Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...
  • Vectra sri

  • Mesaje scrise: 879
  • Locatie: Cluj-Napoca
  • Masina: Astra 2002 z20let
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Oct 2012

  • Mesaj Privat
pai e clar eu zic ca 1.3 cdti e cam subdimensionat pt un astra , in schimb merge extrem de bine pe corsa si agila , eu am un prieten cu 1.3 cdti astra h break si are cutia de 6 viteze sa zicem ca ala in afara is face treaba bine il bagi in a -6a unde ai loc evident si potzi face un consum bun in rest e cam puturos daca nu ai pretentii mari te poti descurca cu el , sa zicem ca e bun si pe astra dar sa fie hatchback sau in 2 usi si mai mult prin oras in afara e posibil sa treci cu vederea lipsurile lui.
Skip ads

  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
In a VI-a ai consum mai mare decat in a V-a. Doar turatia e mai mica.
  • Vectra sri

  • Mesaje scrise: 879
  • Locatie: Cluj-Napoca
  • Masina: Astra 2002 z20let
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Oct 2012

  • Mesaj Privat
pai aia inseamna ca daca urci turatia putin mergi mai rapid cu ceva km si ar trebui sa fie acelasi consum ca si cu a v-a ? ceva de genu a vI-a numa pe autostrada isi are sensul ?
  • C.Stefan

  • Mesaje scrise: 150
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2014

  • Mesaj Privat
iulian1971 a scris:In a VI-a ai consum mai mare decat in a V-a. Doar turatia e mai mica.


E logic ce zici tu aici daca te referi strict la accelerare, insa la un mers constant clar in ultima treapta de viteza ai consumul cel mai redus
Skip ads

  • Op3l

  • Mesaje scrise: 528
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2013

  • Mesaj Privat
Trebuie facute cateva mentiuni, in ultima treapta ( a 6-a ) raportul final de transmisie este cam 0.5 sa zicem , la un cuplu motor de 200 Nm atins la 2300 rpm ,inseamna la roata ajung 100 Nm (treapta 6). Pe de alta parte in treapta 5 , raportul final este de sa zicem 0.8 asta inseamna ca la roata ajung cam 160 Nm tot la 2300 rpm .
Concluzia? Daca ai un drum drept , fara vant din fata , fara urcari etc si NU vrei sa accelerezi este bine sa mergi in treapta VI .
Daca ai de urcat o rampa (( sau un deal )unde este nevoie de cuplu... in treapta mai mare vei avea consum mai MARE cu toate ca te afli in cuplu dat de prodocator 200 Nm incepand de la 2300 RPM deoarece la roata vor ajunge mai putin Nm decat intr-o treapta mica. (raport cutie) .
De aceea consumul va fi muuult mai mic cand urci o rampa cu treapta III la 2800 RPM decat cu treapta IV la 2100 RPM cu toate ca producatorul mentioneaza cuplu maxim atins inca de la 1800 rpm dar la roata ajunge cu totul atlceva in functie de treapta de viteza. De aceea nu e asa importanta turatia la care incepe cuplu maxim sa-si faca prezenta.
Un 1.3 CDTI de 90 de martoage trebuie turat binisor pentru a urca un deal cu toate ca un 2.0 TDI face aceeasi chestie intr-o treapta mult mai mare ,si probabil cu un consum mai mic.
Fiecare motor trebuie condus in functie de ce cuplu are, de fapt se simte masina ,daca simti... daca nu mergi cum poti.
P.S Fara accelerari , bruscari in treapta I , , la un cuplu motor de 200 Nm la roata ajung cam 1000 Nm , Datoria urcarii rapide in turatie volanta sufera socuri ,ambreiaj , suporti motor la fel etc .. se duc dracu mai repede.
  • stefan112

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Omega 1997 x25dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Salutare la toata lumea
Vreau niste informatii de la detinatorii de vectra c 1,9 /150c
Se merita achizitionarea acestei masini ?
Este fiabila?
Consumuri si intretinere?
Eu am un omega b 2,5 td si doresc sa-l intineresc putin
Multami anticipat
  • bgd92

  • Mesaje scrise: 859
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Iti raspund si eu din ce am auzit si m-am documentat...
Motorizarea este super ok pt caroseria de vectra C, cuplul se simte din plin iar calutii sunt suficienti ; daca iei in calcul si o resoftare -> ~180 cp decci va fi mai mult decat multumitor
Se merita sau nu...tu stii asta ; depinde cum o vei folosi ; dieselul nu este pt oras ;
Este o motorizare fiabila, insa ca si restul masinilor, depinde care este starea ei in momentul achizitiei si cum a fost intretinuta ; poti sa nu ai nicio problema in 5 ani de zile sau iti poate scoate peri albi ; este o loterie ; verific-o foarte bine inainte sa o cumperi si nu pune butoul la masini din Germania impecabile pe exterior cu 150.000 km...rulajul in Germania incepe de la 40.000 km /an ;
consum, din ce am auzit, ~ 10 oras, 6 afara ; mers normal;
ca si intretinere, poti intra pe un site de piese auto gen autokarma.ro, selectezi modelul masinii si te uiti in mare la piese gen amnortizoare, bielete, kit ambreiaj, volanta, bucsi, suporti motor, planetare, etc si iti faci o idee
  • Adrian06

  • Mesaje scrise: 174
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Vreau și eu sa îmi cumpãr mașinã, și din ce citesc pe aici o sa îmiIiau bicicleta electrica, ca nici diesel nici benzina nu e buna.
Am vrut astra h, am ajuns la insignia, am fost sa vãd de Duster nou, era sa dau avans la un stepway, și. ?...
vãd ca toate mașinile au probleme, eu am avut așa pana acum: dacia 1410, dacia, 1310, dacia nova, daci supernova, logan 1,4mpi, Astra 2.0 din 2001, Logan 1,5 dci 2007, Octavia 1,6 din 2013, Corsa 1.0 din 2001. Total km parcurși în România aproximativ 400.000. Cea mai economy Corsa 1.0, cea mai fiabila Octavia ca am luat de noua.
Acum vreau sa îmi iau astra h dar sa iau motor 1,7 sau 1,9. Fac cam 40000 pe an. Cat consuma 1,7 și cât 1,9..
  • sec233ast

  • Mesaje scrise: 523
  • Locatie: Salaj
  • Masina: Antara 2012 A22DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Zafira mea 1.9 150 cai consuma in jur de 5,5-6 extraurban si cam 10 % in oras. Am detinut mai multe Opeluri pana acum si pot sa zic ca acest motor este cel mai reusit din cate am avut si am incercat. Masina este cam grea dar se misca foarte bine, Astra H este mai usoara si s-ar putea sa scoti un consum si mai bun.
  • nolob

  • Mesaje scrise: 182
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Astra H Caravan este sensibil egala ca greutate cu Zafira A. Cred ca aerodinamica are o influenta mai mare.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR