Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • costivl

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Rm. Valcea
  • Masina: Vectra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Interfata contine microcip: PIC18F458

Iar pe spatele cablajului scrie: OPCOM.5 / 2007-12-10

Si poate ma poti ajuta si cu o problema. Am montat pe masina mea (Vectra C, 1.8, Z18XE, 2002 ) instrumente de bord de la o vectra donatoare de UK cu motorizare de 2.2 benzina, pb este ca nu indica viteza corecta, indica mai mult decat viteza reala! Exista posibilitatea sa calibrez instrumentele pt motorizarea mea? Precizez ca am setat deja dimensiunea rotilor dar fara folos. Multumesc.
Skip ads

  • lumircea

  • Mesaje scrise: 232
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2017 B16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Sep 2011

  • Mesaj Privat
ar putea fi setate in mile, verificã corespondenta, sau nu sunt setate cauciucurile corect...
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
costivl a scris:Interfata contine microcip: PIC18F458

Iar pe spatele cablajului scrie: OPCOM.5 / 2007-12-10

Si poate ma poti ajuta si cu o problema. Am montat pe masina mea (Vectra C, 1.8, Z18XE, 2002 ) instrumente de bord de la o vectra donatoare de UK cu motorizare de 2.2 benzina, pb este ca nu indica viteza corecta, indica mai mult decat viteza reala! Exista posibilitatea sa calibrez instrumentele pt motorizarea mea? Precizez ca am setat deja dimensiunea rotilor dar fara folos. Multumesc.


Ai PM cu 2014.

Nu mai retin, parca intrai in variant configuration si schimbai tara sau schimbai codul index...
  • mircea_sercan

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Vectra 1999 X18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Buna ziua,
M-ar interesa o interfata diagnoza pe USB, cablu, soft, drivere (citire coduri eroare, stergerea lor)pentru un Vectra B, an 1999, motor x18xe1.
Imi poate face cineva o oferta de pret ?
Tote cele bune!
Skip ads

  • mvjhon

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2015

  • Mesaj Privat
Buna si La multi ani!

Mi-am cumparat recent si eu o interfata de diagnoza, nu stiu de care, o sa pun poze. a fost chinul de pe lume cu instalat de programe si drivere, intr-un final am reusit sa o recunoasca cand o conectez la calculator si sa intru prin meniul vaux-com 1.59, dar cand o conectez la masina (astra h 2006) imi da eroarea ca nu gaseste interfata...
Sincer credeam ca o posibila problema poate sa fie faptul ca nu intra pana jos pe mufa, dar din poza imi dau seama ca nu are unde sa se duca mai jos...
Pareri, idei, sfaturi?

https://drive.google.com/ope...80VVUybUhuWnJJUGM
https://drive.google.com/ope...80WEw5WGlLUHBlWjA
https://drive.google.com/ope...80RWRBSEhrazRCN2c
https://drive.google.com/ope...80dE9nY1ZlalJYRFU
https://drive.google.com/ope...80MGRnYXlnbXg3Njg
https://drive.google.com/ope...80aE9CM0Y2Z0hsLWs
https://drive.google.com/ope...80NlBodUtERm04X3M

daca nu se incarca pozele automat, sper sa se vada macar linkurile... nu mai stiu sa pun poze pe forum...
  • lumircea

  • Mesaje scrise: 232
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2017 B16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Sep 2011

  • Mesaj Privat
salut, cred ca nu sunt instalate driverele usb, e o procedura in functie de editia windows caci nu sunt recunoscute automat ... daca nu le ai pe cdul de instalare le gasesti usor pe net ... incearca si vezi, daca tot nu merge poate fi defecta, se mai intimpla
curaj,
george
  • mvjhon

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2015

  • Mesaj Privat
a fost o adevarata tevatura cu driverele usb, acum imi vede in device manager USB serial converter, banuiesc ca sunt bine instalate, cand incerc sa il folosesc ledul galben de la tx misca putin, dar imediat dupa apare eroarea
daca e vorba despre aceleasi drivere, acum am ultima versiune de ftd2xx 2.12.24
  • lumircea

  • Mesaje scrise: 232
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2017 B16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Sep 2011

  • Mesaj Privat
ghinon, cind dai clic pe test interfata ce se intimpla ?
Skip ads

  • mvjhon

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2015

  • Mesaj Privat
Mi se pare ca legata la masina nu am incercat, in casa imi spune firmware v01.59 interface test ended succesfuly.
Am incercat si cu un xp acum, a mers jumatate de pas mai departe, in sensul ca a deschis o fereastra noua dupa care mi-a zis ceva de genul error power car, dupa care am incercat si cu contactul pus, aceeasi eroare. Am incercat sa vad senzorii de presiune roti, ca tot am martorul aprins in bord. As fi incercat si altceva, dar am ramas fara curent in laptopul cu xp.
Ar putea fi de la frig?
  • lumircea

  • Mesaje scrise: 232
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2017 B16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Sep 2011

  • Mesaj Privat
ne bransat la masina nu merge
nu cred sa fie interfata cauza lipsei curentului la laptop, probabil baterie descarcata sau veche, epuizata
normal merge cu toate editiile de win, chiar si cu w10
mare atentie cu functia programare, nu o folosi pina nu intelegi f. bine ce si cum... deocamdata limiteazã-te la citit erorile, interpretarea lor si stergerea
in unele situaþii funcþia programare poate produce necazuri mari!
  • mvjhon

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2015

  • Mesaj Privat
Clar nu e interfata vinovata de lipsa curentului in laptop, nu m-am exprimat eu corect, as fi incercat sa intru si in alta parte prin program, dar a ramas laptopul fara curent. Ciudat a fost ca nu mi-a mai dat eroarea de usb, mi-a dat eroare de power car si mi-a deschis o noua fereastra totusi
Sigur merge si pe win 10? cum e acolo cu instalatul de drivere?

https://drive.google.com/ope...1Q2k2MVgwRjcyWkYw
https://drive.google.com/ope...SQTFzQVlsSlV6ZWZR
  • lumircea

  • Mesaje scrise: 232
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2017 B16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Sep 2011

  • Mesaj Privat
e ok, bafta la diagnostice
Skip ads

  • mvjhon

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2015

  • Mesaj Privat
Nu se poate construi o interfata functionala pe android? simpla, plug&play, ieftina(max 100E), eventual legata de vin-ul masinii, sa fie siguri ca e pt uz personal. Dar sa existe si varianta profi, pentru cazul in care nu mai poti sa-i dai de cap... Smile
  • mvjhon

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2015

  • Mesaj Privat
noutati



Pana la urma, dupa pozele astea, interfata merge sau nu?

Am schimbat laptopul si cu contactul pus, doar atat am reusit sa vad. Nu stiu daca e bine sau e rau, pentru ca e singurul loc unde imi arata altceva decat "eroare de comunicatie cu interfata sau nu primeste curent de la masina"
  • zbengu

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Spania
  • Masina: Astra 2016
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Dec 2016

  • Mesaj Privat
pentru opel astra k m17 exista ceva sau inca nu ?
  • dragosstefan8

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1995 X16SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Dec 2016

  • Mesaj Privat
Buna seara,
Am cumparat o interfata OP COM , v 1.45 pentru un vectra A din 1995, motor X16SZ. Am instalat driverele, am dezactivat semnatura digitala. Nu comunica cu calculatorul masinii. Imi da mesaj connecting...si nimic. Rugaminte daca ma poate ajuta cineva cu un sfat ? Multumesc anticipat .
In Ploiesti nu gasesc sa fac diagnoza pentru ca toti motiveaza ca masina e veche.
  • dragosstefan8

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1995 X16SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Dec 2016

  • Mesaj Privat
Salut,
Am si eu un Vectra A din '95, motor x16sz. Am cumparat o interafata op com v.1.45, am instalat softul de pe cd, driverul ptr. usb.v.2 Am dezinstalat serial converter, am dezactivat semnatura digitala a driverelor. Cu toate astea nu comunica cu calculatorul. L-am instalat pe xp si pe windows 7 si nimic. Imi da mesaj: comunicating...sau ecu does not reply, sau there is no comunicating with ECM si atat. Rugaminte mare daca ma poate sfatui cineva cum sa-i dau de cap. Multumesc anticipat !
  • deleted-42852

  • Mesaje scrise: 371
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Ar putea fi interfata devina-daca este opcom v6 poate
Ar putea fi softul
Ar putea fi faptul ca alegi gresit masina din lista-mi s-a intamplat la astfel de masini
Cine stie

Bafta

P.S. - 1.45 este firmwarul interfatei. Care poate fi oricare in functie de ce versiune de soft folosesti
  • lacinagyeva

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Zafira 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Pentru un Zafira B cu cod motor Z19DT si CDC ce versiune de interfata este recomandata ca sa fie functionala si pe modulul de suspensie CDC? Si as multumi si o sursa de incredere pentru achizitie! Am avut un 1.39 care a decedat recent dar nu stia prea multe pe masina din semnatura. Multumesc!
  • deleted-42852

  • Mesaje scrise: 371
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Acelasi raspuns si pentru tine. 1.39 este firmwarul interfatei ce este folosit in versiunea op-com 100219a ( cunoscuta si sub denumirea de op-com china clone )
Cu alte cuvinte programul nu erea asa de destept. Programul cel mai destept la ora actuala este vaux-com 160115a dar nimeni nu iti garanteaza ca acesta este asa de "destept" pentru ce vrei tu.
Casa vezi cat de destept poate fi op-com pentru masina ta ar trebui facuta o comparatie cu Tech2
Sursa pentru o interfata ca lumea nu iti pot da.
Poate altcineva te-ar putea ajuta.
Poti spune ce s-a intamplat cu interfata ta de a decedat. Am un defribilator si cred ca poate fi resuscitata in functie de ce tip este. Ca se poste sa coste prea mult resuscitarea decat inmormantarea.
Bafta
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR