Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • daniel.popa

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2016

  • Mesaj Privat
salutare posesori de Opel.. sunt nou pe forum.. zilele acestea vreau sa imi achizitionez un Opel astra i Sedan 1.4 turbo 140CP ...
As dori sa stiu niste pareri din partea celor care deja au aceasta masina.. (pareri probleme parti bune parti rele consum etc)
si as mai vrea o parere legata de culoare.. daca are cineva masina in culoarea COOL BEIGE ( gri granit)... sau DARK MAHOGANY ( mahon inchis) ar fi de folos niste poze..
MULTUMESC FRUMOS!
Skip ads

  • xcuseme

  • Mesaje scrise: 1,458
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002 Isuzu Y17DT 16v 55kW
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Sunt deja discutii, cauta si le vei gasi.
Cat despre culoare, ia ce-ti place.
Tine cont ca pe culorile inchise se vede cel mai repede jegul si zgarieturile.
Se zice ca arginti-ul e culoarea anti-jeg... cam asta e.
  • adrian00

  • Mesaje scrise: 159
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Dec 2012

  • Mesaj Privat
Gasesti multe discutii, raspandite pe mai multe topicuri, dar trebuie sa cauti.
Eu am platit avansul saptamana trecuta pentru modelul de care zici tu, culoarea Granite Grey. Ar trebui sa soseasca la sfarsitul lui septembrie.
  • Kickazz

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2011

  • Mesaj Privat
a mea e gri si nu e anti jeg Smile
Skip ads

  • daniel.popa

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2016

  • Mesaj Privat
se poate o poza te rog cu masina ta Kickazz ? Smile
am ales varianta gri, 1,4 turbo
  • daniel.popa

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2016

  • Mesaj Privat
Kickazz a scris:a mea e gri si nu e anti jeg Smile

se poate o poza te rog cu masina ta Kickazz ? Smile
am ales varianta gri, 1,4 turbo
  • mihnea_alex

  • Mesaje scrise: 239
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2014

  • Mesaj Privat
A fost un caz izolat cel cu apa in portiere. Avea gaurile de scurgere din usi astupate cu niste garnituri de cauciuc,deci daca le ai si tu astupate scoate cauciucul de acolo,desi nu cred.
Covorase,eu mi-am comandat de pe emag tip tavita dedicate pentru astra j la 100 de lei si sunt super multumit.
  • silver04

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Nov 2016

  • Mesaj Privat
ce diferente sunt intre opel astra j sedan si opel astra i sedan ?
Skip ads

  • adrian00

  • Mesaje scrise: 159
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Dec 2012

  • Mesaj Privat
Nu sunt.
  • Andrei F

  • Mesaje scrise: 263
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2016 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2016

  • Mesaj Privat
In limba germana nu exista litera I, de aceea au si trecut direct la J si au trecut peste i. In mod normal ar fi urmat I dupa G,H,I.. , dar neexistand in alfabetul lor a urmat direct J Wink
  • all4u

  • Mesaje scrise: 409
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2017

  • Mesaj Privat
Un coleg posesor de Astra J Sedan in culoarea argintiu magnetic (magnetic silver) poate sa posteze cateva poze cu masina (exterior).
Am comandant o masina cu acesta culoare, fara sa o vad expusa in showroom, dar am vazut azi pe strada un argintiu inchis si m-am ingrozit de culoare (sper sa nu fie aia).
Inca mai pot schimba comanda, de asta mi-ar fi de ajutor niste poze.
  • Andrei F

  • Mesaje scrise: 263
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2016 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2016

  • Mesaj Privat
Cand este soare afara masina are culoare albastru deschis(bleu), cand este nor si noaptea este gri.
Skip ads

  • all4u

  • Mesaje scrise: 409
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2017

  • Mesaj Privat
Trebuie neaparat sa vad una de aproape.
Altfel voi fi macinat de indoieli si voi sta 2 luni ca pe ghimpi... Oare?
  • Aantonio

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2012

  • Mesaj Privat
Andrei F a scris:In limba germana nu exista litera I, de aceea au si trecut direct la J si au trecut peste i. In mod normal ar fi urmat I dupa G,H,I.. , dar neexistand in alfabetul lor a urmat direct J Wink


Daca ar fi adevarat ceea ce spui ma intreb cum s-ar pronunta Berlin sau Insignia... Lesne de spus ca alfabetul lor se bazeaza pe cel latin.
  • alex2014

  • Mesaje scrise: 221
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Ba au si nemtii litera "I".

http://www.importanceoflang...ermanAlphabet.jpg

Eu am patit faza cu apa in portiere, poate sunt si altii... daca nu ati dat deja comanda, mai sunt si alte modele aparute pe piata. Astra J e model 2009 ( sedanul 2012), de ce nu cautati un model 2016-2017? Ma refer la alte marci, bineinteles. Daca tot luati masina noua, e pacat sa luati un model care are 8 ani vechime.
  • all4u

  • Mesaje scrise: 409
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2017

  • Mesaj Privat
@alex2014
Nu pot sa vorbesc in numele tuturor celor interesati de Sedanul nou, 2017, dar...
Masina atrage in primul rand prin pretul mic, chiar daca motivul reducerilor este aparitia noului K.
Apoi atrage tocmai prin faptul ca este un model vechi, la care speram ca majoritatea problemelor sa fie cunoscute si, de ce nu, rezolvate.
Apoi, foarte important, este faptul ca Sedanul arata bine. Iar la K nu avem inca sedan.
Si, nu in ultimul rand, mai atrage prin faptul ca este un pic mai mare decat media clasei. Spatiu pe care speram sa-l regasim la interior.

Uite, daca am lasa partea de motorizare la o parte, parerile despre tinuta de drum, confort si spatiu sunt pozitive si foarte apreciative.
Iar ceea ce priveste motorizarea (benzina sau disel), sistemul electric, racirea, terenul de rulare.. chiar daca sunt mici probleme ele sunt arhicunoscute, chiar daca am dori sa nu le regasim pe noile masini.

Noii uitilizatori nu vin de pe Mercedes, BMW sau Jaguar, ci de pe sh-uri sau de pe alte modele low cost, Dacii, Renault, Fiat etc., masini cu destul de multe problemele tehnice. Intradevar fiecare spera, ca pe noua masina aceste probleme sa nu existe sau daca apar sa nu fie cu implicatii majore. Intrati pe forumul Dacia sau Renault si vedeti acolo probleme tehnice si cate sunt...

Am condus multe modele de masini in cei 26 de ani de cand am permis, dar de cumparat imi iau mereu functie de nevoie si doar ceea ce pot, fara sa ma indatorez excesiv si sa ajung sclavul lucrului achizitionat. Prefer sa iau o masina ca Astra J si sa nu fac credit, dacat sa-mi iau un BMW si sa las jumatate de salariu timp de 10 ani.

Pararea mea!
  • chelebet

  • Mesaje scrise: 1,234
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Dec 2016

  • Mesaj Privat
Foarte bine punctat all4u, frumos scris Wink
  • all4u

  • Mesaje scrise: 409
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2017

  • Mesaj Privat
In plus, avem si trei categorii de colegi "forumisti":

1. Posesorii. Cei cu state vechi,care au sau au avut Astra si a caror pareri / impresii / sfaturi sunt foarte importante pentru cei nou veniti. Ca unii sunt multumiti de masini, ca unii regreta alegerea sau ar fi mers pe o motorizare mai buna, este o alta discutie...

2. Cautatorii. Cei care vor sa-si ia o masina noua si rascolesc dupa informatii. Datele prezentate aici ii influenteaza in mare masura. Citeam pe forumul ford o trimitere la multele probleme pe care le Astra J, raportate la numarul mare de posturi. Nimeni nu a vazut ca aceste probleme sunt aparute in 6-7 ani... si asta influenteaza negativ pe cei care vor sa se decida.

3. Convingatorii. Colegii care s-au hotarat sa cumpere Astra J, au dat comanda si asteapta sa treaca timpul. (Aici intru si eu.) Ce e trist este ca incercam sa ne autoconvingem ca am facut cea mai buna alegere, desi stim ca este una proasta. Analizam masina per-total si ne amagim ca nu puteam alege altceva. Puteam! Dar am ales Astra J in primul rand datorita pretului. Apoi datorita numelui. Dupa asta cred ca la toti a contat confortul si impresia exterioara pe care o lasa masina. Despre motor, suspensii, instalatii ne-am interesat dupa si incercam sa ne convingem ca "merge si asa"...
Daca am fi ales masina "cheala" la pretul de 10k Euro, era clar un best-buy. Numai ca ne impinge pacatul si punem optionale peste optionale, ajungand la 12-13-14k Euro, preturi comparabile cu competitorii (Focus, Skoda, Renault, Kia, Seat, Peugeot, Toyota si ce-o mai fi), lucru care ne bulverseaza si ne pune pe ganduri...
"De ce nu am ales Octavia sau Focus?! O luam cu mai putine optionale, cu un motor mai mic, mai gaseam eu 1000 euro si nu aveam o un model de 5 ani Sedanul Astra, cu un model de anul acesta...." si tot asa, exemplele le stiti si voi.
  • mihnea_alex

  • Mesaje scrise: 239
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2014

  • Mesaj Privat
La ce bani cere opel pe astra j sedan crede-ma ca e best buy. Cu toate probleme bine cunoscute ale masinii, astra j e o masina corecta. Are o tinuta de drum excelenta,suspensie e exact unde trebuie intre rigiditate si confort(chiar daca mai "comenteaza" cate un etrier din cand in cand), spatiu interior este peste concurenta, portbagajul la fel,sa nu mai vorbim de aspect.
De banii astia stii ce iti luai? Fix logan, fiat typo sau skoda rapid si crede.ma ca nici nu se compara cu astra j.
Octavia 3 cu dotarile astea si cu un motor similar nu o luai sub 19k de euro.
  • catalin1985

  • Mesaje scrise: 792
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2016 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Eu unul sunt foarte multumit de masina.o am din iulie 2016,este 1,6 115 cp ,motor aspirat.cam submotorizata pt greutatea ei dar m-am invatat cu ea,sus in ture,nu simte greutatea.eu am dat pe ea fix 10 989 E.la banii astia am ca si dotari,clima automata pe 2 zone,volan imbracat in piele,geamuri electrice fata-spate,proiectoare ceata,jante aliaj,cotiera,vopsea metalizata,roata rezerva de dimens mici,mp3 player cu usb cd600 intellink,senzori parcare spate,tapiterie semipiele.referindu-ma la celelalte marci auto gen skoda,ford,wv....cam la ce bani considerati ca as fi luat masina cu dotarile astea?am optat pt astra j pt ca mi s-a parut un best-buy,si inca este.chiar daca este model de 8 sau 9 ani.conteaza asta?noi romanii ne-am invatat sa avem ultimele tipuri de masini,fite,dar traim unii dintre noi intr-o garsoniera si masina costa mai mult cu poate inca jum din pretul casei....pt ce?pt ce sa te indatorezi 10 ani sau mai stiu eu cat pt un moft?ca sa ai masina ultimul racnet?masina este cea mai proasta investitie...mai bine un model vechi de 8 ani dar fabricata in 2016 care in mare parte a scapat de bubele copilariei,sa te duca din punctul a in punctul b.ca pana la urma despre asta e vb.drumuri bune!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR