Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • Stoica Dragos

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2016

  • Mesaj Privat
Problema mea este urmatoarea...am culoarea la j meu un negru pe care se vede orice zgarietura ....acum ceva zile un bun cetatean s-a asezat cu blugii pe fata masinii ( banuiesc sa vb la telefon) si mi-a lasat de la capse o minunatie de desen zgariat in fata masinii atat pe capota cat si pe bara ....intrebarea mea este cum pot scapa de aceste zgarieturi ...mentionez ca ele sunt in stratul de lac ( nu foarte adanci) dar foarte vizibile pe negru ....ma gandeam la un polish dar imi este frica sa nu fac vreo prostie ...multumesc de ajutor
Skip ads

  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,497
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Adreseaza-te unor profesionisti.
  • mihnea_alex

  • Mesaje scrise: 239
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2014

  • Mesaj Privat
Ies la polish...exista polish manual in hypermarketuri...scrie pe cutie cum se foloseste...nu e mare lucru...pui pasta de polish pe zona respectiva, freci circular si apesi cu un burete special care e in pachet, iar dupa repeti operstiunea dar freci cu o carpa de microfibra...nu ai ce sa gresesti...doar ca probabil zgarietura nu va disparea in totalitate daca este adanca, cum s.ar intampls la un polish cu masina de polishat.
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,497
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
mihnea_alex a scris:...doar ca probabil zgarietura nu va disparea in totalitate daca este adanca, cum s.ar intampls la un polish cu masina de polishat.

...adica:
bibu16v a scris:Adreseaza-te unor profesionisti.

Skip ads

  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Faza cu polisatul merge in felul urmator.
Daca dai cu unghia si abia simti o sa iasa. Cu putin efort merge si la mana
Daca dai cu unghia si se simte clar cum agata nu o sa iasa la polish deoarece e prea mult de luat. In cazul asta este necesara o retusare.
  • Aantonio

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2012

  • Mesaj Privat
Si eu am cateva zgarieturi superficiale, dintre care una mai pronuntata de la un baiat care stergea parbrize, atunci cand s-a aplecat peste aripa. Mai am unele superficiale pe capota de la pisici, etc. Si pe mine ma irita cand le vad acolo si am impresia ca vopseaua asta se zgarie si daca tusesti langa ea, dar cu parere de rau cred ca mai bine le lasi asa daca nu sunt adanci si nu ataca tabla.
  • Stoica Dragos

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2016

  • Mesaj Privat
Exact asa paresc si eu la a mea ...pe langa ca e neagra sii se vede orice cacatel de zgarietura ...se zgarie foarte foarte usor ....ma dispera ....o sa incerc cu wp40 daca nu merge o sa iau chit de polish din supermarket ....parca nu as vrea sa ii fac polish total ...pentru 3 locuri zgariate ...
  • Andrei F

  • Mesaje scrise: 263
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2016 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2016

  • Mesaj Privat
Se indeparteaza f usor ,dar decat TEMPORAR. Cumparati un spray WD40 si o laveta din piele de caprioara. Dupa ce spalati masina, folositi spay-ul pe zgarieturi, lasati 1min si apoi stergeti cu laveta. Repetati procedeul de 3-4 ori si or sa dispara pentru cateva zile/o saptamana Smile
Skip ads

  • mihnea_alex

  • Mesaje scrise: 239
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2014

  • Mesaj Privat
Adica, daca zgarietura e adanca (daca se simte la unghie), nu o vei rezolva cu un polish manual pentru ca nu ai suficienta forta si ar trebui sa apelezi la cineva care se ocupa cu polishat....care are o masina automata, un polizor cu un burete de microfibra in capat. Poliahul inseamna uniformizarea stratului de lac, adica "umplerea" zgarieturii respective cu lac din zona zgarieturii care se obtine prin acest "frecat" circular ori manual, ori automat.
Inseamna ca nu sunt eu nebun...si eu sm observat ca masina asta se zgarie foarte repede...si eu am o culoare pretentioasa(maro) si se vede absolut orice zgarietura pe ea...
Sfat: ceara solida din belsug...o aplicati voi,nu dati banii aiurea la toate filmele de detailing. Se gaseste si pe emag, e 20 de lei...o aplici o data la 3 luni si arata ca noua masina.
  • Stoica Dragos

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2016

  • Mesaj Privat
Ce dracu au facut stratu de lac de pe masina asa moale ...nu inteleg de ce se zgarie asa usor ....daca am trecut cu blugii pe langa ea daca atinge o capsa e pa ...mare dunga ....am mai avut ceva masini dar asa usor nici una nu se zgaria ....ma gandesc ca e si neagra si se vede mult mai bine zgarietura ....dar tot repede se zgarie ...sunt zgarieturi superficiale daca dau cu apa dispar ...dar se vad cand se usuca ...si se vad bine ....
  • alex2014

  • Mesaje scrise: 222
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Mda, am observat si eu ca vopseaua e destul de sensibila, am vrut sa ma plang de treaba asta mai demult dar m-am gandit ca si-asa am tot criticat masina asta destul pe-aici...

Eu am zgarieturi de la carpele folosite la spalatorie... plus efectul ala de panze de paianjeni. Destul de enervant in soare puternic. Poate nu au dat cei de la Opel cu suficient lac ?

Recent, un bun samaritean mi-a zgariat bara din spate, am o dunga alba de vreo 10 cm, dar m-am hotarat sa nu mai pun la suflet si sa tratez masina ca o simpla unealta care te transporta de la A la B. Ceea ce va sfatuiesc si pe voi sa faceti...
  • razzyfunik

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 a16xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2016

  • Mesaj Privat
mihnea_alex a scris:Adica, daca zgarietura e adanca (daca se simte la unghie), nu o vei rezolva cu un polish manual pentru ca nu ai suficienta forta si ar trebui sa apelezi la cineva care se ocupa cu polishat....care are o masina automata, un polizor cu un burete de microfibra in capat. Poliahul inseamna uniformizarea stratului de lac, adica "umplerea" zgarieturii respective cu lac din zona zgarieturii care se obtine prin acest "frecat" circular ori manual, ori automat.
Inseamna ca nu sunt eu nebun...si eu sm observat ca masina asta se zgarie foarte repede...si eu am o culoare pretentioasa(maro) si se vede absolut orice zgarietura pe ea...
Sfat: ceara solida din belsug...o aplicati voi,nu dati banii aiurea la toate filmele de detailing. Se gaseste si pe emag, e 20 de lei...o aplici o data la 3 luni si arata ca noua masina.


Salut

Din cate am citit si pe alte forumuri, nu este ok sa o aplici pe suprafete cromate, elemente de plastic si geamuri...
Tu cum ai facut aplicarea? Ce produse ne poti recomanda? Se aplica cu carpa de sters geamuri sau microfibra?
Multumesc,
Skip ads

  • mihnea_alex

  • Mesaje scrise: 239
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2014

  • Mesaj Privat
Eu am aplicat-o cu carpa de microfibra ,am lasat-o putin si am sters-o cu alta carpa de microfibra. Se aplica bine asa,dar se poate aplica si cu un burete special care nu se umezeste asa cum se intampls cu carpa de microfibra, iar de sters o stergi tot cu microfibra. aveti grija sa nu aplicati pe mai multe elemente in acelasi timp pentru ca nu ai timp sa o stergi. O aplici pe un element, o lasi cateva minute si dupa o stergi si treci la alt element. Sa nu dati cu carpe normale pe masina ca o zgariati.
Nu ataca componentele din plastic, doar ca o sa ramana niste pete albe care se duc dupa 2-3 spalari... Daca esti putin mai atent nu o sa atingi chederele.
Ca produse eu am folosit ceara solida turtle wax care costa in jur de 20 de lei...am inteles ca si formula 1 e o ceara buna(o sa o incec la urmatoarea ceruire). Producãtorul zice ca tine 6 luni, dar dupa 2 -3 luni nu mai e mare lucru pe masina din cauza spalarii frecvente cu sampon activ. La 20 de lei nu ma deranjeaza sa o aplic o data la 3 luni.
Ca idee , ceara acopera bine panzele de paianen si zgarieturile superficiale(care nu se simt la unghie).
  • Georgius

  • Mesaje scrise: 380
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Sep 2015

  • Mesaj Privat
Dragos, pune o poza cu zgarieturile. Fara vizualizarea lor, sunt foarte sigur ca le scoti singur acasa.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR