Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • Nicolae Mihalache

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2015

  • Mesaj Privat
La scurt timp dupã schimbarea a doua becuri din panoul frontal al climei, sistemul climatronic de la opelul meu, Vectra B, 1.8 benzina, model sport, 2001, motor Z18XE, s-a dereglat total. Compresorul și termocupla funcționeazã, instalația de rãcire încãrcatã cu freon acum câteva zile. Distribuția și amestecul aerului nu mai funcționeazã normal. Aer pentru dezaburire nu. Aer pentru podea nu. Aer doar pe grilele din bord, doar cele laterale, iar pe centru foarte slab. Viteza /fluxul de funcționare a aerului este in ,,salturi". Nu mai funcționeazã amestecul aer cald / aer rece conform comenzii de pe panou, de exemplu pentru temperatura de 18 grade. Testerul a indicat erorile din foto de mai jos. V-as ruga cu o opinie privind ceea ce sa fac mai departe. As vrea sa știu dacã sistemul are pentru comanda control viteza ventilație și comanda servomotoare unul sau doua module și unde sunt amplasate acestea. Exista posibilitatea sa fie deranjatã doar mufa conector pentru panou comanda sau modul comanda servomotoare ? Vã rog frumos dati-mi câteva sfaturi avizate. M-aș bucura mult dacã aș avea și o fotografie a modulelor/modului de comanda original climatronic al acestui tip de Opel, modul care nu știu unde este amplasat.Mulțumesc anticipat !
  • sandu_race

  • Mesaje scrise: 460
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Raspunsul e pe forum , poate nu e asta dar sigur e pe aici pe undeva . Ia uite ce zice colegul mai jos .
Daca nu e asta rezolvarea vezi ca in dreapta sus e o rubrica gri in care scrie ---cauta orice..----, aia te scapa de bani cheltuiti aiurea la service .

micky001
****

1,352 mesaje
din 26 Dec 2007
Locatie: Constanta
Postat in Lun 28 Sep, 2015 9:05 pm
Raspunde
1)-flapsuri desincronizate.Solutie: -tii apasat pe "OFF" si "AUTO" cateva secunde,pana auzi ca incepe resincronizarea flapsurilor/servo-motorase.Restul isi face singur trebusoara,verificare ventilatie,etc.
2)- senzor termic dus,ori la iesire din "tulumba" ,ori la panou(gratarelul ala dintre butoanele comenzi,central si dreapta)
3)-panou control defect...(foarte rar intalnit),cablaj intrerupt spre senzori temperatura.

Sper sa nu se supere colegul pentru copy-paste-ul asta .
  • Nicolae Mihalache

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2015

  • Mesaj Privat
Mulțumesc foarte mult pentru sprijin. M-am mai documentat despre alte situații similare și am fost la mecanicul meu cerandu-i sã-mi verifice dacã mufele de la panoul de comanda climatronic sunt cuplate corect. Constatare : dupã ce un electrician auto mi-a schimbat doua becuri din panoul de comanda, acesta nu a mai cuplat corect, ferm, una dintre aceste mufe (cea galbena cu negru). Astfel modulul de comanda servomotoare nu mai funcționa și de aici erorile pe tester prezentate în postarea mea inițialã.
  • sandu_race

  • Mesaje scrise: 460
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Deci te-ai prins care e modulul climatronic.
Exact ala unde ai achimbat becurile Smile .
Bine ca ai rezolvat simplu si ieftin .
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR