Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • cipapos

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 1998 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor!

Am cateva probleme mai serioase cu masina mea, un Opel Vectra B din 1997, motor 2.0i X20XEV.
Am atasat si o imagine din softul de diagnoza ca sa vedeti exact despre ce este vorba.
Acum ceva timp am schimbat rotile cu unele mai mari decat cele standard (adica pe 17 in loc de cele clasice de 15) si la scurt timp s-a aprins martorul ABS si cel de TC, semn ca aceste 2 sisteme nu mai functioneaza. Imediat dupa acest lucru nu mi-a mai indicat pe ceasuri nici viteza cu care merg....acum de la kilometraj fiind fix la 0 km/h. Dupa cateva zile acum de la kilometraj sarea direct la 40km/h sau uneori la 60...si statea fix, indiferent ca eu ma deplasam cu viteza mai mica sau mai mare.
Dupa o alta perioada de timp kilometrajul si-a revenit, afisand viteza in bord corect, plus ca imi inregistra si kilometrii parcursi, dar martorul ABS + TC inca erau dezactivati. Am schimbat si rotile cu cele pe 15, deoarece mi-au mai spus unii ca este posibil sa fie si de la rotile mai mari aceasta problema.
Acum sunt cu cele de 15, dar problema persista, si nu cred ca are legatura cu dimensiunea.
Pe tester imi apare o eroare: 45 - Circuit senzor roata stanga spate - Intrerupt.
Sa inteleg ca acolo este toata problema? Sa verific cumva intreg cablajul si la nevoie sa il inlocuiesc? Sau ce ar trebui sa fac in aceasta situatie?

A doua problema este cea cu eroarea: 66 Senzor clapeta - semnal de sarcina. Nu stiu la ce se refera aceasta eroare. Cand s-a facut un test in mers cu parametrii live, eu cand apasam acceleratia la maxim, pe tester aparea ca eu am apasat acceleratia 48%, iar eu eram cu pedala la maxim apasata. Aveti idee ce inseamna asta? Sau cum se poate rezolva?

Ma intereseaza in mod deosebit prima problema, cea cu ABS-ul, deoarece acum pe zapada asta....se simte lipsa acestui sistem si nu stiu ce sa ii fac.

Va multumesc anticipat si sper sa primesc niste raspunsuri cat mai bune, cat sa pot intelege ce este de facut sau unde trebuie sa merg cu masina pentru rezolvarea problemelor.
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Problema ABS poate fi de la senzorul in roata sau calculator. Se verifica cu tester.
  • cipapos

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 1998 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Salut!
Multumesc mult pentru raspuns!
Este vorba de senzorul de la roata stanga spate (asa cum mi-a afisat mie eroare pe tester)?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR