Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa D
  • MdFive

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2016

  • Mesaj Privat
Buna ziua,
Am si eu o intrebare in legatura cu calculatorul airbag-ului pentru Opel Corsa D 2008.
Dupa un accident in urma caruia au sarit airbag-urile (Sofer-Pasager) am cumparat airbag sofer si pasager de pe un opel corsa D cu volan pe dreapta (Vauxhall) iar cer de la serivce au pus si calculatorul de pe acel vauxhall (Inca il mai am pe cel original al meu).
Am atasat aici 2 poze cu erorile care apar si nu pot fi sterse.
Nu am mai incercat sa pun calculatorul original si sa fac o noua diagnoza ca sa vad daca erorile se sterg.
Erorile B0022 si B0015 am inteles ca au legatura cu centurile (Probabil vreun fir rupt sau sa le schimb cu totul)
Eroarea B1001 am inteles se refera la faptul ca acel calculator este configura pentru volan pe dreapta deci clar nu as fi putut sa sterg eroarea asta.

Intrebarea este: Daca masina a avut accident, calculatorul original trebuie schimbat obligatoriu cu unul nou ? sau se pot sterge erorile dupa adaugarea unor airbag-uri noi ?
Sa cumpar direct un calculator nou sau sa mai incerc o diagnoza cu calculatorul original ? Cheltui banii degeaba cu diagnoza si service-ul pe calculatorul original ?

Sper sa se inteleaga din ce am scris care ar fi problema.
Va multumesc,


  • Tiaz

  • Mesaje scrise: 1,069
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z 17 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Erorile generate de capsele pirotehnice de la centuri le vei putea șterge doar dupã ce le inlocuiesti cu unele nedetonate. In cazul unui accident nu doar airbag-urile trebuiesc înlocuite.
Programarea modulului de airbag trebuie sa o facã cineva priceput cu un tester dedicat opel.
Sper sa nu greșesc dar cred ca puteai sã reprogramezi calculatorul mașinii tale.
  • MdFive

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2016

  • Mesaj Privat
Multumesc mult pentru raspuns. Voi cumpara centuri noi si sper sa rezolv problema asta. Credeti ca ar fi o problema daca airbag-urile ar fi de la Opel corsa cu volan pe dreapta ? (Vauxhall).

Multumesc.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa D

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR