Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira A
  • CiprianAnton

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Zafira 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2014

  • Mesaj Privat
Salut. Am un Opel Zafira din 2000, 1.8 benzina+gaz. Observ de ceva vreme ca in momentul in care apas frana si stationez, atunci cand o eliberez, masina nu mai intra in viteza asa cum o facea de obicei, se zmuceste de vreo doua ori, nu intra in viteza, iar ca sa plec de pe loc, trebuie sa accelerez cam tare si se tureaza. Banuiesc ca aceasta problema vine de la cutia de viteze. Uleiul a fost schimbat in urma cu vreo 4-5 ani. Azi, avea nivelul bun 23.12.2016. Se aprinde un bec in bord care seamana cu semnul exclamarii in mijlocul unui cerc. Simt ca masina trage si mai tare si nu are putere la rulare. Masina functioneaza pe benzina dar si pe gaz. in perioada aceasta de iarna, masina merge mai mult pe benzina, asa am inteles ca e mai bine. Va rog frumos sa imi spuneti daca acest model de Opel Zafira din 2000, 1.8 cutie automata, are si filtru de ulei in interiorul cutiei. Ce ar trebui sa fac? Multumesc
  • Tiaz

  • Mesaje scrise: 1,069
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z 17 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Dacã simți ca ,, patineaza" probabil este din cauza uleiului sau a filtrului imnacsit. Cutia ta din cate știu e clasica cu 4 trepte și are filtrul în interior. Uleiul și filtrul se schimba dând baia jos
N-ar strica sa mergi la cineva care detine un tester și se pricepe la automate, sa vadã ce defect ai pe cutie.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR