Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Tutoriale
  • kartush45

  • Mesaje scrise: 209
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Vectra 2005 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2011

  • Mesaj Privat
Salutare colegi. Dupa ce am cumparat un astra ha am observat ca in loc de antigel avea apa, ceea ce m-a dus cu gandul la o scurgere. Dupa ce m-am uitat sub masina am observat ca aveam scurgeri de lichid in zona pompei de apa. Cum nu am gasit un tutorial am facut eu unul.Deocamdata la cum se scoate pompa. Cat de curand voi face si unul cu se pune pompa inapoi.
Se desface filtrul de aer si se da la o paete pentru a avea loc. Nu am facut poze la stadiul asta dar e destul de simplu, are
suruburi deasupra lui si e prins in clipsuri dedesupt. Aveti grija ca exista si un furtun atasat de fundul lui. Dupa ce ati dat filtrul de aer la o parte veti vedea urmatoarea imagine :

Desurubati cele 3 suruburi doar cateva ture de la fulia pompei apoi puneti o cheie fixa pe rola intinzatoare a curelei de accesorii si apasati in sensul sagetii verzi, in jos, pentru a putea da la o parte cureaua.Dupa asta puteti scoate de tot suruburile de la fulie si sa scoateti fulia.

Dupa ce ati scos fulia scoateti si suruburile pompei care sunt la numar, dar aveti grija ca la cel de dedesupt aveti un furtunas la care trebuie sa aveti grija. Aveti grija nu desfaceti de tot suruburile la pompa ci doar cat sa se scurga antigelul intr-un lighean pus in prealabil sub masina. Dupa ce s-a scurs tot scoateti pompa.

Skip ads

  • Fronto

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru poze si descrieri.
  • kartush45

  • Mesaje scrise: 209
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Vectra 2005 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2011

  • Mesaj Privat
nu ai pt ce. Nu am mai reusit sa fac si cu punerea ei la loc ca era foarte frig si m-am grabit dar se pune in sens invers
  • Fronto

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Știi cumva ce firma folosește Opel la pompe. Eu prefer sa mã duc la service, nu mã pricep la schimbat piese. Nu știu ce am pe astra h 2007 si pun un hepu , dar cam ustura 170 Ron.
Skip ads

  • kartush45

  • Mesaje scrise: 209
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Vectra 2005 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2011

  • Mesaj Privat
eu am luat una de pe ebay pe care am dat 25 de lire (sunt in Anglia)...asta ar veni vro 160 de lei...mai ieftine sunt petarde
  • kartush45

  • Mesaje scrise: 209
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Vectra 2005 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2011

  • Mesaj Privat
pardin vro 130 ar veni
  • Fronto

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2007

  • Mesaj Privat
din pacate pentru z17dtr - este 260 ron HEPU
  • conyteo

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z1.7DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jul 2009

  • Mesaj Privat
multumim pentru tutorial ! va mai puteti inspira si de aici

http://www.youtube.com/watch?v=e4ScmPseLSQ
  • ACaragea

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jan 2021

  • Mesaj Privat
Salut! Am cumparat un opel astra h si imi pierde antigelul, pe undeva pe langa turbina, picura ca si cum ai lasat pompa sa nu inghete. In 30 km am pierdut tot antigelul. O parere imi puteti da!? Mulțumesc!

Skip ads

  1. Home
  2. Tutoriale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR