din interior, in zona urechiuselor.
Skip ads

  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,470
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Cand culisele incep sa se blocheze sau cand au fost gresate cu prea multa vaselina (si deci devin o perna pneumatica), pistonul din etrier se retrage (inclusiv placuta), dar placuta exterioara ramane in contact cu discul.
  • turmol

  • Mesaje scrise: 270
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2015

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru explicatii.
  • vizitator

  • Mesaje scrise: 185
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Salutare la toata lumea. Detin un Corsa D, an 2007, motor 1.2l 80 CP si a venit momentul sa ii schimb placutele si discurile de frana (discurile sunt cele originale, placutele sunt la a II-a schimbare). Cu masina merge sotia, in prezent avem 57 000km in bord, folosim masina strict ptr oras (fara a merge in afara Bucurestiului). La ultima revizie mi-au spus ca discurile au 16.5mm grosime si necesita schimbare.
1)M-ar interesa in primul rand cam pe ce marca de discuri si placute sa merg. Am vazut set de 2 placute ATE cu preturi pana in 300 RON si discuri BEMBO, la preturi tot cam de 300 RON. La Radacini imi cer 1580 RON pe discuri+placute si 340 RON manopera. Mi se pare enorm!
2)In al doilea rand un service specializat pe Opel daca stiti, in sectorul 5.
Multumesc!
  • Mr.Opel

  • Mesaje scrise: 2,275
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Pentru service, vezi recomandarile de aici: Service opel bucuresti
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,536
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Eu as zice sa mergi pe TRW, si discuri si placute. E echiparea originala, branduita GM. Daca nu e ok TRW, ia de la acelasi producator si discuri si placute. Astfel ai sanse maxima sa nu scartie, praful rezultat sa fie in cantitati acceptabile etc
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Eu iti recomand Brembo, Bosch sau ATE. Zimmerman (ultimele 2 gama premium). TRW sunt foarte tari si mai scartaie
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,451
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
livcro a scris:... de la acelasi producator si discuri si placute. Astfel ai sanse maxima sa nu scartie, praful rezultat sa fie in cantitati acceptabile etc

Astea intrã la folclor urban...sunt curios s-a fãcut un studiu pe tema asta, cu scârțâitul și , mai ales, cu praful rezultat?!
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,536
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Da. Un grup de cercetatori englezi s-au ocupat de problema. Very Happy
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR