Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • jimmy87

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Mures
  • Masina: Omega 2001 Y22dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2012

  • Mesaj Privat
...intre timp am fost la un avocat si m-a lamurit
temeiul legal pt a scoate masina de la impozit dupa ce am vandut-o cu contractul de vanzare cumparare+declaratie +copie buletin al cumparatorulu este:
legea nr 571/2003-cod fiscal
hg nr 44/2004- norme de aplicare a codului fiscal
og nr 92/2003
eu cand am vandut masina am facut aceste documente,m-am dus cu copie de contract cu noul cumparator chiar+buletin iar cei din primarie nu au vrut sa ma scoata de la impozit daca nu le duc certificat de radiere,argumetand ca cu contract de vanzare-cumparare+copie de buletin+declaratie nu ma scoate...deci e vina lor ca eu am ramas la primarie cu impozitul+majorari.specific ca la data vanzarii masinii toate taxele au fost platite si mi s-a dat certificat fiscal.
sper sa va ajute daca intampinati probleme de genul meu la primarie...
acum urmeaza sa vad cum o scot la capat cu cei din primarie...
Skip ads

  • cristian.popa

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Insignia 2010 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mar 2014

  • Mesaj Privat
Buna seara! am si eu o problema ! am vandut si eu o masina unui prieten doar cu acte de mana fara notar si i-am predat actele tot ,eu lucram in alta tara si nu am avut timp sa ma ocup de toate hartiile! asa ca nu m-am ales cu nici o copie dupa acte! dar dupa cativa ani tot imi vin impozite de plata de pe urma autovehiculului vandut! Cum pot acum sa Radiez masina care a ramas pe numele meu dupa cate imi dau seama si sa scap de toate platile ,[prietenul sa facut nevazut fara sa-mi dea nici macar o copie dupa actul de vanzare cumparare ]! MA POATE AJUTA CINEVA VA ROG? MULTUMESC
  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Daca actul de mana este intocmit corect, poti sa-l dai in judecata pe cumparator si sa ceri in instanta radierea autoturismului.
Daca nu, poti face act de vanzare cu altcineva si dupa ce platesti impozitul la zi, o scoti de pe rol.
  • jimmy87

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Mures
  • Masina: Omega 2001 Y22dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2012

  • Mesaj Privat
salut.singura solutie e sa il dai in judecata pe prietenul tau.daca ai hartia pe care ati facut o si is datele lui de pe buletin se poate da...o sa dureze cam un an procesul dar apoi poti sa scoti masina de la impozit si sa o radiezi de pe numele tau.bafta
Skip ads

  • cristian.popa

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Insignia 2010 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mar 2014

  • Mesaj Privat
SI ALTA CALE NU ESTE decat sa-l dau in judecata pai nici nu-l gasesc si nici nu mai actele de la masina dupa ultima vanzare in schimb am actele de vanzare cumparare de cand am cumpaart eu masina respectiva? ma gandeam al o cale mai normala ca asa cu judecat cred dureaza mult de tot ! multumesc
  • jimmy87

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Mures
  • Masina: Omega 2001 Y22dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2012

  • Mesaj Privat
un an dureaza tot,maxim.alta solutie nu prea este.iar de plati nu poti scapa.
  • cristian.popa

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Insignia 2010 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mar 2014

  • Mesaj Privat
multumesc!
  • jimmy87

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Mures
  • Masina: Omega 2001 Y22dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2012

  • Mesaj Privat
un an dureaza tot,maxim.alta solutie nu prea este.iar de plati nu poti scapa.
Skip ads

  • jimmy87

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Mures
  • Masina: Omega 2001 Y22dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2012

  • Mesaj Privat
cu placere....daca mai ai nevoie de ceva inf anunta ma.eu anul trecut am trecut prin o situatie asemanatoare...
  • cristian.popa

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Insignia 2010 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mar 2014

  • Mesaj Privat
dar daca am actele de cumparare de la acea masina oare pot face ceva cu ele in legatura cu acest caz?
  • jimmy87

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Mures
  • Masina: Omega 2001 Y22dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2012

  • Mesaj Privat
doar sa iei datele masinii(gen,serie motor.marca.capacitate cilindrica...etc) pt a putea sa formulezi o chemare in judecata.altceva nu poti face cu ele.
  • cristian.popa

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Insignia 2010 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mar 2014

  • Mesaj Privat
Nasol asa! daca e cu judecata! Multumesc
Skip ads

  • cristian.popa

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Insignia 2010 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mar 2014

  • Mesaj Privat
DAr daca vorbesc cu un notar ceva d egenul si declar pe propria-mi raspundere ca nu detin acest autovehicul si sa radiez autoturismul,oare merge sau se ajunge tot la judecata ca e vorba de prietni ,familie gen si e urat asa? multumesc
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,414
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
La unele unitati fiscale masinile nu se radiaza la cerere.
Cea mai usoara metoda este sa faceti rost de certificat de distrugere de la un REMAT.
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,414
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
La unele unitati fiscale masinile nu se radiaza la cerere.
Cea mai usoara metoda este sa faceti rost de certificat de distrugere de la un REMAT.
  • Raul07

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2013

  • Mesaj Privat
Vin și eu cu o problema de genul asta, în 2013 am vândut o masina la persoana 1 dupã un accident la preț de nimic 1000 lei, respectivul a reparat-o fiind mecanic și a vândut-o la persoana 2 iar acesta a vândut-o mai departe la a 3a persoana,pana aici știu eu dupã aia nu mai știu nimic de mașinã.
Când am vândut masina am fãcut contract de vânzare cumpãrare de mana, cu martor, nu mai vandusem o mașinã pana atunci și nu am știut procedurile, și i-am dat și cartea și talonul.
Dupã câteva luni de la vânzarea de cãtre mine m-am întâlnit cu persoana 3 sa îmi de-a banii pe impozitul pe 1 an și sai dau cartea mașinii ca vrea sa o treacã pe el i-am zis ca e la persoana 1 pe care o știa prin prieteni comuni, cert e ca nu am fost solicitat de 3 ani sa semnez nimic și mai e cert faptul ca masina e tot pe mine la impozit și anul asta, doar ce l-am plãtit recent.


Ce șanse am sa scot de la impozit masina având doar un c-v de mana și cred o copie dupã buletin a persoanei cãreia am dat-o, zicea cineva mai sus sa solicit o carte a mașinii pe motiv de pierdere, în ce baza pot sa cer și de unde.

Mulțumesc anticipat pentru rãspuns și timpul acordat!
  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Salut.
Pana la urma am patit-o si eu.
Dupa ce am vandut una din masini am fost la fisc sa iau stampila de radiere pe actul de vanzare.
S-a rezolvat, nu se poate.
Masina vanduta si cealalta pe care inca o am, sunt inscrise de ani de zile la Directia impozite si taxe a sectorului 1, iar de 1 an jumate mi-am schimbat buletinul cu adresa in sectorul 2. Binenteles ca nu am transferat masinile de la un sector la celalalt, ci am platit impozitul in continuare la sectorul 1 gandindu-ma ca le vand si le radiez definitiv la vanzare.
Cu toate ca nu am nici o datorie la sectorul 1, madam de la ghiseu nu mi-a pus stampila pe act spunand ca trebuie sa iau stampila de la sectorul 2. Adica sa transfer masinile la sectorul 2 si dupa, platesc din nou impozitul pe ultimii doi ani, amenda ca n-am transferat masinile in 30 de zile si dupa iau stampila de radiere.
Are cineva vreo solutie mai omeneasca ?
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Iti iei un tanc si te duci peste palatul victoria, palatul cotroceni si casa poporului...
  • negociator

  • Mesaje scrise: 310
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2006 Z12 XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Eu am o problema asemanatoare. Am vandut masina cu contract de vanzare / cumparare. M-am dus la sectia financiara si am scos masina de pe rolul meu fiscal. Cumparatorul spune ca a fost si el la sectia financiara si a trecut masina pe rolul lui. I-am predat talonul masinii pe care am scris, la sfarsit, ca am instrainat masina. I-am spus cumparatorului ca vreau sa pastrez numerele. El a fost de acord dar acum vad ca intarzie sa-si inmatriculeze masina, se pare ca ar vrea sa pastreze numerele mele. Nu inteleg ce urmareste. Ce trebuie sa fac eu, pentru a nu avea surprize neplacute si pentru a putea sa folosesc numerele mele vechi la o noua masina?
  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Ca sa pastrezi numerele parca trebuie platita rezervarea lor.
Mergi la inmatriculari, rezerva numerele si spune-le ca masina a fost instrainata de x zile.
Vezi ce solutie iti dau ei.
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR