Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • kartush45

  • Mesaje scrise: 209
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Vectra 2005 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2011

  • Mesaj Privat
Salutare colegi....cine m-a urmarit pe aici stie ca acum vro luna am luat o astra h cu care am avut ceva probleme-scurgeri de antigel. Am rezolvat problema cu antigelul dupa ce am inlocuit pompa de apa si am strans colierul de la un furtun
Acum am o alta nedumerire si anume imi vibreaza volanul cand franez de la 130-la 120 si doar atat. Si franele mi se par cam elastice...adica am avut vectra c si cand apasam frana zici ca aruncam ancora dupa mine....la astra h trebuie sa bag bine piciorul in pedala. Cineva mi-a zis ca am placutele puse naspa, ca si sarma de afara e pusa aiurea, oare de la ele sa fie?
SI mai am o problema volanul merge ceva mai greu fata de vectra pe care am avut-o, dar masina e pe arcuri sport coborata 4 cm, oare sa fie de la articulatia sport?
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,497
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Bataia in volan, la franare, este, cel mai probabil, dela discurile de frana fata, sunt (usor) ovalizate. Daca sunt inca in cota(de reparatie), se pot rectifca, altfel, altele...
O frana ineficienta/elastica poate avea mai multe cauze: elemente active (placute, saboti) necorespunzatoare, lichid de frana contaminat, aer pe instalatie, elemente mobile(pistonase) gripate, discuri/tamburi cu uzura ...
  • staco

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2009 Z17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Salut,si eu am avut aceiasi problema .La o scurta verificare am gasit discul de frana stanga fata cu aripioarele de ventilare sparte.Cand calcam frana se comprimau cele doua jumatati.La viteza mare vibratii puternice frana ineficienta.Rezolvi usor cu inlocuirea ambelor discuri.Nu e nevoie de servis.Timp max.inlocuire cca 2ore.Succes.
  • kartush45

  • Mesaje scrise: 209
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Vectra 2005 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2011

  • Mesaj Privat
am luat deja discurile urmeaza sa le inlocuiesc. Va tin la curent cu rezultatele
  • kartush45

  • Mesaje scrise: 209
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Vectra 2005 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2011

  • Mesaj Privat
Salutare colegi... Am schimbat discurile si placutele, si arcurile spate si amortizoare cu arcuri fata (erau sport). Masina s-a schimbat total au dispãrut toti greierii si nu mai simt nimic la franare.. Totu merge brici
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR