Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • geo24_frb

  • Mesaje scrise: 124
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Salut. Doresc sa achizitionez un astra h gtc 1.4 benzina. Masina se prezinta foarte bine, insa unu aspect ce ma nelinisteste este faptul ca uleiul are o culoare foarte inchisa, neagra. Proprietarul spune ca l.a schimbat in urma cu doar 3 mii de km, acum 3 luni, uleiul fiind 5w30 liqui moli. Este aceasta o urma de uzura? Masina are 206 mii de km in bord, fiind din 2005, adusa din Germania in noiembrie 2016, cu privire la care nu am convingerea ca ar fi reali. Astept sfaturi ale posesorilor de masini cu acest motor, pentru ca in 2 zile vreau sa iau o decizie daca sa o cumpar sau nu. Multumesc anticipat.
Skip ads

  • tirnaveni

  • Mesaje scrise: 555
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2008 Z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2009

  • Mesaj Privat
La motoarele cu aprindere prin scanteie este bine sa masuram compresia pe fiecare piston si presiunea de ulei .Asta sa fi sigur ca nu ajungi sa alimentezi cu ulei in loc de benzina .iar in privinta uleiului de culoare neagra este ca nu a fost spalat nici o data in interior de la schimb la schimb.
  • geo24_frb

  • Mesaje scrise: 124
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Cam cat ar costa masurarea cumpresiei si a presiunii uleiului la un service? Si cunoasteti cumva valorile optime pentru acest motor z14xep?
  • catastefan

  • Mesaje scrise: 5,915
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2012

  • Mesaj Privat
50 Ron ambele operatii.
Compresie intre 12-14 bar e ok....chiar si 11. Nu e ok daca sunt diferente intre cilindri mai mari de 1 bar
Presiunea de ulei se ia cu motorul cald la 90 de grade si trebuie sa fie minim 1,5 bar la relanti.
Skip ads

  • tirnaveni

  • Mesaje scrise: 555
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2008 Z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2009

  • Mesaj Privat
In cartea tehnica scrie si pretul difera de service .undeva la100.- 150 nu mai mult .dar o programare in reprezentanta pentru ocnstatare verificare cumparare este undeva la 220roni dar verifica tot si daca masina a avut accident sau daca a fost vopsita
Propunei vanzatorului daca este de acord iar daca se balbaie laso balta.km.nu poate sa-ti zica sigur numai in cazul in care nu au fost stersi bine de peste tot ex. Ei verifica toleranta intere ecm si calculator o toleranta de 1000 km la 100000 diferenta daca in bord in ecm ai 200000 in calculator ai 220000 multi nu stiu .
Asta o stiu de la cineva care a lucrat la opel .
  • geo24_frb

  • Mesaje scrise: 124
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Va multumesc.
  • deleted-46863

  • Mesaje scrise: 439
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2010

  • Mesaj Privat
La o masina pe benzina uleiul trebuie sa fie curat si putin maroniu atunci cand il schimbi daca e negru la 3000 de km e clar ca e ceva in neregula .eu de 25 de ani nu am spalat motorul cu solventi sau aditivi la nici o masina .uleiurile au in compozitia lor substante de curatare si cand il schimbi cu unul nou se curata automat.doar la diesel se inegreste uleiul.
  • aikidoro

  • Mesaje scrise: 57
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Astra 2016 B14XFL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mar 2017

  • Mesaj Privat
sau numai motorul stie de cand este acel ulei in el
  • ska

  • Mesaje scrise: 847
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2015 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2008

  • Mesaj Privat
tirnaveni a scris:La motoarele cu aprindere prin scanteie este bine sa masuram compresia pe fiecare piston si presiunea de ulei .Asta sa fi sigur ca nu ajungi sa alimentezi cu ulei in loc de benzina .iar in privinta uleiului de culoare neagra este ca nu a fost spalat nici o data in interior de la schimb la schimb.

Cine spala "motorul" de la un schimb la altul?
  • tirnaveni

  • Mesaje scrise: 555
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2008 Z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Cine vrea 😂eu nu l-am spalat la nici o masina .si am avut numai disel.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR