Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • VasileNicusorAdrian

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Braila
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2016

  • Mesaj Privat
Va rog eu mult ajutati-ma....nu stiu ce sa ma fac...... iarnaa nu se ridica acu de la apa mai mult de 80,85 ....Am facut un drum Braila-Buzau, dus intors,si acul nu s a ridicat mai sus de 80,-80 si putin, caldura baga si nu prea.... cu toate ca afara nu era mai mult de -3 grade, aseara din nou un drum pana la Galati dus intors, la fel pana la 80 statea acul....care sa fie problema..... va rog eu mult ajutati.maa ca nu stiu ce sa ma fac, am avut probleme la aeroterma, dar le am reparat si cand am umblat acolo am dat filtru acela jos ca era foarte murdar si nu am mai pus altu.. ar putea fii asa o cauza ca nu mai baga caldura tare, mentionez ca inainte de aceste probleme cu aeroterma , baga caldura de rupea.... Va rog ajutati.ma de ce nu se ridica acul mai sus de 77-80 si putin de grade..... Model : vectra b din 96, x18xe codu de motor=1.8 115 cp O zi bunaa
Skip ads

  • sandu_race

  • Mesaje scrise: 460
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2008

  • Mesaj Privat
E posibil sa fie termostatul blocat pe deschis , vezi daca se incalzeste furunul dintre termostat si radiator inainte de a ajunge apa la 80 , daca e blocat o sa se incalzeasca treptat odata cu temperatura lichidului de racire .
  • mihai_8230

  • Mesaje scrise: 207
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1996 X18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2015

  • Mesaj Privat
În primul rand punei filtru nou, eu l am schimbat de curând, am dat vreo 30 de lei pe el,altfel o sa ți tragã mizerie pe acolo și strici altele,îți mai trebuie un termostat nou original și o sa ai cãldurã cum trebuie.
  • VasileNicusorAdrian

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Braila
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2016

  • Mesaj Privat
Termostatul nu este ,pentru ca deschide,s a ridicat azi apa la 90 si a deschis,ulterior coborand acum sub 90,dar caldura doar asa putin,cu toate ca eram cu caldura data la maxim . Sa fie de vina acel filtru de polen de la aeroterma?
Skip ads

  • mihai_8230

  • Mesaje scrise: 207
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1996 X18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Prima data ai zis ca nu sta apa mai sus de 80 de grade,acum ai zis ca merge, eu îți spun cã acel termostat nu e bun dacã oscileazã asa, poate când ai umblat la aeroterma ai mișcat ceva pe acolo verifica clapetã de aer rece/cald,cãldura degeaba o dai la maxim, dacã vrei sa ai cât de cât cãldurã mai bine o lași pe treapta 1,2,filtru de polen nu are legãturã cu problema ta.
  • VasileNicusorAdrian

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Braila
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2016

  • Mesaj Privat
si unde se afla acea clapeta de rece/cald ?
  • mihai_8230

  • Mesaje scrise: 207
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1996 X18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Ce mașina ai?la mine la Vectra b,am dat torpedoul jos(4 șuruburi) și în partea stângã se vede tija care acționeazã clapeta ,dai când pe rece, când pe cald și o sa vezi acea tija mișcându-se.
  • butnaru cristian

  • Mesaje scrise: 55
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2004 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2009

  • Mesaj Privat
sal si eu am problema la fel ca tine cu caldura numai ca la mine e ok termostatul si apa se duce chiar si la 100 grade cateodata ast si alte pareri
  • VasileNicusorAdrian

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Braila
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2016

  • Mesaj Privat
mihai, si cum imi dau seama ca e defecta,adica ? ce simptoame ar trebui sa aibe ? ...
  • mihai_8230

  • Mesaje scrise: 207
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1996 X18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Pai te uiți la tija și vezi dacã e scãpatã... îți dai seama dacã ceva nu e ok
  • butnaru cristian

  • Mesaje scrise: 55
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2004 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2009

  • Mesaj Privat
si ce ar trebui sa demontez sa ajung la tija aia si am observat ca baga caldura tare numai pe dr la bord in rest caliu spre rece
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR