Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • dtc1315

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Motor: y17dt
Masina: Astra g, 2001

Salut, dupa cum scrie si in titlu sunt pus in situatia de a alege intre a reconditiona turbina (adica inlocuirea acelui miez central, in engleza "cartidge") sau una second-hand.
Cum a cazut vechea turbina ? Poi la inceput cu un suierat care la turatie constanta disparea, sunet pe care desigur l-am ignorat crezand ca e de la vreun colier/ furtun spart, terminand cu, consum de ulei, auto-accelerare la 5000 de ture.
De ce a cazut? Ulei prost si care nu avea specificatiile aferente (valorii, vascuozitate, nu stiu cum sa ma exprim) mai pe scurt in loc sa fie 0w40 a fost 10w40.
De ce 10w40 ? Pt. ca asa mi-au pus baietii la service, ca e mai bun si pt. ca masina nu mai e noua si are nevoie de un ulei mai gros. Nu o sa dau nume dar e un service de renume. Diferentele sunt uriase intre un 0w40 si 10w40, puteti cauta pe youtube cum, curge un ulei 0w40 fata de 10w40.

Acum, intrebarea mea este: S-a mai confruntat cineva cu aceasta situatie ? si daca da cum a-ti rezolvat-o.
Ca si idee: doar acel miez "cartidge" 800 RON
turbina completa 2500 + RON
turbina second 150+ Euro

Multumesc anticipat si toate cele bune.
Poze turbina
Skip ads

  • dan cristi

  • Mesaje scrise: 436
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2014

  • Mesaj Privat
Eu as merge pe turbina second din doua motive:pretul si faptul ca la aceste motoare pica destul de greu turbinele daca sunt intretinute cat de cat corect.Sunt convins ca gasesti turbina sh si sub 150 eur.
  • xcuseme

  • Mesaje scrise: 1,458
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002 Isuzu Y17DT 16v 55kW
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Eu sunt cam la al 4lea schimb la Y17DT cu Mobil1 10W40 long life si masina merge foarte bine.Inainte am mai folosit si 0W40, 5W40, toate de la Mobil1. Cel mai probabil tu ai folosit un ulei de foarte proasta calitate de ai ajuns sa ai asemenea probleme. Sau l-ai schimbat foarte rar, Ca sa nu mai zis ca tipul ata de turbina pica destul de greu, neavand geometrie variabila.

Din cate stiu reconditionarea la modelul asta de turbina nu prea are succes, una noua nu se merita, asa ca iti recomand sa iti cumperi una second care sa fie in parametri.

Daca vrei un ulei bun dupa asta, iti recomand http://www.uleidemotor.com/...opean-car-formula Eu data viitoare de-asta o sa pun, am mai avut in trecut si este extrem de bun.
  • dtc1315

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Aral nu cred ca e un ulei prost sau ca nu l-am schimbat la timp avand in vedere ca am facut decat 8000 km cu uleiul asta. Cei drept a si prins doua ierni grele cu temperaturi de pana la -19 grade.
http://imgur.com/a/w3WFv
Iar eu nu vreau sa reconditionez miezul ala ("cartidge") ci vreau sa pun unul nou, OEM.
Si la second-uri n-ai garantie sau siguranta ca te tine un an, doi sau in cel mai rau caz o saptamana. Trebuie sa ai si putin noroc sa gaesti una buna.
Iar sub 150euro nu gasesc una second, cel putin aici la mine in zona.
Pentru inca un milion parca as pune unul nou, OEM, cu garantie.


Toate cele bune.
Skip ads

  • astraopel2017

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2017

  • Mesaj Privat
Am eu turbina recondiționata cost 1300 lei, garanție un an și sa vezi ce frumos fluiera și când am curãțat egr-ul mi-a arãtat mecanicul ce joc frumos are!
Când o sa pice pun una sh.
  • dtc1315

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Nu mersi am iesit mult mai ieftin cu piesa noua si garantie doi ani.
Acum astept sa.mi vina uleiul si cu filtrele ca mai apoi sa ma apuc de tecile injectoarelor.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR