Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric
  • georgecezar21

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Vectra 1999 X20 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Feb 2013

  • Mesaj Privat
salut baieti! Am o problema la oglinzile electrice in sensul ca nu le pot regla din buton. Nu prea stiu unde sa umblu si ce sa verific mai intai. Daca cineva s-a mai confruntat cu problema asta sau daca stie cineva care ar fi problema astept sugestii. multuesc
Skip ads

  • georgecezar21

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Vectra 1999 X20 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Feb 2013

  • Mesaj Privat
nu stie chiar nimeni?
  • adryan Myr

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 1997 17tdi
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Nov 2012

  • Mesaj Privat
da si tu manerul de la usa jos si vezi daca este bine bagat in mufa ca el acolo are o legatura in spatele manerului de la usa....
  • georgecezar21

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Vectra 1999 X20 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Feb 2013

  • Mesaj Privat
mufele sunt bagate bine, le-am verificat. or fi motorasele arse?
Skip ads

  • adryan Myr

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 1997 17tdi
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Nov 2012

  • Mesaj Privat
nu are dc .... ai iluminat pa usa ?
  • big_electro61

  • Mesaje scrise: 4,493
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2008

  • Mesaj Privat
georgecezar21 a scris:. Nu prea stiu unde sa umblu si ce sa verific mai intai.
Verifica siguranta F29(10A),apoi verifica daca ajunge tensiune de comanda la motorase cind este actionata o pozitie de comutator.Daca ajunge tensiune,presupunem ca sunt defecte motorasele si le verificam,daca nu ajunge tensiune la motorase,se va demonta comutatorul multiplu si se va verifica daca ajunge tensiune.In caz ca este defect comutatorul se va inlocui.Functie de cit esti de artist in ale electricitatii,te vei descurca sau...,nu!
  • georgecezar21

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Vectra 1999 X20 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Feb 2013

  • Mesaj Privat
Am lumina pe usa. M-am uitat la sigurante si sunt ok, dar eu m-am uitat pe panou sa vad care e siguranta. Am s-o caut pe asta F29 sa vad daca o fi tot aia pe care am gasit-o eu. Am sa urmez pasii recomandati.
  • georgecezar21

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Vectra 1999 X20 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Feb 2013

  • Mesaj Privat
big_electro61 a scris:
georgecezar21 a scris:. Nu prea stiu unde sa umblu si ce sa verific mai intai.
Verifica siguranta F29(10A),apoi verifica daca ajunge tensiune de comanda la motorase cind este actionata o pozitie de comutator.Daca ajunge tensiune,presupunem ca sunt defecte motorasele si le verificam,daca nu ajunge tensiune la motorase,se va demonta comutatorul multiplu si se va verifica daca ajunge tensiune.In caz ca este defect comutatorul se va inlocui.Functie de cit esti de artist in ale electricitatii,te vei descurca sau...,nu!


Spune-mi te rog care este siguranta F29, aia care e indicata pa capacul de la tablou cu imaginea oglinzii? sau e alta?
Skip ads

  • big_electro61

  • Mesaje scrise: 4,493
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Daca-i asa problematic sa verifici o siguranta,iti recomand sa mergi la un meserias,gindindu-ma la ce s-ar putea intimpla in instalatia electrica...,
  • faraon

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 2001 1.8
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Am pãþit aceeaºi problemã, am înlocuit oglinzile mecanice cu electrice, montat buton ºi pauzã; verificat siguranțe totul ok... cred cã am sã mai comand un buton poate câ ãsta e stricat deºi m'as mira. Altfel oglinzile se incalzesc. Butonul care il am n-are led în el, e normal așa au modelele noi? sau musai sã caut cu led?mai trebuie un releu ceva în cutia de siguranțe din compartimentul motor sau vreo siguranþã pe acolo?
  • big_electro61

  • Mesaje scrise: 4,493
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2008

  • Mesaj Privat
O componenta se inlocuieste doar atunci cind esti SIGUR ca trebuie inlocuita,altfel e o... risipa(era sa scriu ceva mai dur,dar ma abtin).Adevarat ca verificarea unui buton(comutator) presupune mici cunostinte,verificarea unui circuit,la fel...,de aceea cred ca inainte de a te apuca sa faci ceva,trebuie sa stii ce faci...,altfel apar "blocaje",ceea ce nu-i de dorit! Incalzirea,comanda oglinzilor si eventual pozitie in buton,toate au circuite separate...
  • gabimilo1

  • Mesaje scrise: 2,268
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Zafira 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2010

  • Mesaj Privat
salut,
verifica daca ai + in mufa care vine la butonul de directionare oglinzi cu lampa de control sau cu aparatul de masura.(pui doar contactul masinii, pozitia si incalzire oglinzi sa fie stinse).
Skip ads

  • faraon

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 2001 1.8
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Dupã îndelungi cercetãri m'am dumirit; ȋn entuziasmul meu îmi pãrea cã se încãlzesc da ioc, de miºcat nici atât. Celor care se avânta în experienta asta de schimbat oglinzile mecanice cu electrice l-e aduc la cunoºtinþã cã mai trebuie o piesã dacã nu miºcã nimic. Postez o pozã cu ea. Mulþumesc oricum tuturor care au sãrit sã mã ajute cu experienta lor, din care sincer n-am înþeles nica. Acu problema e unde pun piesa respectivã. 😀
  • big_electro61

  • Mesaje scrise: 4,493
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Wiring Diagrams
www.rambodybuilder.com/2...ingdiagram.pdf... Probabil o sa te descurci sa studiezi documentatia si o sa vezi ca teribila COMPONENTA e de fapt un ansamblu in care se gaseste un termostat si o siguranta. Rolul termostatului e acela de a nu permite functionarea incalzirii oglinzilor peste un anume prag(de regula 5 grade) de temperatura. Concluzia e ca tu poti sa faci functionale oglinzile si fara acea componenta,problema e daca esti in stare de asa ceva...!
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR