Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Meriva
  3. Meriva A
  • seby meriva

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Meriva 2004 Z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2015

  • Mesaj Privat
Am o eroare P1243,semnalata prin aparitia martorului masinuta cu cheie service.Din ceea ce am gasit pe internet am aflat ca ar fi vorba de o defectiune la electrovalva vacuum insa nu imi pot da seama unde se afla aceasta.Daca ma puteti ajuta cu o schema sau cu orice altceva va sunt profund recunoscator.Atasez o imagine cu acea piesa.Va multumesc!
Skip ads

  • geodan0

  • Mesaje scrise: 132
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Meriva 2004 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2011

  • Mesaj Privat
sub masina deci iti trebuie rampa sau canal in dteapta electromotorului langa electrovalva de swirl care arata cam la fel. e cea din dreapta
  • seby meriva

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Meriva 2004 Z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2015

  • Mesaj Privat
Electromotorul este in dreapta cum ma uit la masina sau in stanga?pe partea cu alternatorul?pt ca alternatorul stiu ca e in stanga cum ma uit la masina.Electrovalva asta merge curata sau trebuie neaparat schimbata?
  • seby meriva

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Meriva 2004 Z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2015

  • Mesaj Privat
Ai avut si tu eroarea asta?tot asa s-a remediat problema,prin schimbarea acestei piese?ms
Skip ads

  • geodan0

  • Mesaje scrise: 132
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Meriva 2004 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2011

  • Mesaj Privat
inca am eroarea dar nu-mi apare decat daca dau peste 100km sau urc in forta un deal mai lung si se manifesta prin taierea turbinei de fapt iar ce forta mai are masina ptr ca te lasa sa turezi si peste 3000 se rasfrange asupra consumului de combustibil.dispare daca iau contactul.Am citit ca se desface electrovalva asta si se curata bine ,are ca un filtru in ea si ala se infunda in timp. Cum stai sub masina si te uiti spre botul ei pe mijlocul motorului partea dinspre parbriz putin in dreapta vei vedea cele doua electrovalve uita-te bine ca in dreptul lor ai si o traversa ca un jug si nu e comod deloc fara canal dar si asa faci yoga sa umbli la ele
  • seby meriva

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Meriva 2004 Z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2015

  • Mesaj Privat
Am inteles,ms frumos...o s-o mai las asa pana trece gerul asta
  • kikymacija

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Corsa 1994
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Buna seara....am avut si eu problema asta si am schimbatasta: Senzor presiune supraalimentare (COD BOSCH 0 281 002 487)
[
De codul asta am scapat....urmeaza p0400
  • vyo427

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Meriva 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2017

  • Mesaj Privat
Salutare.

Confirm ce a spus colegul de mai sus. Este în dreapta electromotorului, nu pot spune cã a fost deosebit de greu de accesat. Am pus doar mașina pe butuci și pe spate sub ea. Piesã e ținutã doar de douã șuruburi. Partea nasoalã e cã nu ai loc sã lucrezi cu doar mâini dar piesa este accesibilã fãrã sã trebuiascã demontate alte piese sau suporți.

Piesa are un capac care îi închis doar cu un opritor. Se desface capacul și se curãțã cu o pensulã finã. Filtrul este destul de mic și destul de firav. Nu are rost demontat și filtrul, pe interior este doar o gaurã micã și nu poți curãța nimic.

O sã încerc sã fac un tutorial, am fãcut poze și filmãri cu procesul. Depinde de timpul disponibil.

Dacã reușesc fac un later edit cu linkul.

Baftã tuturor.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Meriva
  3. Meriva A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR