Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • bx3m

  • Mesaje scrise: 870
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1997 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Salut,
Dupa cum probabil toti posesorii de Vectra B motor de 1,8 cel putin, X18XE, au intampinat problema asta, ma confrunt si eu cu ea de ceva vreme - senzorul axa came defect.
Pana acum am schimbat vreo 3 senzori, in 3 ani de cand am masina, media este de unul pe an. Pana acum am tot luat SH, si ma gandeam sa iau unul nou. Am gasit mai multe variante, incepand de la 150 de lei pe o firma de nu am inteles-o (dar zicea vanzatoarea ca ar fi senzor original, ce se pune din fabrica, la magazin de piese Opel din Ploiesti, nu cred ca sunt cioflingari sa spuna ca ar fi original cand nu ar fi), am ajuns la 208 lei un senzor Vemo (aici link : http://www.autopieseonline24.ro/vemo/2294161 - si astia aceeasi poveste, ca e senzor original), si pana la VDO de 360 de lei.
Acum, nu stiu ce sa zic, nu intotdeauna pretul reflecta si calitatea, plus ca tot cei schimbati de mine erau Siemens VDO, asa ca ...
Voi ce parere aveti ? Se merita unul nou ? Macar 12 luni are garantie ...
In al doilea rand, exista cumva vreun defect pe la motor, care ar putea cauza defectarea atator senzori ? Exista ceva ce pot verifica ? De fiecare data, senzorii scosi de acolo erau curati, nu aveau mazga pe ei, deci nu exista vreo scurgere pe acolo care sa le dauneze in vreun fel, si ma gandesc, ca atata vreme cat ala nu e decat un electromagnet, ce mama ma-sii ar putea sa fie in neregula astfel incat sa ii defecteze ?
Skip ads

  • weroGt

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jan 2015

  • Mesaj Privat
temperatura ! sau un scurt circuit / fructuatii de tensiune / contacte imperfecte
  • bx3m

  • Mesaje scrise: 870
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1997 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Atunci ar putea sa fie asta un efect secundar al instalatiei de GPL ? Din cate stiu, ea lucreaza la temperaturi mai inalte. Despre scurt circuit nu stiu ce sa zic, din cate stiu eu intre pinii mufei se face o rezistenta, senzorul nu este alimentat, ci el doar da un semnal catre computer.
  • deleted-21201

  • Mesaje scrise: 272
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Temperatura, am luat aftermarket si rau am facut am luat sh si a fost ok
Vectra b z18xe
Skip ads

  • bx3m

  • Mesaje scrise: 870
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1997 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Salut, ce marca ai luat aftermarket ? Garantie avea ?
  • deleted-21201

  • Mesaje scrise: 272
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Mobiletron 70 lei cu garantie daca era montat in service,lam montat eu cadoar sunt 2suruburila el
  • bx3m

  • Mesaje scrise: 870
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1997 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Da, stiu, este foarte simplu de montat, dar pierzi garantia ... Deci sa ma feresc de mobiletron. Cat te-a tinut ?
  • Daniel Sandu

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2009 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Salut!
Am o Vectra B Caravan 1.8 motor Z18XE la care la un moment dat s-a aprins martorul de la bord reprezentand motorul si masina nu se mai tureaza mai mult de 4250 rotatii/min. Am fost la service si la diagnoza a reiesit ca este o problema la senzorul de turatie al axei cu came. Am cumparat un senzor Siemens VDO identic cu cel de pe masina si la fel cu echiparea din fabrica (266 lei). S-a verificat si cablajul avand in vedere ca acest model sunt probleme la cablaj (mai ales ca ECU se afla montat pe motor si este supus la temperaturi mari) si totul a fost OK. S-a montat senzorul (cel vechi avea izolatia celor trei fire coapta de caldura si aproape cazuse incat firele mai aveau un pic sa se atinga intre ele) s-a verificat si masina se tura pana la 7000 rotatii/min. iar martorul din bord s-a stins. Dupa ce s-au montat filtrul de aer, debitmetrul capacle de plactic etc. eroarea a revenit si in continuare masina nu se mai tureaza decat pna la 4250 rotatii/min. Va rog un sfat ce asputea sa fac sa rezolv problema.
Multumesc anticipat si va urez tuturor:
La Multi Ani!
  • deleted-21201

  • Mesaje scrise: 272
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Incearca cu altul........
  • weroGt

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jan 2015

  • Mesaj Privat
posibil sa ai probleme la mufa .. un senzor nou nu se buleste in 5 minute . ! scoate senzorul nou .. curata mufa .. verifica iar firele .. si pune ca proba inapoi tot ! .. spor
  • mihai_8230

  • Mesaje scrise: 207
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1996 X18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Am schimbat și eu acel senzor,(am cumpãrat mașina cu aceasta pb),am fost la service,au comandat senzorul (topran parca) și când sa l monteze au observat ca firele erau inadite dar nu erau legate corect,a intrat mecanicul pe net sa verifice schema și apoi le a legat corect, merge fãrã pb de 2 ani,sper sa rezolvi pb.
  • Catalin_zafira

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2014

  • Mesaj Privat
eu am Zafira cu motor Z18XE dar cred ca se aplica si la Vectra... am avut mari probleme pana am descoperit ca lipsea canalul de fire de plastic pe care l-a scos de tot un "destept" de mecanic (vine pus pe injectoare). Fara ala sunt interferente electromagnetice pe firul senzorului ax came.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Chestionar

Senzor ax came pentru Vetcra B X18XE
Nou 83%
SH 16%
6 voturi

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR