Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa B/Combo B
  • pescaru23

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2014

  • Mesaj Privat
Buna ziua. Am un opel corsa b , 1.4, 44kw, si de cateva zile am o problema la cutia de viteza. In treapta 1 intra foarte usor, cateodata in treapta a2a agata dar nu tot timpu, dar cand ii dau dintr-o treapta superioara in inferioara (frana de motor) nu intra pur si simplu. Trebuie sa depun o forta foarte mare ca sa intre... Toate astea de cand am bagat ulei in cutia de viteza...am bagat undeva la 3-4 l...Am facut un drum de vreo 50 de km si cand am deschis capota era in jur la 100ml de ulei in jurul busonului pe unde am bagat ulei. Ar fi o problema ca este prea mult ulei in cutie? se face o prosiune in cutie? Busonul pentru completarea uleiului in cutie l-am strans destul de bine..ar fi o problema? Precizez ca pana acum de cand o am nu mi-a facut probleme in legatura cu cutie niciodata...toate acestea au venit dupa ce am bagat ulei in cutie. Ce parere aveti? Multumesc anticipat.
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,485
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Nu e cam mare cantitatea de ulei? De unde stii ca e ce trebuie? Ai consultat manualul sau similar?
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,457
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
cum naiba ai bagat tu 4 l in cutie, nu im dau seama, ca in cutia aia intra un pic peste 1.5 l ulei.
Ce zici tu suna a simptom de "se cere reglata timoneria"
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa B/Combo B

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR