Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • lcm

  • Mesaje scrise: 157
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Insignia 2014 A20DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Salut...
Cred ca a venit vremea sa vand vechea si batrana Vectra B si vreau sa achizitionez o Insignia 2014..2015, de aceea am nevoie de sfaturile voastre :
1.Ce motorizare sa aleg (i-mi plac modelurile diesel) ecoflex sau biturbo ;
2.Ce sa evit sau la ce sa fiu atent daca ma decid sa imi cumpar Insignia (deoarece am inteles ca unele motoare au probleme);
3.Cam cati bani ar trebui (maxim) sa dau pe ea;
4.Ce probleme pot aparea la modelele pe care mi le sugerati?
Ma bazez pe experienta voastra ca intotdeauna....
Ce parere aveti....https://www.olx.ro/oferta/opel-insignia-ID7v68s.html....?
P.S.
Imi plac doar modelele hatchback sau berlina (dar am inteles ca deschiderea la porbagaj este mica).

Multumesc in avans...
Skip ads

  • code01011

  • Mesaje scrise: 102
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Insignia 2013 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Aug 2016

  • Mesaj Privat
Salut, am sa incerc sa iti raspund la intrebari si sa imi dau cu parerea Smile

Ca sa iti raspundem mai corect te rog sa ne dai mai multe detalii, gen unde circuli (oras, extraurban etc), pe ce distante si asa mai departe.

De exemplu: Daca circuli foarte mult in oras si mai ales daca mergi pe distante relativ scurte, evita diesel. Vei avea probleme cu filtrul de particule. Daca totusi insisti cu diesel + oras, ori anulezi filtrul ori faci drumuri mai lungi in afara localitatilor periodic si relativ des (minim 1-2 ori pe saptamana). Pentru oras benzina toata ziua.

1. Diesel, motorizare cu 160 cp sau biturbo 195 cp (parca). Diesel la 130 cp merge dar e meh, eu as fi regretat sa cumpar asa ceva. Benzina, nu cunosc motorizarile dar am vazut multi care au 1.6 pentru oras.

2. Nici o masina nu e perfecta, toate motorizarile la orice masina au probleme. Personal recomand A20DTH (diesel) pentru ca problemele sunt relativ mici si cunoscute si se pot rezolva/evita din timp. Vezi topicul urmator (https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=128954). Da, e lung dar trebuie citit. Pe scurt, problema majora este un oring la baia de ulei care trebuie schimbat daca are 3-4 ani de cand e pe masina si ceva cu furtunul intercooler (eu nu am avut probleme cu el)

3. Evita sa cumperi din romania (asta e parerea mea) si nu da mai putin de 10000 de euro (mai ales daca cumperi din ro). De la 10k euro in sus ai sanse sa gasesti masini bune. Cauta in Germania. Citeste si pe forum aici ca ai sa gasesti multe informati si discutii pe tema asta.

4.vezi punctul 2.


Sumar, mergi in germania cu minim 12k euro, cauta insignia hatchback (pentru deschiderea la portbagaj care la berlina este vai vai ... oricum aspectul masini este identic) si orienteazate spre A20DTH 160 cp sau biturbo.

Mai ai varianta de a face remap si sa iti maresti puterea la masina fara probleme (cost 400-500 euro). Poti sa aduci un motor de 160 de cai la vreo 190 fara probleme si mari riscuri.

Rog colegilor sa ma corecteze la ce am gresit si sper sa ca t-ia fost de ajutor aceste informatii!
  • lcm

  • Mesaje scrise: 157
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Insignia 2014 A20DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Salut...
Multumesc pentru detalii.
Momentan eu am de 7 ani tot un diesel Y20DTH Vectra b Full si nu am avut mari probleme.
Circul cu ea nu prea mult cam 20km pe saptamana extern si in oras cred ca tot cam 20km , doar vara cand plec in vacanta fac mai multi km extern.
Buget maxim 12000....1300.. ca si an 2014..
Ce parere ai de asta https://www.olx.ro/oferta/op...ions-ID7DWOk.html sau https://www.olx.ro/oferta/op...urbo-ID7Uk5B.html sau https://www.olx.ro/oferta/op...-ID7v68s.html....

Tin neaparat sa achizitionez cu bordul din anunturile de mai sus...

Multumesc in avans...
  • code01011

  • Mesaje scrise: 102
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Insignia 2013 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Aug 2016

  • Mesaj Privat
Nu stiu, eu personal in conditiile acestea as merge pe benzina (este doar opinia mea dar tind sa cred ca mai multi colegi vor fi de acord cu aceasta parere). Circuli putin pe an si din cauza asta diesel nu se justifica avand costuri de intretinere mai mare si oricum, motivul de a lua un diesel ar fi zic eu consumul redus si cuplul (plus ca scapi de eventualele probleme care pot aparea la o masina diesel). Consum redus in cazul tau nu ar avea un impact prea mare la cheltuielile de carburant.

In legatura cu anunturile de mai sus, personal nu cunosc prea bine varianta facelift a masini, eu avand modelul din 2012-2013 si nu stiu ce sa zic in privinta dotarilor sau la cum arata masina.
Desi prima masina depaseste bugetul tau cu cel putin 2000 de euro Smile iar ultimul anunt nu mai exista (imi da eroare cand il deschid).

Incearca totusi sa dai si o cautare pe piata germana (mobile.de, autoscout24 etc), zic ca poti sa gasesti ceva mai bun pe acolo si riscul sa iei teapa este mai mic. Ca sa iti faci o idee macar.

Eu zic sa astepti sa iti raspunda si alti colegi, poate cunost mai bine modelele mai noi Smile
Skip ads

  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,491
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
lcm a scris:Salut...
Multumesc pentru detalii.
Momentan eu am de 7 ani tot un diesel Y20DTH Vectra b Full si nu am avut mari probleme.


Multumesc in avans...


Faptul ca nu ai avut probleme, indica o intretinere buna si/sau kilometrii putini si/sau ceva noroc personal ...
Cum spune si colegul, mai sus, ti-as recomanda un benzinar ptr kilometrii pe care ii rulezi: pretul de achizitie este sensibil mai mic, intretinerea si reparatiile la motorizarile diesel sunt mai scumpe ... Din diferenta de consum si/sau de pret combustibil (la diesel) nu vei scoate banii dati la achizitie, vis-a-vis de kilometrii parcursi...
  • jonnz

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Insignia 2015 A20DTE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2016

  • Mesaj Privat
Alea de pe olx, nu e "full options" niciuna, tipic text de samsari.
La o cautare pe mobile.de - insignia >2014, mai putin de 12000 de euro, mai putin de 150000 km, iti returneaza 10 masini. Asta ar trebui sa iti dea de gandit.
  • lcm

  • Mesaje scrise: 157
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Insignia 2014 A20DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2009

  • Mesaj Privat
am dat filtru dar imi arata doar 5 masini si nu au display'ul ala mare la actuatoarele din bord nici una din ele , iar ca si CP sub 160.
  • lcm

  • Mesaje scrise: 157
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Insignia 2014 A20DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2009

  • Mesaj Privat
code01011 a scris:Nu stiu, eu personal in conditiile acestea as merge pe benzina (este doar opinia mea dar tind sa cred ca mai multi colegi vor fi de acord cu aceasta parere). Circuli putin pe an si din cauza asta diesel nu se justifica avand costuri de intretinere mai mare si oricum, motivul de a lua un diesel ar fi zic eu consumul redus si cuplul (plus ca scapi de eventualele probleme care pot aparea la o masina diesel). Consum redus in cazul tau nu ar avea un impact prea mare la cheltuielile de carburant.

In legatura cu anunturile de mai sus, personal nu cunosc prea bine varianta facelift a masini, eu avand modelul din 2012-2013 si nu stiu ce sa zic in privinta dotarilor sau la cum arata masina.
Desi prima masina depaseste bugetul tau cu cel putin 2000 de euro Smile iar ultimul anunt nu mai exista (imi da eroare cand il deschid).

Incearca totusi sa dai si o cautare pe piata germana (mobile.de, autoscout24 etc), zic ca poti sa gasesti ceva mai bun pe acolo si riscul sa iei teapa este mai mic. Ca sa iti faci o idee macar.

Eu zic sa astepti sa iti raspunda si alti colegi, poate cunost mai bine modelele mai noi Smile


https://www.olx.ro/oferta/op...gnia-ID7v68s.html
Skip ads

  • jonnz

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Insignia 2015 A20DTE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2016

  • Mesaj Privat
Pai ti-ai raspuns singur.
Daca in Germania nu gasesti, dar gasesti in Romania mai ieftin, nu e logic ca e ceva in neregula? Tu te-ai duce sa iei o masina din Germania ca sa o vinzi mai ieftin in România?
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
daca iei un lighean si vrei sa scapi de el (de "bun" ce e) il dai mai ieftin, chiar si pierzand bani decat sa investesti in el...
dar in general ce ajunge in romania nu sunt chiar cele mai bune masini, in general se urmaresc masinile ieftine de catre samsari, dotate (ca romanul vrea ieftin si dotat) si cu multi km sau cu defecte / accidente.
le carpesc in romania si apoi le vand cu lozinca "nu bate, nu troncane", dar uita sa zica ca, dupa ce faci 1000 de km cu ea vei avea probleme mai multe decat iti inchipui...
  • ciobysp

  • Mesaje scrise: 219
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jun 2014

  • Mesaj Privat
De acord cu ce au scris colegii mai sus. Eu am fost in 2014 in Germania si am luat o Insignia de 130CP si 134.000km cu 10.000 euro(+ actele 250 Euro + drum, cazare... in total cam 11.000), in coditiile in care in Romania gaseam pe la 8000 - 9000Euro. Deci poti trage singur o concluzie vis-a-vis de ce vanmd samasarii prin piete.
Povestea un coleg de forum(tot prin 2014) ca a avut o Insignia luata de noua cu care a avut accident cu dauna totala la scurt timp(deci cu km f f putini). A vandut-o la unul la dezmembrari cu vreo 5000 euro si dupa vreo 4 luni a gasit-o la vanzare cu vreo 12.000 euro(a identificat-o dupa VIN, cred).

Asa ca.... Idea

Cheers!
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
eu stiu pe cineva care a gasit o ocazie, o masina mult sub pretul pietei, i-am zis ca masina aia are ceva suspect si sa nu o cumpere... el a facut ce a vrut si a luat-o... ghici ce, masina fusese dauna totala in anglia (era cu volan pe dreapta), arsa toata partea din fata (motor, bord)...

singura modalitate sigura sa-ti iei o masina buna este sa o cumperi de la cineva (indifernent de tara de unde o iei) care e proprietar in acte de minim 2 ani (adica e masina personala sau nu face samsareala pe fata) si care are toate actele in regula (adica sa nu o iei de la intermediari), si care sa fie de acord sa o duci la verificare la ce service vrei tu fara sa comenteze...

eu am cumparat masina mea exact asa, proprietar al masinii, m-am dus la un service (pe care l-am gasit cautand pe net pentru ca nu am luat-o din galati) iar vechiul proprietar nu a comentat,
la constatarea de la service s-a gasit volanta dusa si bieletele de directie...
de la pretul initial cerut de proprietar, i-am zis ca ori repara volanta pe banii lui si-i dau pretul initial, ori imi face o reducere. a redus 600 de euro in conditiile in care eu aveam de investit in masina 800 de euro (volanta + kit ambreiaj complet + manopera, dar nu era nevoie si de kit, doar volanta era dusa, restul erau ca noi conform celor din service) si vreo 300 de lei bieletele...
actele au decurs foarte bine si rapid, in 1 luna omul avea actele pentru radiere si eu aveam masina inmatriculata pe numele meu...
amandoi am fost multumiti de tranzactie...
Skip ads

  • lcm

  • Mesaje scrise: 157
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Insignia 2014 A20DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Voi mai mult ma dezamagiti...Sad ....cred ca pana la urma o sa-mi sugerati sa raman cu vechea mea vecra b2 (care aia este full macar...fara piele)... Dar totusi vreau sa-mi schimb masina si acum nici nu mai stiu ce model vreau...insignia , a4 ,skoda ....sunt foarte confuz astept sugestiile voastre ...suma maxima 12000....13000 mii.
INTREBARE Oare ca sa-mi iau sa fie si spatioasa sa fie si cu toate nebuniile alea la bord?
  • omefro

  • Mesaje scrise: 193
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2017

  • Mesaj Privat
E foarte tare asta! Full, fara piele! Pai ori e voll, ori nu!
Grija cu Audi. Pompa de inalte (cp4) face span/pilitura si e usuratoare reparatia. Unii fac conversia la Cp3 luata de pe pejo, dar nu stii in ce stare e masina la achizitie. TFSI-ul consuma ulei, cam toate.
Skoda nu stiu, nu m-a pasionat niciodata marca.
Insignia e ok, daca esti atent la achizitie, si esti 'atent' sa schimbi la timp anumite piese (garnitura pompa plus clapete galerie admisie) e ca un tanc masina.
  • lcm

  • Mesaje scrise: 157
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Insignia 2014 A20DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru sfaturi...Oare pana la urma sa raman pe A4 ( http://www.mobile.de/ro/Aut...ar/238937831.html ) cu toate ca'mi place insignia , dar din cate citesc pe forum vad ca are ceva probleme , cat despre vechea mea vectra b ....cum pot sa'i spun atata timp cat am pe ea scaune incalzite , oglinzi incalzite,xenon,computer de bord ,navigare (care necesita harta) clima ,spalatoare la faruri , jante aliaj , color info display , chitul de telefon (pe care l-am dat jos) geamuri electrice (toate) ,oglinzi electrice eu nu m-as dezlipi de ea (in acest moment nu mai am problemele clasice:dezamorsare , caseta de directi deoarece au fost rezolvate) doar ca este 2001 ( cam batrana)...ok pana la urma pentru pielea care nu exista o sa spun semifull Smile...
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Eu zic sa lasi grupul vag deoparte...
Daca ne referim la masini ca golf 4 si generatia ei, motoarele alea 1.9 tdi euro 3 da, nu comentam.
Dar astea care au aparut odata cu golf 5... Pai sincer nu sunt cu nimic peste opel, doar cu pretul...
Mai degraba te orientezi spre ceva japoneza noua, o mazda, o honda, o toyota, etc... Mai pui 3000 de euro peste bugetul tau si ai masina noua...
Eu sincer nu as da 13000 de euro pe o masina sh, poate sa aiba mama dotarilor...
  • lcm

  • Mesaje scrise: 157
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Insignia 2014 A20DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Cred ca pana la urma mai iau un Hoverboard si-mi fac un Kart electric...Smile...adica-mi sugerezi daca tot insit sa-mi iau ceva ( a4 , insignia , ford k4 , skoda ) sa-mi iau ce o fi ca toate sunt la fel?
  • lcm

  • Mesaje scrise: 157
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Insignia 2014 A20DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Salut...
Gata am achizitionat'o pe asta https://www.autovit.ro/anunt...nia-ID7GjyfX.html pret 13000.

Multumesc de sfaturi.

Se poate inchide...
  • ciprinel

  • Mesaje scrise: 1,372
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Si mie imi facea cu ochiu aceasta masina. Foarte frumoasa si dotata. Sa o folosesti sanatos.
  • lcm

  • Mesaje scrise: 157
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Insignia 2014 A20DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Multumesc...
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR