Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • mihailionut

  • Mesaje scrise: 46
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Sep 2014

  • Mesaj Privat
Salut,

Am avut montata o alarma care avea ridicare automata a geamurilor si inchidere automata a usilor din pedala de frana, am dat-o jos ca se arma la mai fiecare miscare inclusiv ploaie. Am mai citit topicul si ma intereseaza daca ma poate ajuta cineva, in cazul meu trebuie sa montez dioda 1n4007 intre fire (am schema deci o sa imi fie destul de usor sa le identific)? Dar pentru cea dea doua ridicare din buton unde trebuie sa pun a doua dioda daca functioneaza si daca pot pune si pe actionarea pe pedala? Daca este cineva care se pricepe din Bucuresti sa ma ajute ii raman dator, atasez si cateva poze. Multumesc!
  • alex_ady92

  • Mesaje scrise: 80
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2016

  • Mesaj Privat
Ma poate ajuta cineva sa leg la aceasta alarma ridicarea gemurilor cand inchid masina din alarma , si unde sa leg firul sa mearga avarile cand armez alarma sau cand se declanseaza . o sa pun mai jos schema la alarma si modulul la care trebuie sa ma leg pe masina . opel astra g 2001
  • Zighby

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2018

  • Mesaj Privat
Salut, știu cã am întârziat cu aproximativ 2 ani în privința posturilor, dar nu am gãsit rãspunsul la întrebare. Faza cu unirea acelor douã fire, geamurile se închid la prima apãsare sau la a doua ?
  • danytm

  • Mesaje scrise: 89
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Oct 2016

  • Mesaj Privat
Stie cineva daca prin firul 2 din schema de mai jos, se pot cobori geamurile automat?
Firul 1 l-am folosit pentru ridicarea geamurilor automat si functioneaza.
PS: Stiu ca toata lumea vrea doar ridicarea geamurilor, dar uite ca mai sunt si carcotasi pe langa.
Multumesc

  • danytm

  • Mesaje scrise: 89
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Oct 2016

  • Mesaj Privat
Testat si cu urmatorul rezultat:
- firul 1 pentru confort: se ridica geamurile si se blocheaza usile in acelasi timp chiar daca nu este folosit firul dedicat pentru blocarea masinii
- firul 2 pentru confort: se deblocheaza masina, dar geamurile nu sunt coborate, posibil sa fie o optiune separata care trebuie programata cu opcom
Eu pentru alarma am folosit un fir de comanda separat pentru ridicarea geamurilor (confort firul 1), pentru a putea lasa vara masina in soare cu geamurile putin deschise.
Daca reusesc sa le si cobor din telecomanda, am sa anunt aici prin ce metoda
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR