Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
  • stefanis80

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Spania
  • Masina: Vectra 2006 z19tdh
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Oct 2013

  • Mesaj Privat
Ma poate ajuta cineva cu un sfat sau cu o indrumare cum se schimba becul de semnal far stanga la un Opel Vectra C 2006?
Skip ads

  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Eu am dat bara +farul jos. A fost cea mai simpla solutie...
  • petrubv

  • Mesaje scrise: 148
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Este mai simplu sa dai bara si farul cu totul jos decat sa desfaci doar becul? Poti sa explici cum se da bara si farul jos...
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Nu mai retin pe care parte era, insa pozitia imposibila m-a facut sa dau bara jos. E prinsa in ceva suruburi lateral care se desfac dinspre contraripa + ceva suruburi / nituri plastic in partea de jos pe cadrul motor. In rest se trage cu forta de ea.
Skip ads

  • aaresis

  • Mesaje scrise: 240
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 1.9DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Deci sa inteleg ca asta este singura solutie ca sa schimb acel bec?Sunt in aceasi problema..Becul meu este pe dreapta..Am dat jos cutia filtrului de aer ..si nu am reusit sa ajung la el.
  • ciprinel

  • Mesaje scrise: 1,372
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Va salut. Am schimbat acest bec pe ambele parti. Varianta cea mai usoara este cea cu dat bara jos si desfacut suruburile farului ( 3 la numar, 2 se vad sus si unul mascat de bara). Bara se desface de la cele 2 suruburi Torx din pasajul de la roata, sub masina mai are 3 tumburusi de plastic ce se prind de scut, + cele de sus de la grila radiator cu cromaj cu tot ( sunt 2 sau 4 ) ce se prind pe Trager. Apoi usor tras iese intai spre lateral doar intr-o parte, apoi spre fata si la sfarsit cade si de pe cealalta parte bara. Iar varianta cea mai grea si nerecomandata este cu farul pe masina. Eu unul am mainile subtiri si a fost chin la primul bec. N-as mai incerca ca m-am julit foarte mult. Pe dreapta este nitelus mai usor ca se da cutia de filtru aer jos, dar parca tot nu e de ajuns.
ASA CA: da-ti bara jos cu incredere ca nu se intampla nimic rau.
  • Aeli16

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Galati
  • Masina: Signum 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Feb 2017

  • Mesaj Privat
Salut. Am dat si eu farul jos dar nu reusesc sa scot becul de semnalizare. Se roteste dar de iesit nu vrea sa iasa. Aveti vreo solutie, fac eu ceva gresit?
  • ciprinel

  • Mesaje scrise: 1,372
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Eu as zice sa tragi cu un patent de acel plastic de la soclul becului. Este din cauza garniturii faptul descris de tine. La bagare inapoi unge nitel cu ceva solutie si va merge usor.
  • DanX

  • Mesaje scrise: 201
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Eu am patit-o cu ambele becuri, nu mai mergea semanalul pe fata. Am mers la service, au dat bara jos, au scos farul.
Dar, surpriza : becul era bun. Electricianul mi-a explicat ca modelul de faruri de la facelift are o 'buba' : se topeste sau doar oxideaza soclul becului de semnal.
Pe dreapta, chiar au trebuit sa traga alt fir, ca era topit f tare soclul.
  • Aeli16

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Galati
  • Masina: Signum 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Feb 2017

  • Mesaj Privat
Am tras si cu patentul si tot nu a iesit. La punerea contactului imi arata ca ar fi ars si becul de semnalizare laterala dar acesta merge fara probleme. Ma gandesc sa merg intr-un service dar mi-e sila rau de "meseriasi", e plin galatiul de heirupisti care lucreaza fara simt de raspundere.
  • DanX

  • Mesaje scrise: 201
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Daca ai drum, in București îți pot recomanda pe cineva. Electricianul care mi_a rezolvat mie problema.
  • du-te ma 77

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Oct 2017

  • Mesaj Privat
Salut! Dar becul portocaliu de pe aripa Vectra C, are cineva idee cum se schimba?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR