Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • T.George

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2013

  • Mesaj Privat
Salut,

A venit vremea sa mai schimb si eu cate ceva la masina.
Pana acum service-ul il faceam la un atelier in Galati, dar cum m-am stabilit in Bucuresti, ma vad nevoit sa caut alti baieti de treaba.

Mi s-a recomandat pana acum AutoA si ESDAuto.
Aceleasi piese (curea Contitech, role INA, ulei Longlife Dexos 2 5w30 5L + filtre Mann si pompa de apa Hepa) ma duc cu aproximativ 250 lei in plus la ESDAuto (cu tot cu montaj). Din cate stiu, ar fi specializati pe Opel, dar am tot citit de bune si despre AutoA. Merita sa platesc 250 lei in plus pentru ESD sau sunt ok si ceilalti? Chiar nu stau roz cu banii, iar de diferenta asta imi pot schimba si capetele de bara si sa fac geometria, ca sunt si astea pe lista. La montaj ESD-ul cere ±250 lei pentru distributie si ±100 lei pentru ulei, in timp ce AutoA cer 270 lei pentru tot, restul pana la 250 lei fiind din diferente de pret la piese.

PS: In caz ca aveti alte recomandari cu privire la kit-ul de distributie sau cel de ulei, le astept cu placere.
Masina are 180.000km in bord, reali toti, iar ulei nu papa deloc.

Multumesc,
George
Skip ads

  • FaNuTz

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2016

  • Mesaj Privat
Pompa de apa nu este pe cureaua de distributie si se schimba foarte usor, deci daca nu ai probleme cu ea nu e nevoie sa o schimbi. Uleiul si filtrele le poti schimba chiar tu undeva la o rampa. In felul asta de banii de manopera iti mai cumperi alte piese. Deci iti mai rãmâne distributia in service
  • T.George

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2013

  • Mesaj Privat
Bine de stiut.
Asta a fost si recomandarea celor de la EDS, la care voi face in cele din urma distributia (curea Contitech si role INA).
Ma duce undeva la 700 lei cu tot cu manopera, pare un pret decent.

Ramane sa vad ce fac cu uleiul, nu sunt deloc tehnic de fel si stiu ca e simplu de facut, ca am asistat de cateva ori la procedura.
Doar ca probabil o s-o fac tot pe la un service, sa vad unde ies mai ieftin (AutoA ziceau ca au manopera gratuita daca iau filtrele si uleiul de la ei, iar ca preturi nu sunt cu mult mai scumpi fata de online, as plati cu vreo 30 lei in plus din cate am calculat, deci e un cost ok pentru a ma scapa de o grija).

Multumesc pentru raspunsuri.
Programarea la distributie este abia marti, deci in cazul in care nu am ales ok piesele, inca le mai pot schimba.
  • marin70

  • Mesaje scrise: 527
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2002 y17dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2009

  • Mesaj Privat
FaNuTz a scris:Pompa de apa nu este pe cureaua de distributie si se schimba foarte usor, deci daca nu ai probleme cu ea nu e nevoie sa o schimbi. Uleiul si filtrele le poti schimba chiar tu undeva la o rampa. In felul asta de banii de manopera iti mai cumperi alte piese. Deci iti mai rãmâne distributia in service

...daca are cheie pt filtrul de ulei!
Skip ads

  • T.George

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2013

  • Mesaj Privat
Am schimbat ieri distributia la EDSAuto.
Nu am ce sa le reprosez, foarte profi toata treaba: consultanta telefonica ok, receptia frumos, cu predare la cheie. Surpriza placuta si cand am intrat in service si am vazut masina echipata cu husa de protectie pe scaun si folie peste volan, sa n-o murdareasca baietii, ce n-am mai vazut de mult timp intr-un service prin Galati.

Cat despre mecanici, am dat de un domn Nelu.
Mai in varsta, dar meticulos si foarte amabil. Ce am remarcat e ca fiecare mecanic mai cerea si parerea altuia cand nu stia ceva exact sau nu-i iesea o chestie. L-am tinut si cu 1:30 ore peste program, ca dupa ce a pus distributia, batea ceva la ea (s-a dovedit a fi o tabla de protectie de pe una din role, care nu stiu din ce motiv nu era fixata ok, desi suruburile erau stranse; s-a demontat, ajustat usor prinderea, stransa la loc si totul a rulat cum trebuie). La costuri, m-a dus 800 lei cu distributia (curea + role), 2 simeringuri si manopera. Destul de decent, avand in vedere ca prin alte parti mai jos de 750 lei nu ieseam si sunt sigur ca nu aveau servicii la fel de ok.

Deci nu pot decat sa-i recomand.
Eu pe acolo o sa mai fac procedurile mai complicate.

Uleiul l-a schimbat la Autovariant, pe Mihalache, langa Piata Domenii.
50 lei manopera pentru ulei, filtru uleri si filtru motorina, am decis ca merita decat sa-mi bat eu capul cu astea. Baietii chiar lucreaza fain si sunt foarte ieftini ca manopera, in conditiile in care orice alt service cerea minim 100 lei. Bine, nu ca ar fi cine stie ce operatiune, dar ca idee.

Am schimbat in seara asta si filtrul de aer si cel de habitaclu, ca aici stiam care-i procedura si era prea simplu sa platesc pe cineva pentru asta.
Multumesc pentru sfaturi.
  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,831
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Schimb ulei + filtre=60 ron la orice service cu bun simt.
Mergi si la autoa fara grija: sunt Ok.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR