Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • gabriel_stg

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2000 X12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2013

  • Mesaj Privat
mi-au spus sa schimb sonda landa si ca o sa fie bine,am schimbato cu una noua 270 lei intradevar am un consum mai mic am mers cu 15 km mai mult aproximativ, dar mai am o eroare Senzor de detonatie banc 1. Poate ma sfatuiti voi ce ar trebui sa fac.multumesc
Skip ads

  • gabriel_stg

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2000 X12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2013

  • Mesaj Privat
ma poate ajuta cineva ?am schimbat sonda lambda la recomandarea unui mecanic am luat noua si merge in suturi de la turatie mica de la 2000 incepe sa mearga bine.Precizez ca fara sonda daca scot mufa merge mult mai bine ,si la consum stau rau a crescut
  • ionut312

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2012

  • Mesaj Privat
salut, incearca sa cureti EGR-ul, el parca actiona la turatii de pana in 2000, eventual poti sa-l anulezi.
  • Anubis22

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Salutare,

Din tot ce am citit legat de problema mea, cred ca aceasta discutie este cea mai potrivita.
Detin un Opel Astra G (2007 - Polonia), motor Z16 XEP, aprox 58.000 km, primul proprietar. Nu am avut probleme cu ea, decat pe circuitul de Twinport (eroare P1113 - rezolvat service EDS).
De cateva zile, mai ales cand motorul este inca rece, imi da in nas la acceleratie, la turatie mica (pana intra Twinport-ul) de parca ar fi o dacie in 3 pistoane. Se intampla mult mai rar atunci cand motorul este la temperatura optima. Problema principala este ca nu am vreun bec de eroare sau masinuta cu cheita aprinsa in bord si nu stiu de la ce este?
Multe persoane mi-au spus ca ar fi de la benzina (apa), dar am alimentat numai de la Petrom si Omv: 95, ocazional 99. De cand a inceput sa-mi faca am alimentat de la MOL - benzina 98, dar tot asa face. Mai nou, din ce apare pe forum citesc ca ar putea fi senzor temperatura sau bujii? Bujiile sunt NGK-uri, schimbate la 30.000 Km, iar senzorul de temperatura nu cred ca ar avea ceva, din moment ce indica valoarea corecta cand motorul se incalzeste!
Astept parerile voastre.
Multumesc anticipat,

Matei
Skip ads

  • georgex2

  • Mesaje scrise: 68
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2005 1.6twinport
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2009

  • Mesaj Privat
decupleaza sonda 1 si egr .le scoti mufele.daca nu ti merge bn iti donez eu senzoru de temperatura am 1 nou
  • gabriel_stg

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2000 X12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2013

  • Mesaj Privat
daca scot mufa de la sonda landa merge mult mai bine dar imi creste consumul si am scos si mufa egr si nu merge cum trebuie nu stiu ce sa mai fac. Sa fie oare senzorul? mersi daca ma ajuti
  • georgex2

  • Mesaje scrise: 68
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2005 1.6twinport
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2009

  • Mesaj Privat
nu cred ca e senzoru...eu am schimbat sonda lambda 1 si a mers.iti consuma mai mult pt ca intra intr un mod de avarie.
  • Andreisimion

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2004 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jun 2016

  • Mesaj Privat
Salut,cum ai rezolvat problema,ca si la.mine exact la fel face,nam coduri de eroare,nimic dar masina.merge prost!
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR