Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C
  • Zoss

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2002 Z 14 XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jan 2017

  • Mesaj Privat
Buna ziua, Ma numesc Zoli, ma bucur ca pot face parte din clubul opelistilor din Romania! Ca sa ma prezint scurt, am 31 de ani, posed permis categoria B din 2006 , cat C+E din 2015 , si abia de o saptamana mi-am achizitionat prima mea masina. Evident un Opel Corsa C Elegance, af2002 , motor Z 14 XE de 1,4 litri. De 6 ani imi cumpar masina, si abia acum am reusit, pentru ca sunt nevoit, masina urmand a fi folosita la drumuri Timisoara -Budapesta si retur o data la luna, plus de doua ori pe an in excursii, plus unele vizite la bunici 120 de km dus-intors. In oras, doar daca afara ploua de rupe, si am ramas fara paine...Astea fiind spuse, vreau sa trec la esential.Deoarece timpul e foarte scurt, nu mi-am permis sa merg in Germania sa caut una, asa ca am apelat la OLX si piata...AM vazut vreo 7 corse , care insa mi-au displacut, din cauza interiorului neingrijit, rugina, motor mic (1.0). Am gasit o singura corsa C cu motor de 1.4, care mi-a placut, fara rugina, interior intretinut, fara semne ca ar fi fost pocnita. Am facut teste minime , motorul se aude bine, trage bine, nu se ineaca in treapta a 4-a la deal , si nici in a 5-a daca vin putin lansat.(Am mai condus masini , cel putin 25 diferite si imi cam dau seama daca o masina e obosita...). Una peste alta, am verificat bine ambreiajul , care mi-a placut mult, nici nu apuc sa ii dau drumul bine ca si prinde, prinde jos , nu patineaza , transmisia se comporta impecabil. M-am uitat la motor, curat, aparent curat. Tipul , un domn de 47 de ani, pare de treaba, mi-a inspirat incredere, asa ca am facut tranzactia...Ceruse 2000 de euro pe ea, i-am oferit 1800, si am luat-o. Ajungand acasa, am inceput sa ma uit mai bine la ea, si in partea stanga a motorului , am vazut o pata de ulei...Ulei negru, am stiut ca e ulei de motor. Verific joja, insa era nivelul optim , intre minim si maxim. M-am tot plimbat cu ea , deja am 400 de km cu ea , si de fiecare data cand plec de pe loc , o pata de maxim 10 cm patrati e prezenta sub pata...O duc in service si imi spune ca e gata o conducta de la pompa de ulei, unele garnituri si simeringuri.Mi-a mai spus ca e posibil ca sa fie segmentii dusi si ar fi nevoie de o reparatie capitala. Insa vreau sa precizez ca nu scoate fum albastgru pe toba, nu pisca ulei, inc ei 400 de km rulati deja , nivelul e tot acolo, motorul trage bine, i-am dat 140 , si mai aveam pedala, insa nu am riscat pentru ca aveam cauciucuri de vara. AS vrea sa stiu daca a mai patit cineva acelasi lucru , si daca se poate o estimare de pret la cat m-ar costa o segmentare ? Cel de la service mi-a spus ca nu e mai mult de 1000 de euro. Si as avea o intrebare, eu lucrez sofer de camion, si 4 saptamani nu voi circula cu ea, este vreo problema ? Risc sa intampin defectiuni in urma stagnarii indelungate ?
Va multumesc anticipat, si va rog sa-mi scuzati romanul Smile) Drumuri bune!
P.s Acum i-am luat "Ghetute de iarna", si per total imi place de ea, e curatica, si se comporta bine la drum. Multumesc inca o data !!!
  • nastasaflorin

  • Mesaje scrise: 145
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Corsa 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Schimba-i conducta si semeringurile.

E plin de "mecanici" care estimeaza reparatii capitale, ca nah...mai iese un ban.

E un singur test relevant care iti poate spune daca ai nevoie de segmentare - se numeste test de compresie si se face masurand presiunea in fiecare cilindru in parte; nu din auzite.
  • Zoss

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2002 Z 14 XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jan 2017

  • Mesaj Privat
Asa am sa fac. De altfel am mai dus masini la ei, (ale prietenilor) si mi-au placut serviciile lor. Au rezolvat probleme pe care alti mecanici nu au fost capabili. Asa mi-au recomandat si ei, sa schimbam simeringurile , conducta, si apoi dupa 1000 de Km o mai ridica sa vada daca curge. A zis ca e posibil sa fie gaze de cartel, dar totusi refuz sa cred. Anyway, sper sa rezolve problema conducta si simeringurile.
  • catastefan

  • Mesaje scrise: 5,915
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Pune o poza cu locul unde este pata
E posibil sa fie doar semeringul de la arborele cotit...sau garnitura de chiulasa....
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR