Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra F
  • andrei28

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 1993 C18NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Feb 2017

  • Mesaj Privat
Salut.Sunt posesor al unui Opel Astra F 1.8 c18nz caravan,benzina+gpl.Dupa multe incercari de a remedia problema,va cer ajutorul.
Problema este urmatoarea:masina se accelereaza greoi,urca in ture greu,atat in mers cat si pe loc,si pe benzina si pe gpl.Problema a aparut din momentul in care masina a fost dusa la un service pentru schimbare injector care se blocase.La mers constant se comporta bn,functioneaza aproape perfect,un consum de 10 mediu pe gpl....problema apare cand o accelerez pentru schimbarea treptelor de viteza,abia urca in ture.Am mers cu masina unui prieten care are acelasi tip de motor si a lui raspunde imediat la acceleratie,este mult mai sprintena.Dupa ce am citit aproape orice forum despre acest tip de motor,azi am ajuns la concluzia ca ar fii de la furtunele de vacuum ,despre care nu stiu mare lucru.Masina in acest moment functioneaza cu furtunul de vacuum de la EGR scos(daca il bag motorul merge neregulat in ture),si cu o parte din aer obturat,altfel nu trage deloc pe GPL.
Mentionez ca au fost schimbate bujiile(NGK) fisele,capacul de la delcou si bobina.
Astept parerile voastre,orice idee ar putea ajuta.Va multumesc.
PS: rog pe cei care au astra f cu motor c18nz/c16nz/c14nz sa puna niste poze in detaliu cu furtumele de vacuum,ale mele cred ca sunt puse aiurea....
  • andrei28

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 1993 C18NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Feb 2017

  • Mesaj Privat
Sad chiar nu stie nimeni care ar fii problema?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra F

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR