Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira B
  • MOFT

  • Mesaje scrise: 57
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Astazi dimineata ,la -13 grade ,cu reperul de temperatura de la clima fixat la 27 grade,in masina era cam frig.Ma gândesc la unitatea de control,incalzire/ventilatie(piesa aia cu vreo 12 conuri metalice) ,ca nu isi mai face treaba,dar poate colegi cu aceeasi masina poate imi pot relata daca patesc la fel,sau au patit si cum au remediat problema.Nu pot sa cred ca patura de pe capota este o solutie de actualitate.
Si daca stie cineva sa imi spuna unde se afla pozitionata piesa de care aminteam sa ma uit la ea (totusi e veche de când e masina)
Skip ads

  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Ce temperatura avea lichidul de racire? In perioada asta rece se incalzeste foarte greu si ai senzatia ca nu baga caldura...
  • MOFT

  • Mesaje scrise: 57
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Aici se vede unde este montata piesa ,

http://www.youtube.com/watch?v=YoTiL9yJ-kQ
  • MOFT

  • Mesaje scrise: 57
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Pai aveam 150 de km facuti si nu se schimba nimic in bine. Am cuplat pe recirculare aer interior si nici dupa asta nu s-a schimbat cu mult situatia
Skip ads

  • flavicx

  • Mesaje scrise: 198
  • Locatie: Alba
  • Masina: Frontera 2002 Y22DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Daca piesa respectiva, cea cu 12 conuri (care este doar la modelele cu clima automata), se defecteaza va avea ca rezultat nefunctionarea ventilatorului, nu influenteaza caldura (care este data de calorifer). Cauta altundeva problema ... clapete defecte in aeroterma si nu directioneaza aerul peste calorifer ... putin probabil .... sau termostat defect (la temperaturi foarte scazute antigelul nu trece de 60 de grade ... etc

Oricum Zafira nu da aer cald sa te arda la maini (ca la alte modele) nici cand totul functioneaza perfect.
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Intra in meniul ascuns si vezi ce temperatura are lichidul de racire. Instalatia de incalzire se defecteaza foarte rar...in schimb termostatul nu tine mai mult ca distributia.
De cat timp ai masina? Ai schimbat pana acum termostatul?
  • MOFT

  • Mesaje scrise: 57
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Am fost la diagnoza si sugestia ca ar fi termostatul s.a arãtat a fi buna. Maine îl schimb. Vb de temperatura dupa ce mai fac un drum sa am termen de comparatie.
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Din cea ce ai scris deduc ca nu ai schimbat pana acum termostatul la masina. Sunt sigur ca la frigul de acum lichidul de racire nu ajunge nici la 60 grade Celsius...
Iti atasez o poza facuta astazi sa ai termen de comparatie. Abia dupa 30 km ( extraurban ) a ajuns lichidul de racire la temperatura optima. Clima era setata la 22 grade si era foarte placut in masina.

P.S. Nu e greu de schimbat termostatul, dar trebuie sa demontezi "jumatate din piesele de pe motor " sa ajungi la el Shocked

Skip ads

  • MOFT

  • Mesaje scrise: 57
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Tocmai ieri am descoperit meniul respectiv(mda,putin jenant dar nu a fost nevoie pana acum), si in oraș ajungea la 66 de grade ,tot la -13 afara,(asta ca si experiența o spun) dar la viteze mai mari pp ca e cum spui.Se pare ca se blocheazã intr.o poziție intermediara . Oricum il schimb astãzi la 10.
Si da,termostatul nu l.am schimbat niciodata deși masina o am din 2010 .
Cred ca trebuie schimbat titlul ,deoarece este vb de termostat si nu despre piesa de care pomenesc in titlu. Eram convins,in mod eronat, ca acea piesa trebuie schimbatã.
  • MOFT

  • Mesaje scrise: 57
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Edwin,adevar ai spus, am stat 4 ore cu schimbul termostatului.Mecanicul a demontat ,nevoit fiind,urmatoarele: grila cu diuzele spalator parbriz,grila care o sustine pe cea dinainte,rezervorul lichidului de racire,bateria si suportul ei,racitorul de gaze,egr.ul ,.......frate.....nu se mai termina! Si asta ca sa ajunga la2 suruburi.L.am schimbat si gata.Am caldura in masina.
Am enumerat mai sus ce trebuie demontat ,pt cei care doresc sa faca asta singuri.Nu am spus ,dar spun acum ca te lovsti la maini si te enervezi de iti trebuie pauze, de cateva ori. Nu recomand amatorilor sa faca asta.
Inchei povestea aici si multumesc pt ajutor .
  • Dragos Ene

  • Mesaje scrise: 379
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2007 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2014

  • Mesaj Privat
Dupa schimbarea termostatului la cat ajunge apa in oras? Ce marca de termostat ai pus? Multumesc
  • Tiaz

  • Mesaje scrise: 1,069
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z 17 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2009

  • Mesaj Privat
În mod normal termostatul trebuie sa lucreze în jurul valorii de 90 de grade. De ex la mine la H de 1.7 sta în afara mers în sarcina la 90 -91 de grade.
În oraș când este foarte frig indiferent ce termostat ai avea montat în special la motoarele diesel temperatura în turație de ralanti coroborata cu mersul aerotermei din interior nu va face decât sa rãceascã motorul. Dieselul prin modul lui de funcționare este un motor cu ardere termica mai mica.
Sa știi ca nici benzina nu e mai breaza. Dacã afara sunt mai mult de -10 și ea începe sa facã la fel.
Skip ads

  • MOFT

  • Mesaje scrise: 57
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Producatorul termostatului cumparat ,este Mahle .
  • MOFT

  • Mesaje scrise: 57
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Dupa un drum lung(1000km),pot spune ca termostatul isi face datoria ,temperatura lichidului de racire oscilând intre 86 si 91 grade.Am mers cu reperul pe 23 grade ca eram imbracat doar in camasa , afara -2 iar inauntru cald si bine.
Am o nelamurire legata de situatia in care comutati pe recirculatia aerului(eu fac lucrul asta când ma apropii de o zona poluata sau de un camion vechi care te ineaca cu fum). Dupa cativa km (pt ca uneori mai uit sa anulez functia) se racoreste in masina sau se aburesc geamurile in functie de cat de cald este motorul. Astept cateva pareri din partea voastra ,cu experiente asemanatoare ,sa ma lamuresc daca mai este vreo problema sau asa e si la voi .
  • flavicx

  • Mesaje scrise: 198
  • Locatie: Alba
  • Masina: Frontera 2002 Y22DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Aburirea este normala daca aeroterma este pusa pe recirculare (asa se intampla la toate masinile, cu cat sunt mai multe persoane in masina cu atat se abureste mai tare). Racorirea nu este normala, chiar imposibila ...
  • Geo60

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Zafira 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jul 2007

  • Mesaj Privat
salutare MOFT .Cat ti-a luat pe manopera la schimbarea termostatului?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira B

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR