Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • adryan Myr

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 1997 17tdi
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Nov 2012

  • Mesaj Privat
salut baieti! am o problema cu masina vectra b 17 td cu motor de isuzu imi scoate un fum negru de zici ca e tren..... Am zis ca poate fii din cauza pompei de injectie am dat-o jos am fost cu ea la pompagiu e in regula am schimbat doar unele garnituri .....L-am intrebat pa pompagiu din ce cauza poate fii acel fum negru si mi-a spus ca injectoarele nu are treba cu aja ceva si o cauza ar fii E.G.R care nustiu unde este pozitionat si ce rol are ? care sthiti si ma puteti ajuta cu un sfat cred ca mi-ar prinde bn . va multumesc
Skip ads

  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,657
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Nu ai EGR la motorul asta. Ai rezolvat cu fumul ?
  • adryan Myr

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 1997 17tdi
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Nov 2012

  • Mesaj Privat
colegu nuciun semn sa scap de fum am avut pompa de inalte data jos schimbate garnituri semering tot pusa la punct dar mimic ...vad ca si tu ai acelasi motor ia zii ai ceva probleme cu el?
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,414
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
https://www.clubopel.com/rez...+1.7&sa=Cauta
Skip ads

  • adryan Myr

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 1997 17tdi
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Nov 2012

  • Mesaj Privat
multumesc colegu! dar la mine e cu totul altceva la mn trage la exasperare daca ma dau la ea am ajuns cu ea si.n 180 intr.o perioada de timp scurt fara sa ma rog de ea am plkt sa.i dau in treapta a5a de la 90 shi ti-am zis fara sa ma rog de ea dar problema e fumul din curul ei....lasa nor de fum negru si i.am calibrat pompa dar degeaba .... akum i.am facut o dubla evacuare sa.i imprastie fumul sa nu il mai tina dupa ea ...stima!
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,657
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Verifica mai intai daca s-a umblat la surubul de debit din pompa de injectie, mai jos ai 2 poze cu surubul de reglaj debit - cu si fara protectie :



Privesti pompa de injectie aplecat peste aripa fata-stanga si ai sa-l vezi. Daca nu mai ai capacul de protectie s-a umblat acolo si cel mai probabil ai debitul prea mare.

adryan Myr a scris:[...] vad ca si tu ai acelasi motor, ia zii ai ceva probleme cu el?

Eu i-am facut un tuning motor si cand ma dau tare la ea imi urca imediat temperatura motorului, uneori prea mult. Am momentan ceva probleme cu ventilatoarele fata, am rezistentele arse si nu merg decat pe turatie mica. Insa rezolv eu problema asta in perioada care vine si o sa reintru in normal cu masina, sunt foarte multumit de ea.
  • adryan Myr

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 1997 17tdi
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Nov 2012

  • Mesaj Privat
pompa a fost d mine data jos si dusa la pompagiu in noimbrie 2012 ...calibrata tot tot cu scopul sa umblu umpic la tuning si sa capat umpic de forta si pa langa asta sa mai scap si de fum ...forta am capaat dar fumul tot persista ...am zs akum sa.i dau jos catalizatoru ca am inteles ca poate fii ifundat si din cauza asta ..... si app de apa yo nu am treaba cu aja ceva chiar daca merg cu viteza chiar daca merg normal...si nu esti singurul care il aud cu temperatura la apa ridicata am inteles ca ar pute fii termocupla aceea din radiator ...
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,657
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Nu am inteles prea bine : mai ai capacul de protectie pe surubul de debit, sau e scos ?
Skip ads

  • adryan Myr

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 1997 17tdi
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Nov 2012

  • Mesaj Privat
da il am akolo nu s-a umblat la el delok...
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,657
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Ok. Ti-a umblat cineva la reglajul din ciuperca aia de sus de pe pompa de injectie ? Acolo e o roata dintata in forma de stea care iti modifica debitul sau momentul injectiei.
  • adryan Myr

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 1997 17tdi
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Nov 2012

  • Mesaj Privat
mmm akolo chiar nu am de und sthii daca s-a umblat sau nu ...Sad sunt paralel cu chestia asta din roata dintata,....poate o fii umblat fostul proprieter dar yo in niciun caz nu am avut ce cauta acolo ...
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,657
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Daca nu s-a umblat la surubul de debit si la ciuperca de pe pompa de injectie, singura explicatie ar fi ca nu ai suficient aer in amestecul carburant. Verifica etanseitatea la intreg traseul admisiei coliere furtune etc, intercoolerul sa nu sufle, turbina sa nu aiba joc si sa nu fluiere.

Altceva nu mai poate fi.
Skip ads

  • carmen-f

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 1995 wc435
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jan 2017

  • Mesaj Privat
Am un Opel Astra F Caravan din 1995.Imi poate spune cineva daca are egr?
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,657
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Daca motorul e Isuzu (scrie Turbo cu rosu, sau Diesel cu negru pe capacul motor din material plastic) atunci nu ai EGR si e foarte bine ca nu ai.
  • RPaul224

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jun 2020

  • Mesaj Privat
adryan Myr a scris:salut baieti! am o problema cu masina vectra b 17 td cu motor de isuzu imi scoate un fum negru de zici ca e tren..... Am zis ca poate fii din cauza pompei de injectie am dat-o jos am fost cu ea la pompagiu e in regula am schimbat doar unele garnituri .....L-am intrebat pa pompagiu din ce cauza poate fii acel fum negru si mi-a spus ca injectoarele nu are treba cu aja ceva si o cauza ar fii E.G.R care nustiu unde este pozitionat si ce rol are ? care sthiti si ma puteti ajuta cu un sfat cred ca mi-ar prinde bn . va multumesc
uite ce cred eu fumul negru este de la turbinã , turbina are niște garnituri in interior și dacã scapã uleiul pe unde nu trebuie se arde și de aceea scoate fum la diesel fum negru!
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR