Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Agila
  3. Agila A
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
1 da
2 da
3 nu are modul confort, nu ai probleme de compatibilitate
Skip ads

  • Teo
  • *
  • 33 mesaje
  • din 19 Mai 2006
  • Agila 2001 Z10XE
  • Viseu de Sus
  • Teo

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Viseu de Sus
  • Masina: Agila 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2006

  • Mesaj Privat
@dancuciureanu
Multumesc pentru raspunsul prompt.
Drumuri bune!
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Vezi ca iti mai trebuie si cablul intre portiere spate, e tras sub mocheta, mufe vei gasi in portiere/bord ca pe vremea aia nu faceau atata economie ca acum.
  • andrei_varlan1996

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2002 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2016

  • Mesaj Privat
Buna ziua ! Mi-am cumparat si eu un modul de inchidere centralizata cu tot cu actuatoare..am reusit si le-am montat singur, totul e ok.. Singura problema care o am, nu stiu sa leg cele 2 fire care ies din modul, mai exact firele pentru semnalizari... Ma poate ajuta si pe mine cineva, va rog..?
Skip ads

  • therealovy77

  • Mesaje scrise: 244
  • Locatie: Braila
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Sunt 2 fire independente sau cele 2 fire sunt legate impreuna in interiorul modulului (ca sa afli le verifici cu un ohmmetru)?
  • andrei_varlan1996

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2002 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2016

  • Mesaj Privat
Sunt 2 fire independente. Unul fe culoare alb,celalalt de culoare maro...se leaga cumva la semnalizare stanga,respectiv dreapta...dar nu stiu unde ar trebui sa fac aceste legaturi...
  • therealovy77

  • Mesaje scrise: 244
  • Locatie: Braila
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Eu le-am legat la firele ce pleaca de la maneta de semnalizare la becuri (de fapt la mine a trebuit sa pun si 2 diode in serie pe firele ce vin din alarma deoarece la mine erau legate impreuna in cutia alarmei).
  • Cindea Sabin

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Agila 2003 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2018

  • Mesaj Privat
Buna ziua tuturor.
Am si eu un Agila din 2003 fara inchidere centralizata. De curand mi-am cumparat de la dezmembrari
toata instalatia de inchidere centralizata, inclusiv geamuri electrice si m-am apucat sa o montez. Problema
care a aparut era faptul masina dezmembrata era din 2002 iar modulul de la inchidere este diferit fata de 2003.
Am rezolvat problema cumparand un alt modul, cu cheie cu tot, care de data asta avea si telecomanda. Precizez
ca masina de pe care am cumparat instalatia avea inchiderea din cheie si nu din telecomanda. Pana acuma am
apucat sa montez doar pe usile din fata. Toate mufele potrivesc la fix. Am insa o problema urata care nu-mi dau
seama de unde apare:
Cand descui usile din telecomanda, dupa aproximativ 15 secunde, usile se incuie la loc, chiar daca deschid usa.
Am observat ca usile se incuie si se descuie chiar daca una dintre usi este deschisa si becul din plafoniera este aprins.
In mod normal, usile n-ar trebui se incuie/descuie daca una dintre usi este deshisa.
Va rog, daca stie cine de unde apare problema, dati-mi o idee ce pot face.
Si inca o intrebare. Daca masina mea nu a avut inchidere centralizata, am sanse sa gasesc mufele de cuplare pentru usile
din spate si pentru haion in instalatia masinii sau o sa trebuiasca sa trag eu fire?
Multumesc!
Skip ads

  • Cindea Sabin

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Agila 2003 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2018

  • Mesaj Privat
Buna ziua inca o data.
In legatura cu inchiderea centralizata pentru Agila (o alta masina), am si eu o experienta pe care as vrea sa o impartasesc,
poate cuiva ii este de ajutor.
La un moment dat, am observat ca inchiderea centralizata din telecomanda nu mai mergea cum trebuie. Ba nu actiona de loc, ba actiona numai cand eram aproape de masina, ba actiona numai o data. Nici o problema mi-am zis, e de la baterie. Desfac cheia, scot materia si o masor. Avea cam 1.5 vloti. OK. Cumpar o baterie (parca CR 1616), o inlocuiesc si ... nimic, adica nu mai mergea de loc. Poate nu-i buna bateria cea noua. O scot, o masor, avea 3 volti, deci bateria era buna. Si-atunci care-i problema?
Stiu, am lasat bateria scoasa prea mult si trebuie sincronizata. Si, asa cum am citit pe forum, am incercat sa sincronizez cheia. NIMIC. Mai este o explicatie zic eu. Oi fi stricat eu ceva la telecomanda cand am defacut-o. O desfac din nou. Nu vad nimic. Pun o alta baterie, tot noua. Nimic. Asta e, am stricat-o zic eu. Montez totul la loc, strang bateriile noi (cumparasem mai multe) si gata. A doua zi, din obisnuita, apas pe telecomanda sa descui usa. SURPRIZA - usile s-au descuiat. Incui, descui, merge perfect.
Ma ce-o fi fost ca trebuie sa fie o explicatie. Desfac din nou telecomanda. Pusesem din greseala tot bateria veche, mi-am dat seama de asta ca era alta marca. O masor din nou, tot 1,5 volti. Iau la masurat beteriile noi - 3 volti. Pun din nou bateriile noi - nu merge. Pun bateria veche - merge.
Care o fi explicatia nu-mi dau seama, poate amperaj scazut.
In final am cumparat o alta baterie noua, ceva de marca, cu merge fara probleme.
Sper sa va fie de ajutor.
Zile bune fara probleme cu Agila !
  • Cindea Sabin

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Agila 2003 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2018

  • Mesaj Privat
Nu mã poate ajuta nimeni?
Zilele trecute am rãmas pãțit-o. S-au blocat usile și binențeles cã cheiele erau înãuntru.
Noroc cu cheia de rezervã.
M-ar ajuta o schemã electricã de la închiderea centralizatã pentru Agila din 2003.
Schemele postate în paginile anterioare nu le pot deschide.
VÃ ROG !
Mulțumesc.
  • ovidiudrutu

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Meriva 2011 ENG-4
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2007

  • Mesaj Privat
am si eu o intrebare ... la portiera de la pasager fata nu mi se mai ridica butonul din telecomanda .... ce poate fi actuatorul sau cum se cheama ... multumesc
  • Cindea Sabin

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Agila 2003 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2018

  • Mesaj Privat
Da usa se încuie/descuie? Dacã da ar trebui desfãcutã fața de ușã și vãzut dacã nu cumva este sãritã tija ce acționeazã butonașul.
Skip ads

  • ovidiudrutu

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Meriva 2011 ENG-4
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2007

  • Mesaj Privat
tija se ridica ..cand nu se ridica (cand nu se ridica portiera nu se deschide) .... asta iarna mai facea probleme la frig tare ... trebuie sa schimb actuatorul ca e obosit cred .... dar nu stiu cum se cheama
  • 2kappa

  • Mesaje scrise: 997
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Agila 2005 z 1.0 xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Salutare, o Agila fara geamuri și închidere. Cumpãr modul, închideri, macarale, butoane și instalație electricã. Donator 2003, victima 2005. Gãsim un bãiat priceput sa monteze in București. Mulțumesc anticipat
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Agila
  3. Agila A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR