Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra F
  • nicumaresalul

  • Mesaje scrise: 103
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1992 isuzu
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Toate bune si frumoase cu bãbuþa mea....dupa 3 accidente suferite,m-am gandit sa pastrez motorul si ce mai are bun pe ea si sa-o fac o recarosare.
Rugamintea mea este:sa-mi spuneti daca pot pune caroserie de benzinara pe astra mea(opel astra f'92 17 tds isuzu tc4ee1)?
Skip ads

  • bgdrom

  • Mesaje scrise: 228
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1991 c 16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Din cate stiu recarosarea se face cu aceeasi caroserie si motorizare
  • cotee.COCO

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2003 z12xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Dec 2015

  • Mesaj Privat
Daca ai trecut in carte ''Motor fara serie'' cauta o masina cu tot cu motor si daca indeplinesti conditiile impuse de rar nu mai schimbi nici motorul... ca sa pui TC4EE1 pe caroserie de benzina se poate dar trebuie facute cateva modificari...plus ca rar-ul o sa ceara omologare...montaj in service autorizat...si nu se merita! Bafta!
  • nicumaresalul

  • Mesaje scrise: 103
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1992 isuzu
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Eu i-mi doream sa fac toata operatiunea asta acasa,fara sa ma mai duc pe la un service autorizat.....atunci trebuie sa iau o masina (vectra,astra-'92~'97)sa aiba motor de isuzu si cam atat.....
Skip ads

  • alexey

  • Mesaje scrise: 861
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Cum am procedat eu...prin 2011:

Inainte de a ma apuca de treaba, am fost la RAR si am intrebat un inginer care facea verificarile acolo, care sunt pasii de urmat pentru recarosare, fara a-l cunoaste pe om. Asta consider ca e cel mai simplu si pentru tine.

Mers la RAR cu masina veche si facut cerere pentru recarosare, in cerere trebuie sa zici de ce vrei sa o recarosezi.....rugina multa, accident->sasiu stramb, etc...Inginerul face poze, pune la dosar si trimite la Bucuresti spre aprobare...cost aprox 100 lei. Dosaru se poate aproba sau nu( caz in care pierzi suta)
Daca se aproba:
Iti trebuie o masina donatoare cu acelasi tip de caroserie ( hatch-. poate fi in 2 sau in 4 usi, caravan sau berlina). Donatoarea trebuie sa fie mai noua sau macar acelasi an.
Iti trebuie o hartie de la un service autorizat RAR pentru recarosare OPEL ! Specificat ! Cost aproximativ 50 euro.
Apoi mergi la RAR pentru verificare. Cost aproximativ 700 lei.


Pe undeva prin topic vei vedea masina recarosata:
https://www.clubopel.com/vie...r=asc&start=0


Spor!

PS
Tot in Iasi am facut recaosarea, coasca am luat-o de la dezmembrari de la Tomesti, vis a vis de vin-alchool
  • nicumaresalul

  • Mesaje scrise: 103
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1992 isuzu
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Cu sigurantã mã bag sã o carosez.Am luat un vectra b,benzinara și ma usuca la portofel
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra F

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR