Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • Missa

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Motorasul are o mufa si trei suruburi cu cap de 4 . Dati pe LO , opriti motorul , desfaceti suruburile , extrageti motorasul si o sa vedeti capul clapetei . Daca se invarte la mana mai greu , o sa va dati seama ca la un moment dat se blocheaza cand este pe deschis, e bine , daca se invarte in gol , nu este bine.
Skip ads

  • z16xep

  • Mesaje scrise: 259
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2006 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Dupa ce am mai reparat odata clapeta de recirculare , m-am gandit ca pot cumva sa imbunatatesc modelul cu bucsa care l-am adoptat prima data in reparatia clapetei.
Acum am facut o bucsa mai lunga de 75 mm prin care am dat o gaura de 11 mm pe o lungime de 50 mm. Grosimea exterioara a bucsei este de 12,5 mm.Pe ceilalti 25 mm am dat o gaura de 6 mm , si prin electrocorozoiune am facut un patrat de 6, in care sa intre piesa de plastic alb.CA sa intre pe clapeta a trebuit sa tai cei 25 mm (exact lungimea piesei cu patrat ).Inainte de aceasta am facut canalul pentru opritorul piesei de plastic alb cu o freza de 3 mm pe o lungime de 5 mm.Pe partea opusa s-a taiat un canal lung de 50 mm tot cu o freza de 3 mm.Dupa toate aceste operatii am tras bucsa peste clapeta si am testat pe masina .Rezultatul se vede in filmuletul atasat de pe youtube. Nu stiu cat de clar si concis am fost in explicatii , dar am sa pun cateva poze si o schita rudimentara.Nu am idee cat va tine , dar pe viitor conceptul va fi modificat cu teava din aluminiu (6082.4 omogenizat aliaj pentru jante auto) si o clapeta tot din aluminiu, asta doar in cazul in care nu tine inventia.

  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
La cata bataie ai bagat acolo eu cumparam alta clapeta deja...
  • z16xep

  • Mesaje scrise: 259
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2006 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Cand nu este o prioritate dar este necesar a fi reparat si cu bani putini eu zic ca merita.Pana tine eu sunt multumit de ceea ce am realizat.o clapeta cu motoras si ce naiba mai e nevoie acolo nu costa 10 lei cat am platit eu la strungar.
Skip ads

  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Daca ti-a facut la 10 lei nu e rau, e un pret chiar foarte bun numai sa nu cedeze acum la motoras.
  • Missa

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Pai daca te uitai atent la clapeta o puteai intoarce cu celalalt capat,la ala i-am facut ceva modificari simple si merge foarte bine
  • z16xep

  • Mesaje scrise: 259
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2006 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Update .
S-a rupt clapeta cu totul.
Asa ca mi-am confectionat o clapeta din aluminiu . De la reparatia veche a clapetei am pastrat bucata cu patrat , iar in rest am confectionat din aluminiu (seria 7068 deoarece are un continut mare de zinc si se poate prelucra bine la strung) axul pe care am sudat clapeta( aluminiu de 0,75 grosime) apoi am lipit burete de 5 mm grosime pe ambele parti si am montat-o.Poze nu am facut ca am fost entuziasmat si am uitat de ele .Acu tot ce poate ceda este motorasul.Traim si vedem.
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Si cei care nu au la dispozitie strung si material pot cumpara la orice ora versiunea imbunatatita si fara bube de proiectare...
  • z16xep

  • Mesaje scrise: 259
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2006 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Categoric ca se poate , asta doar daca dispui de banii necesari pentru o investitie de gen.Versiunea ieftina este cea realizata de mine.Materiale gasesti pe la orice punct de colectare al fierului vechi.Lucrez in industria aluminiului si de aceea am avut la dispozitie materialele, iar un strungar gasesti mai oriunde , doar trebuie sa cauti.
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Asa este, dar materialul costa 15 euro/kg in oradea, strungar abia daca gasesti (am cautat unul pentru dopurile de la admisie si mi-a cerut 150 de lei fara factura...). Versiunea #2 al clapeteie se gaseste in jurul a 200 de lei acum, ceea ce pentru e mai comod decat sa caut strungar Very Happy
  • nolob

  • Mesaje scrise: 182
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Cunoasteti pe cineva care s-ar baga la o reparatie de genul asta, sau poate recomanda un service bun, prin sau pe linga Bucuresti?
Eu nu sint 100% sigur ca s-a rupt clapeta, dar tot scirtiie ceva, iar efectul "recirculare" nu se simte: atunci cind afara e fum, miroase si in masina.

Eu nu m-as baga, pentru ca nu am rabdare, iar atunci cind nu reusesc sa deschid ceva, rup Very Happy
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR