Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,538
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
w5w....sunt si variante cu leduri...cred ca treba sa cauti cu canbus
Skip ads

  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Dany2016 a scris:Am reușit sa fac singur reglarea farurilor pe verticala, nu e atit de greu cum mi se parea anteior cind ma gindeam sa merg la un service ca sa imi faca reglarea un electrician.
Dar mai am o întrebare, cunoaște cineva ce numar au becurile mici (gabarit) care se aprind la prima pozitie pina la faza scurtã ? as vrea sa le schimb si pe ele ca sa imi lumineze alb ca si xenoanele.


din cate vad esti in Germania si locuiesti acolo. Iti dau un sfat prietenesc: lasa luminile la faza lunga cu becuri Halogen, eventual pune unele mai de calitate de la Philips sau Osram si pe cele de ceata unele la fel dar mai galbene ca altfel s-ar putea sa ramai fara talon si mai mult sa platesti o amenda care te va ustura la buzunar... nu este de joaca cu ei si ti-o spun din experienta unui prieten stabilit la fel in germania si cu masina pe romania si apoi si cu o masina pe germania inmatriculata.
Legat de reglajul farurilor iti recomand sa mergi la un service sa iti faca un reglaj corect altfel de asemenea te poti alege cu amenda si fara talon cu costurile suplimentare ridicarii si transportarii masinii pana la un service ( nu este ca in romania sa iti dea dovada sa mai circuli cu ea ci ti-o ridica pe loc). Uita-te la emisiunea "Achtung Kontrolle" nu mai stiu pe ce canal si acolo o sa vezi mai multe cazuri de genul. Succes.
P.S. daca vi de sarbatori cu masina acasa poti merge aici la un service sa reglezi corect farurile si nu te costa mai mult de 50 RON.
  • Dany2016

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie: Germania
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Oct 2016

  • Mesaj Privat
Prieteni, am reusit sa fac reglarea la farurile de la Opelul meu, atît pe vertical cît si pe orizolntal. Cu toate astea am asa o senzatie a noaptea as merge cu luminile stinse. Daca stau pe loc parca e ok, lumineazã, insa în timpul mersului
lumnile cobarã mult prea jos. Pe timp de ploaie in genere nu vad nimic in timpul mersului. Care sa fie oare cauza ? Poate fi din cauza la sticla farului care este un pic mata si care necesitã polisare ?



  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
nu pare chiar asa de mata sticla. am vazut si mai grav de atat...
ai becuri originale sau aftermarket no name? conteaza sa fie de 4500k nu 5000 sau 6000 cum mai pun unii ca nu vezi nimic cu alea
Skip ads

  • Dany2016

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie: Germania
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Oct 2016

  • Mesaj Privat
Nu cunosc ce becuri sunt, este prima mea masina, nu o am de mult timp. Am cumparat-o în Germania direct de la proprietar si nu prea cred ca neamtul sa fi schimbat becurile.
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Prima oara schimba becurile.
Daca tot nu se vede atunci lupele sunt arse si trebuiescf schimbate.Cel putin oglinda din ele.
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,538
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Eu zic sa mergi la un service sa iti faca reglajul la ele..profi. Costa 10-20 lei. Apoi verifici vizual lupele..sa nu fie matuite...eu am una un pic mai neagra. Poti verifica si culoarea becurilor...trebuie sa demontezi becul si vezi ce scrie pe ele. Cele originale au 4300 k si 35w. Le-am schimbat pe rand pe ambele si astea erau valorile. Poti optimiza situatia si cu un polish la faruri.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR