Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • butnaru cristian

  • Mesaje scrise: 55
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2004 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Simptome:

Cod(uri) eroare:
----
Model: Vectra
An fabricatie: 1996
Cod motor: x16xel
salutare am un vectra b din 96 cu motorul de mai sus si cum vi se pare cons asta am fost in weekend la onesti de la galati si am bagat benz pana la penultima liniuta cand am ajuns acolo sincer juma de rezervor mia halit si nu cred ca iam dat de 2 ori 130km/h,bunnnn cand am plecat azi dim acul la benz imi arata la a 2-a linie adica la urm liniu unde e 20 pe ceas si am mers chiar 5 min cu 140km/h.
concluzie dus halit juma de rezervor si intors cam un sfert
masina am luato acum o luna si filtru aer si ala de benz,sonda lambda schimbata ca a dat testerul dar se aprindea si in bord la mers constant sunt schimbate,curatate egr si clapeta acceleratie ca mai bine le lasam asa ca acum la relantiu mai fluctuiaza.in rest masina e super imi place are cuplu si la 140 se simte ca trage nu scoate nici un fel de fum.iar oras am obs ca sare de 10 ast si eu ceva pareri despre ele ca stiam cas cu probleme cu uleiul si benzina dar nici in halul asta .maine am sa ma uit sa vad cat ulei mia halit ca motorul a fost facut acum 2 ani.ms si treaba cu mirosul tare la rece dimineata de benz e normal
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,452
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Cristian, poate tu stii ce ai vrut sa zici, insa, sincer, eu nu am inteles nimica din toata pledoaria aia a ta...
Incearca sa reformulezi, altfel slabe sanse sa primesti ceva sfaturi
  • butnaru cristian

  • Mesaje scrise: 55
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2004 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2009

  • Mesaj Privat
deci opel vectra b din 96 x16xel 101cp am constatat ceva dubios cu consumul si anume am bagat benzina pana la penultima linie de pe ceas si am plecat de la galati la onesti,cand am ajuns acolo pe ceas imi arata ca am halit jumate de rezervor.am stat acolo o zi si apoi am plecat spre galati.la intoarcere mia halit pana acasa doar un sfert si pe european chiar iam dat si 160 cam 5 minute.mam uitat dimineata la ulei si e perfect.asta ma doare pe mine ca pana acolo sa dus juma de rezervor si la intoarcere doar un sfert de benz.ba mai mult la dus mai mult de 110 nu a vazut
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,452
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
1- mai pune mana pe un manual de gramatica, invata sa scrii corect, ca fac fractura de nerv optic incercand sa descrifrez balariile tale
2- exprima-te in date concrete, sau ti se pare ca Galati-Onesti e ceva ruta internationala, sa stie toata lumea distanta si relieful?
3- litrometrul este.... orientativ. Daca studiezi nitel, vei gasi multi colegi care se "plang" de aceeasi problema. Singura metoda cat de cat corecta pentru a determina consumul mediu, daca nu ai BC, este din plin in plin.
Skip ads

  • butnaru cristian

  • Mesaje scrise: 55
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2004 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2009

  • Mesaj Privat
am mai citit si eu odata ce am scris mai sus si eu cred ca se intelege chiar bine dar in fine un rezumat ar fi ca a consumat mai mult la dus fata de intors ce e asa de greu de inteles na si aceeasi distanta si cat de orientativ ar fi de la penultima linie spre plin sa imi ajunga dus si intors la linia unde scrie 20 eu zic ca e consum cam mare dar am facut total cam 400km.de ex te intreb cati litri am de ex intre 20 si penultima linie de care vb si in bani calculand mia lut de 170 lei benz de 98 nu de aia de 95.acum poti sa intelegi sau poate se gaseste altcineva sa inteleaga.ms
  • bogdanop

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Spania
  • Masina: Vectra 2006 z18xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2013

  • Mesaj Privat
Cristi frate esti tare am ras cu lacrimi, nu e ca nu scrii corect gramatical dar nu se intelege nimic din ce vrei tu sa explici .. Sustin ce spune colegul je liniile sunt orientative nu te mai lua dupa ele .
  • butnaru cristian

  • Mesaje scrise: 55
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2004 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2009

  • Mesaj Privat
bine lasati postul de mai sus ca il aflu eu singur pana la urma.cine imi spune si mie pe google unde gasesc un program numai original opel nu sa descarc sau alte minuni
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Omule, cred ca iti e lene sa pui niste virgule si semne de punctuatie, dar ceea ce postezi tu e o aruncatura de cuvinte.
Doar tu stii ce vrei sa zici, facrm luxatie la creier...
Eu refuz sa mai citesc astfel de povesti, si pe langa mine mai sunt multi.
Dintre noi astia ce refuzam sa citim asa ceva, poate macar unul ar sti sa-ti raspunda...

Ce am inteles eu, a o masina benzina care consuma mult intre galati si onesti.
E benzina. Cat vrei sa consume? 5 litri /100 km?
Daca vrei asa ceva, mergi constant cu 80 km/h si o sa te apropii.
Daca tu o accelerezi si o harai pana la 140, apoi reduci la 30, etc, asteapta-te la consum mai mare.

Ps: vanzare usoara...
  • tomariscom

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2004 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2013

  • Mesaj Privat
o constatare. am Model: Vectra An fabricatie: 1996 Cod motor: x16xel . in oras nu scade sub 11 l. in genere cam 11.3
afara la mers de 120-130 km/h nu sare de 6,6
masina o am de 7 ani si credema ca stiu ce scriu
uleiul se duce ff repede . pun per total 2 l la 10000 km.
asta e motorul dac il ai bine pus la punct
Stima
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR