Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • IngN

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2011 A13DTE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2016

  • Mesaj Privat
Salut,

Azi am observat un suierat subtire in compartimentul motor cand acceleratia trece de 1000 rot/min iar peste 2000 rot/min nu il mai aud(e posibil sa nu dispara dupa acesta turatie). Se aude in orice treapta sau pe liber pe accelerare sau decelerare.
Ce credeti ca ar putea sa fie?
motor 1.3 diesel, DTE
(sper sa nu fie turbo)
Skip ads

  • Gcondruz18

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2012
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2015

  • Mesaj Privat
topy85 a scris:Salutare Gcondruz18 ,
Vad ca ai reusit pana la urma,tind sa cred ca si la mine sunt tot rulmentii, cat te-a costat toata "afacerea"?
Ce tip de cutie ai M32 sau F40?


Reparatia plus manopera, 2650 lei. A fost nevoie de 2 sau 3 rulmenti, nu mai stiu exact. Am mai platit 400 manopera montat/demontat cutie viteze si nu mai stiu cat am dat pe ulei. Am trimis cutia la Cluj, la un baiat care e foarte priceput pe asa ceva.
  • 160decai

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 a20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2017

  • Mesaj Privat
problema baietilor care au scris mai sus este de motor...vibrochen uzat cuzineti uzati..
  • Madyy

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2010 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2011

  • Mesaj Privat
Salut Gcondruz18,

Am si eu cutie cu 6 trepte M32 si 43000 km (motor 1,4 turbo). Vreau sa stiu ce ma asteapta, asa ca te rog frumos sa-mi spui:
1. La cati Km au aparut problemele cutiei ?
2. La ce service ai rezolvat si cat te-a costat ?
3. Reparatia a fost de calitate, esti multumit cum merge acum masina ?
4. Cat timp a durat reparatia ?
5. Oare TOATE cutiile tip M32 ajung sa fie reparate sau mai sunt si exceptii ? Spunea cineva pe forum ca are 150000 km si nici-o problema (avea aceeasi masina ca a mea) ...

Multumesc anticipat pt. raspuns !
Skip ads

  • Gcondruz18

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2012
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2015

  • Mesaj Privat
Salut Maddy,
Eu nu am aceeasi cutie de viteze, ci cea de 5+1.
1. Am sesizat de pe la 140000, iar la 145000 a picat. Masina mergea, dar cu niste zgomote foarte mari. Riscam sa stric de tot cutia.
2. Am demontat cutia de pe masina la un service in Braila si am dus cutia la Cluj, la un baiat care se ocupa numai cu asa ceva. Reparatia la el m.a costat 2650 ron, care a inclus 2 sau 3 rulmenti, un ax pe caare pica pinionul de atac si manopera. Am avut garantie 6 luni, de la reparatie. Aici se mai adauga transportul cu curierul, uleiul la cutie undeva la 250 ron, manopera la service pentru montat/demontat cutie 400 ron.
3. Reparatia este foarte buna, acum an 161000 km si nu se aude absolut nimic, masina fiind foarte silentioasa si la 150km/h, inainte de reparatie fiind destul de mult zgomot la 100km/h.
4. Rearatia cutiei a durat undeva la 3-4 saptamani, ca a trebuit sa comande piesele la fabrica si au adus un ax ce avea o cota diferita de ce aveam eu in cutie.
5. Aici nu pot sa iti raspund, ca masina mea avea in istoric o interventie la cutie, cat a fost in garantie. Dar ce i.au facut, nu stiu. De fapt, cred ca nu i.au facut ceva de s.a stricat la mine.
Sper sa nu aveti si voi aceeasi problema.
O zi buna!
  • CToader424

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2022

  • Mesaj Privat
topy85 a scris:Salutare,

Am testat în aceasta seara dupã ce am iesit de la servici toate cele 3 variante, schimbãtorul nu are joc , pe liber motorul se aude normal de asemenea si în frâna de motor nu se aude niciun zgomot ciudat, se aude atunci când iau piciorul de pe acceleratie si este în viteza ca o rola care "huruie"
O sa merg sãptãmâna viitoare sa schimb kit-ul de distributie, pompa de apa si cureaua de accesorii poate gãsesc o rezolvare în asta.

Numai bine.

Salutare.
Am un Opel Astra j, an 2015
Fix aceleași simptome are cum ai descris mai sus.
ÃŽmi poți spune te rog daca ai gãsit rezolvare.... Si unde?
Mulțumesc.
  • CToader424

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2022

  • Mesaj Privat
Huruit cutie manuala opel astra j 2015
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR