Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  • ibmm

  • Mesaje scrise: 69
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Corsa 2001 z1.2xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2012

  • Mesaj Privat
azi am schimbat si eu debimetrul de aer la corsa marca Magneti Marelli.Momentan sunt ff multumit cum merge masina.
Skip ads

  • Ciuapp

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2014

  • Mesaj Privat
Si eu am aceeasi problema ca @nicotte
  • danutzz0689

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2001 2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Bunã seara stimati colegi!
Legat de debitmetru... corsa c z10xe 2001
Eroare p0170(9) intermitent am mers cu ea asa pana nu a mai mers...am fost la servis mi-a schimbat pompa de benzina mergea ceva mai bn, ceva rateuri lipsa putere...dupã ceva bãtãi de cap am ajuns la concluzia ca este debitmetru. Am luat un debitmetru dupã o corsa c z12xe are același cod...am avut dreptate motorasul galben sa stins singur mașina mergea perfect. Merg dimineața la piese auto cumpãr debitmetru marca "mobiletron" sa nu cumparati niciodatã asa ceva a mers 5km si apoi iar da în nas, se aprinde motorasul cu chita eroare p0100(2) intermitent...verifica mufa fire nici o treaba iau din nou debitmetru de pe corsa z12xe surpriza mașina merge din nou. Luni merg cu debitmetru si bunul la magazin sa îmi înapoieze bani. Sper sa va ajute problema întâlnitã de mine!
  • Daniel64

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Aug 2016

  • Mesaj Privat
Cu debitmetrul de proba cat timp ai mers? Nu cumva dupa o perioada apare problema si cu acela?
Skip ads

  • parelul

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Alba
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Nov 2015

  • Mesaj Privat
Salut pe un Corsa C z12xe 2001 am montat un debitmetru de z14xep cel al ei fiind defect oare este vreo problema ? Relantiul sta la 850 ture si nu se misca de acolo .
  • catastefan

  • Mesaje scrise: 5,915
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Valoarea de 5 kg/h este mica....
Valoare minima este 9 kg/h la Z12XE
  • Ciuapp

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2014

  • Mesaj Privat
Este posibil sa se aprinda masinuta cu heie in mers, la mine asa face. Am facut testul cu pedalele si imi da o eroare, intarziere semnal intre pedala si clapeta acceleratie. Am curatat contactele, senzor pedala, curatat clapeta si tot asa imi apare dar merge bine, nu pot spune perfect pentru ca totusi da o eroare.
O sa simti o diferenta la debitmetru cand este frig, cam sub 7 grade trebuie sa o ajuti foarte putin din acceleratie la prima cheie, sa o tii cateva secunde pe la 1500-1800 ture.
  • svasile

  • Mesaje scrise: 1,693
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Astra 2006 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2014

  • Mesaj Privat
Trebuie sa stergi cu testerul eroarea si sa vezi dupa aceea daca mai apare.
Skip ads

  • catastefan

  • Mesaje scrise: 5,915
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Ciuapp a scris:Este posibil sa se aprinda masinuta cu heie in mers, la mine asa face. Am facut testul cu pedalele si imi da o eroare, intarziere semnal intre pedala si clapeta acceleratie. Am curatat contactele, senzor pedala, curatat clapeta si tot asa imi apare dar merge bine, nu pot spune perfect pentru ca totusi da o eroare.
O sa simti o diferenta la debitmetru cand este frig, cam sub 7 grade trebuie sa o ajuti foarte putin din acceleratie la prima cheie, sa o tii cateva secunde pe la 1500-1800 ture.


Care este codul erorii?
  • Ciuapp

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2014

  • Mesaj Privat
Nu mai stiu, am facut asta prin primavara, il scrisesem pe o foaie si m-am uitat in lista cu coduri.
  • VALI6-7

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2018

  • Mesaj Privat
De debitmetrul marca RIDEX, ce puteți sã îmi spuneți? Am un amic care tre' sã și-l schimbe și nu are prea mulți bani de investit întrun debitmetru.
  • Lotg

  • Mesaje scrise: 1,638
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2004 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Eu personal, nu am auzit de ridex.
Lucrurile ieftine, le platesti de doua ori cel putin.
Din experienta....
Skip ads

  • VALI6-7

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2018

  • Mesaj Privat
Ok. Dar unul SH, cum știm cã e în parametri normali? Dacã și acela e pe ducã?
  • VALI6-7

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2018

  • Mesaj Privat
Lãmuriți-mã vã rog și pe mine cu valorile astea: RPM(780), Mass air flow rate(2g/s); RPM(2000), Mass air flow rate(4,5g/s).
  • svasile

  • Mesaje scrise: 1,693
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Astra 2006 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2014

  • Mesaj Privat
De ce nu incercati sa curatati debitmetrul defect. Exista spray special pentru curatat debitmetrul, costa in jur de 25 de lei, iar pe youtube gasiti tutoriale cum se procedeaza.
Pentru valori ar trebui sa specifici si tipul motorului, poate te ajuta cineva.
  • VALI6-7

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2018

  • Mesaj Privat
Tipul motorului: z12xe.. M-am gândit sã îi fac o curãțare cu spray CRC. L-am și cumpãrat în acest scop, dar mecanicii cu care am vorbit despre asta, mi-au spus cã nu are niciun sens. Chestia e cã, personal, nu mã bag sã o fac. Iar un mecanic dispus sã o facã, nu am gãsit..
  • svasile

  • Mesaje scrise: 1,693
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Astra 2006 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2014

  • Mesaj Privat
Spray-ul este bun si poti face si singur operatia, e simplu:scoti debitmetrul, desfaci partea care citeste volumul de aer si o cureti cu spray, dupa care cureti si partea din plastic. Astepti sa se usuce bine si il montezi la loc. Daca ai posibilitatea fa proba cu alt debitmetru sa te convingi daca problema este de acolo.
  • VALI6-7

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2018

  • Mesaj Privat
Pãi cum se scoate senzorul pentru mãsurarea volumului de aer? Cããã mecanicii îmi spun cã e totul încapsulat, fãrã posibilitatea de a scoate ceva din el. Șiii eu am douã mâini stângi, din pcate. Și am înțeles cã îmi trebuie și niște scule speciale, torx sau ceva de genul acesta. Alt debitmetru pentru probã din pãcate nu am de unde sã iau. Poate gãsesc pânã la urmã pe cineva care sã mi-l dea jos de acolo. Cã de curãțat, îl curãț eu. Apropos, cam cât timp dureazã pânã când se usucã soluția CRC? E cu uscare rapidã sau nu?
  • svasile

  • Mesaje scrise: 1,693
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Astra 2006 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2014

  • Mesaj Privat
Poti sa il cureti si daca doar il dai jos fara sa-k demontezi, are o sita care te incurca putin. Sa il dai jos desfaci 2 coliere si scoti o mufa. Indicat este sa il dai jos intr-un garaj incalzit sau la o temperatura cat de cat, deoarece tuburile din plastic de care este prins, la rece devin casante si risti sa se sparga.
  • svasile

  • Mesaje scrise: 1,693
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Astra 2006 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2014

  • Mesaj Privat
Asa arata senzorul din interior, are 2 suruburi care se desfac cu torx.
https://goo.gl/images/4HfsKo
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR