Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra K
  • bazate

  • Mesaje scrise: 479
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2018 B12xht
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2016

  • Mesaj Privat
Pentru ca sunt putine referinte, ma bag cu datele mele.
Am un Astra K ST 1,4 aspirat 100 CP pe care am GPL de nou, de la dealer, prin AGR....intra in oferta masinii: Tomasetto Stag 4 cu OBD, cu toroidal de 42 l si injectoare Hana...gura de alimentare frumos imbracata in plastic in zona busonului de benzina. Partea buna e ca pastrez garantia... Primii 1200 km se misca super: mers max 110/h afara, 60 in localitãti, masina plinã, aprox 300 km, media 78km/h a scos 5,8% Gpl...regim autostrada tot cam 300 km, max 130 km/h si media 100km/h a dat 6,2% iar în Bucuresti la o media 22km a dat 7,9%. Concluzia e pozitivã. Am facut de fiecare data plin si diferenta de consum pe CB si pompa a fost infima.
Skip ads

  • bazate

  • Mesaje scrise: 479
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2018 B12xht
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2016

  • Mesaj Privat
Dupa primii 3000 un check engine...erau 2 variante: benzina proasta sau GPL reglat prost...am mers pe variant 2: STAG 4 are OBD...si avea eroarea P0171 system too lean. Reajustat harta de GPL si rezolvat. In continuare nu sesizez diferente intre GPL si benzina, probabil multumita injectoarelor HANA cu un timp de reactie mai bun si calculatorului GPL de generatie noua.
  • alex giani

  • Mesaje scrise: 170
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2016

  • Mesaj Privat
Cam exagerat 5,8%, totusi e gpl nu diesel .
  • bazate

  • Mesaje scrise: 479
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2018 B12xht
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2016

  • Mesaj Privat
5,8% cu mașina plinã Afumați Focsani 180 km, lukoil, 10.45 l Gpl, cauciucuri vara 2.5 presiune roti, fãrã ac, noaptea. Acum am trecut pe gume iarna si se apropie de 7% afara dar merg în pic mai tare, tot noaptea. Înainte am avut un Megane 2 1,6 tot cu gpl, tot break, si mânca cu 1.5- 2 l gpl în plus în condiții similare. ...sãptãmâna asta în Buc am fãcut 160 km, Doar eu, medie 9.8% gpl la plin, la viteza medie de 18,1 km/h. Pt un break...sunt încântat.
Skip ads

  • bazate

  • Mesaje scrise: 479
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2018 B12xht
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2016

  • Mesaj Privat
Revin cu update de consum si comportament GPL: consum minim de 4,8%, Afumati-Focsani, (167km si 8,1 litri GPL)...masina plina dar mers constant in coloana in treapta 5, 70-80 km/h, rar 90-100, 60-70 in localitati. In rest la mers economic ma incadrez in 6.5% extra (medie orara 70-80 km/h) si 10-11 Bucuresti, cu medie de 18-20 km/h...cauciucuri de iarna, eco. Dupa aproape 12.000 km ma apropii de amortizarea instalatiei GPL...am ridicat masina pe 21.09! Din ce am inteles in martie apare si versiune optimizata GPL pt Turbo.
  • AdyJulian

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2013 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2014

  • Mesaj Privat
Ce diferenta ai sesizat intre consumul de benzina si gpl per total? Vreo nemultumire?
  • buldozer2

  • Mesaje scrise: 738
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2014 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Opel a facut treaba foarte buna cu astra k reducand serios masa masinii asta traducanduse in performante mai bune si consum mai mic dar parca totusi putin ireale valorile pe care le scoate-ti pe GPL!
  • bazate

  • Mesaje scrise: 479
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2018 B12xht
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2016

  • Mesaj Privat
Eu am montat gpl de noua...37km și inițial consumul era mai mic.,Fãrã diferențe de putere...masina are gãuri tehnologice din fabrica pt injectoarele gpl si cred ca asta explica compatibilitatea sporita. ..Fac de multe ori 1000km pe saptamana si ma simt ok la costuri. Pe la 2000 km dupa ce s-a rodat putin mi-a dat eroare de amestec slab pe gpl și dupã modificare amestec gpl a mai crescut puțin consumul. Acum la 14k pot zice ca sunt super mulțumit de gpl...Cu cât o calci mai tare creste în plus diferența dintre consumul de pe cb și cel real de gpl la pompa dar chiar și mers sportiv nu a depãșit 7.5 afarã. ..Ceea ce la 1.9-2 lei/la gpl e super. Fata de alte mașini pe gpl de dinainte nu se simte diferența benzina gaz și consumul e mai bun. Oricum instalatia comunica mai bine cu Cb de benzina...Can bus. La același traseu și stil condus am avut 7.5 %cu Aveo 1.4, 6 Matiz, 7 Megane 2 1.6 16v, 6.5 cu un Simbol 2 1.4 și 6.5 cu Astra din profil. La revizia de 15k la gpl îi voi ruga sa verifice atent parametrii sa fiu eu ok. Menționez ca fac afarã și 7-9% din drum pe benzina ...știam ca cb de gpl ia date din mapa de benzina și e bine sa nu uite datele de origine. Recomand!
Skip ads

  • gogosica

  • Mesaje scrise: 214
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2011

  • Mesaj Privat
pai sar putea sa fie valori reale, la viteze de 70-80km/h in treapata a5a,
pe un consum instant cred ca arata undeva pe la 4,5/100km, iar cel real doar colegiii il pot zice, poate depinde si de tehnologie care este mult mai noua fata de ce avem noi

(mie de exemplu pe 1.8 zafira A din 2001 pe Bucuresti cu toata zapada asta mers in fiecare zi dimineata si seara ora de varf am avut un consum intre 16 si 17 si nu am menajat-o deloc, am testat si cauciucurile dar sincer ma asteptam mai mult de la NOKIAN)
  • bazate

  • Mesaje scrise: 479
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2018 B12xht
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2016

  • Mesaj Privat
buldozer2 a scris:Opel a facut treaba foarte buna cu astra k reducand serios masa masinii asta traducanduse in performante mai bune si consum mai mic dar parca totusi putin ireale valorile pe care le scoate-ti pe GPL!

Știu ca pare ireal dar m-am laudat cu exceptii...imagineazã sa mergi în coloana de tir și sa conduci constant 70-80-90 în tr. 5...frânã de motor și accelerãrii lente...Fãrã numãr. Mi s-a parut ca la mersul pe cruise consumul e un pic mai mare. Eu alimentez constant vinerea în Afumați și apoi la Focșani și la 167 km pe acest traseu, de regula noaptea, am consumat intre 8.1 și 11 litri gpl ...diferenta o da stilul de condus. Pe CB era indicat un nivel putin peste 5 atunci cand am avut 8,1l de gpl.... Cateva accelerãrii sportive duc media de CB aproape de 5.8 si peste 6 de GPL la plin. Limita de 110 km/h cred ca pragul peste care masina incepe sa nu mai fie economica....De la Focsani cu un plin de 36-37 l gpl fac un pic peste 600 km afarã din care 60-70km pe benzinã, acesta fiind traseul meu de weekend....alimentand in final tot la Afumati....pe GPL ar insemna o medie in jur de 7 la plin. Desigur masina nu f incarcata, doar bagaje voluminoase, pt 2 copii mici si masina echipata cu anvelope de iarna. Anterior la Megane 2 Break, tot cu instalatie Tomaseto dar stag 200, si acelasi rezervor, cam acelasi stil de condus, cu un plin de gpl faceam cam cu 100 km mai putin. Am inteles ca acum e si GPL pt motoarele turbo.
  • aikidoro

  • Mesaje scrise: 57
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Astra 2016 B14XFL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mar 2017

  • Mesaj Privat
Salut ,turbina nu are treaba cu gpl,benzina sau motorina ,este angrenata de gazele de esapament ,Problema este cu (injectia directa ) exista pe piata instalatie pt injectie directa una care merge in tandem cu benzina ( sa nu prajeasca injectoarele ) ,dupa spuse 40/60 benzina si gp( cost dublu decat una normala).Si mai este o instalatei care foloseste injectoarele masini ( injection lichid gpl)foloseste exclusive gpl ,si costa undeva la 3000 euro .
  • LIVIU VL

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Valcea
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2017

  • Mesaj Privat
bazate a scris:Pentru ca sunt putine referinte, ma bag cu datele mele.
Am un Astra K ST 1,4 aspirat 100 CP pe care am GPL de nou, de la dealer, prin AGR....intra in oferta masinii: Tomasetto Stag 4 cu OBD, cu toroidal de 42 l si injectoare Hana...gura de alimentare frumos imbracata in plastic in zona busonului de benzina. Partea buna e ca pastrez garantia... Primii 1200 km se misca super: mers max 110/h afara, 60 in localitãti, masina plinã, aprox 300 km, media 78km/h a scos 5,8% Gpl...regim autostrada tot cam 300 km, max 130 km/h si media 100km/h a dat 6,2% iar în Bucuresti la o media 22km a dat 7,9%. Concluzia e pozitivã. Am facut de fiecare data plin si diferenta de consum pe CB si pompa a fost infima.


salutare.sti cumva care sunt motoarele cu injectie directa de la opel?sunt interesat de achizitionarea unui opel astra k pe benzina pe care sa-l pun pe gpl.multumesc.
Skip ads

  • AdyJulian

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2013 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2014

  • Mesaj Privat
Nu va interesati la un centru care monteaza gpl mai bine? Sa mergeti la sigur.
  • bazate

  • Mesaje scrise: 479
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2018 B12xht
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2016

  • Mesaj Privat
Atat motorul aspirat cat si cele turbo de pe Astra k sunt compatibile cu instalatii GPL. Radacini are chiar un parteneriat cu AGR pentru a nu se pierde garantia, valabil cel putin pt masinile noi vandute de ei. Oricum cei de la AGR sunt mult peste micile ateliere ce au fransiza lor si care prefera masini comune. In caz ca nu e posibila pastrarea garantie la Vernesti e un al doilea loc unde se monteaza cu succes GPL. Eu am facut deja 48 k cu masina, merg cam 10% pe benzina si dupa calculele mele am economisit deja in jur de 5000 RON.
Atrag insa atentia ca si la instalatiile GPL sunt costuri...de exemplu la 2 ani se face mentenanta injectoarelor si vaporizatorului, operatiune ce poate ajunge in jur de 800 de lei....daca nu faceti cel putin 20.000 pe an trebuie sa va ganditi daca se merita.
  • LIVIU VL

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Valcea
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2017

  • Mesaj Privat
multumesc pt raspunsuri.
Bazate,cat te-a costat instalatia si unde ai montat-o?multumesc.
  • bazate

  • Mesaje scrise: 479
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2018 B12xht
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2016

  • Mesaj Privat
La mine a fost inclusa de dealer in pachetul financiar al masinii, cei de la Opel Radacini avand un contract mai mare cu AGR...dar e in jur de 3200. La masinile turbo se adauga in jur de 400....
Subliniez ca Opel Astra K vine preechipat pt GPL cu gauri tehnologice si alte mici detalii...in alte tari se vinde cu GPL din fabrica dar la noi nu vor dealerii sa se complice cu omologarea si service dedicat. Intrucat K este o masina de generatie noua, cu CAN BUS, dialogarea intre CB de benzina si cel de gaz e optimizata....instalatia dispune de injectoare pt gaz mult mai performante decat vechile electrovalve si practic nu se vad diferente in operare....de exemplu imi apare mesaj in bord pt nivel scazut combustibil chiar si atunci cand e vb de nivelul de GPL!
Eu merg mult extra si la un consum de 7% pe GPL...la 2.3 lei/litru e cat se poate de bine.
  • mariocb

  • Mesaje scrise: 1,054
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2016 1,4 XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2016

  • Mesaj Privat
Mai nou, exista si in oferta Opel Ro , motorul 1,4 XNT 110 cp. , 6 viteze manuala, pe GPL.
  • LIVIU VL

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Valcea
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2017

  • Mesaj Privat
Acela este cu CNG,alta mancare.In RO sunt fff putine statii de cng si momentan nu se merita.In valcea s-a deschis o statie de cng la o firma de autobuze.
  • mariocb

  • Mesaje scrise: 1,054
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2016 1,4 XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2016

  • Mesaj Privat
Da, ai dreptate, e cu totul altceva...dupa un search, am constatat ca sunt doar 2 statii in Ro: una la Valcea si alta in Buc. ( si R.Moldova are mai multe :4).
  • LIVIU VL

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Valcea
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2017

  • Mesaj Privat
De aceea vroiam k sa stiu daca motoarele de la OPEL au injectie directa deoarece instalatia de gpl pt ele costa 2000-3000 euro.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra K

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR