Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra F
  • deleted-114688

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2016

  • Mesaj Privat
Buna seara, detin un Opel Astra F Van, din '94 1.6i si saptamana trecuta am observat ca lichidul de frana din acel recipient era aproape de jumate, am zis daca tot am lichid de frana de rezerva dot4 sa completez. Zis si facut, de atunci am inceput sa 'urmaresc' sa vad daca mai scade si, de atunci in fiecare zi dupa ce merg cu masina ~25km pe zi, in jurul recipientului si chiar pe busonul respectiv sunt urme vizibile de lichid, sunt dati cand este foarte mult lichid si dati cand este mai putin.

Acum nivelul lichidului este la jumate din nou, care sa fie problema? Sa fie oare o problema ca am completat? Din cate stiu ultima data sa folosit lichid de frana DOT4 la service anul acesta in primavara.
Stiu ca nu ar trebui sa fie deloc lichid pe recipient insa care ar putea fi problema? Se poate vedea ca a curs si pe pompa de frana pana pe timonerie la cutie, va atasez o poza. Va multumesc.
Poza aici: http://bit.ly/2gGzx7E
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,494
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Mie imi pare sa fie o problema cu busonul rezervorului ...
  • deleted-114688

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2016

  • Mesaj Privat
Am curatat lichidul scurs de pe buson si am deschis si reinchis busonul cu atentie, nivelul de lichid este aproape de maxim (pana la dunga de pe margine a recipientului) acum o sa urmaresc din nou sa vad daca mai are scurgeri.
  • deleted-114688

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2016

  • Mesaj Privat
Update: Este adevarat, busonul era de vina, trebuia inchis intr-o anumita pozitie, sa fie fix senzorul din mijloc la inchiderea busonului. Totusi nu mi se pare normal sa fie asa.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra F

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR