Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • catalin1985

  • Mesaje scrise: 792
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2016 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Si daca nu am firele trase,ma pot lega la boxele dupa fata,sau o avea playerul iesire separata?sau o avea un alt rol acel difuzor?o fi pt inalte,medii...zici ca un subwoofer pus in roata de rezerva s.ar auzi bine.
Skip ads

  • CRISTIAN1967

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jul 2016

  • Mesaj Privat
A incercat cineva cu difuzoare de calitate dar astfel:
- usa fata, difuzor medii+ crossover + tweeter
- usa spate, difuzor de bass
- zona centrala , difuzor de medii, exact ce au pus colegii
  • edyyy

  • Mesaje scrise: 0
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1999
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Salut

Din pacatele pozele postate nu sunt vizibile. Le puteti re uploada?


[
quote="iso"]Merci, din pacate sau din fericire seria veche Helix B62C a fost inlocuita de B62C.2 si chiar daca abia a fost lansata este disponibila deja in Romania. Desi este mai scumpa, seria noua B62C.2 si B6X.2 m'a multumit pe deplin.

Si daca tot vorbim despre difuzoare, am sa urc citeva poze cu montarea difuzorului central de la Crunch DSX32. Acum pot sa zic ca sound stage'ul este complet, banda de frecvente mai larga a difuzorului Crunch defineste/intregeste mai bine sunetul. Ma pot declara pe deplin multumit!


Grila se desface din aproape in aproape cu spatula din plastic. Aici chiar sint necesare doua bucati!






Grila a fost scoasa si se vad toate urechile de fixare, mai ramine de scos numai mufa de la senzorul de radiatie solara.



Asa arata difuzorul central:





Mufa si condensatorul nepolarizat conectat in serie cu difuzorul.



Am recuperat mufa de conexiune a difuzorului si am facut un adaptor care sa gazduiasca si rezistenta inseriata cu difuzorul. Rezistorul este in izolatorul albastru.
Rezistenta are 2,2ohm si 0,5w, valoarea am ales'o prin tatonari, se aude un pic mai tare decit difuzorul original dar nu se incalzeste/strica nimic.



Am indepartat mansonul de cauciuc de la difuzor, adaptorul confectionat este cuplat si cele doua saibe necesare inaltarii urechilor de la difuzor care sint in alt plan fata de suprafata de asezare a difuzorului.



Difuzorul montat.



[/quote]
  • CRISTIAN1967

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jul 2016

  • Mesaj Privat
Am inteles ca ai ascultat mai multe tipuri de difuzoare. Va intreb pe cei ce ati montat deja difuzoare pe Insignia.
Ma refer la difuzoare tip sistem ( difuzor midbass + crossover + tweeter ). Este diferenta intre 400 lei si Focal, MTX sau JBL cu preturi de 180-200 lei.
Skip ads

  • Kamob

  • Mesaje scrise: 864
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Nu prea inteleg, in romana, intrebarea ta?
  • CRISTIAN1967

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jul 2016

  • Mesaj Privat
OK. Am sa incerc in engleza. '' Is a major difference of the sound quality between 180- 200 lei speakers (JBL, FOCAL and MTX) and the speakers over 400 lei. The double price is justified.
  • Kamob

  • Mesaje scrise: 864
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Daca iti arde mai mul de facut misto-uri, decat sa scrii un post cu semnele de punctuatie aferente (in ce limba vrei tu), sa nu te miri daca nu o sa primesti nici un raspuns.
  • CRISTIAN1967

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jul 2016

  • Mesaj Privat
Nu vreau sa fac misto. Dar eu sunt din Deva, un oras mic care nu are ateliere specializate unde sa poti asculta/compara mai multe tipuri de difuzoare. Singura sansa este sa analizezi parerea unora de pe forum sau review pentru difuzoare de pe site-ul magazinelor online.
Pe acest forum, am observat ca doar 2-3 persoane au inlocuit difuzoarele si acestia au optat pentru tipuri diferite.
Pe site, in strainatate, am gasit , upgraduri cu Alpine si Magnat.
Eu la noi la magazinele online am gasit review OK pentru urmatoarele:
- JBL, https://www.evomag.ro/AUTO-B...W-RMS-949544.html
- JBL, https://www.evomag.ro/AUTO-B...-RMS-1445427.html
- Hertz, https://www.emag.ro/difuzoar...165/pd/D8ZZQ2BBM/
- FOCAL, https://www.emag.ro/difuzoar...165/pd/D8WZMDBBM/
- RENEGADE, https://www.emag.ro/difuzoar...-2c/pd/DTB35MBBM/
..... difuzoare care in cazul unor oferte, pretul este sub 200 lei.

Va intreb daca ati ascultat acest tip de difuzoare si daca merita achizitionate.

Va multumesc !
Skip ads

  • CRISTIAN1967

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jul 2016

  • Mesaj Privat
Cred ca cei de la Opel nu au dorit ca difuzorul median sa fie foarte zgomotos si atunci au ales aceasta varianta simpla.
Difuzorul este pe 8 ohmi deoarece prin ridicarea impedantei se reduce nivelul sonor emis de difuzor.
Asta este parerea mea, eu sunt doar un simplu inginer constructor.
  • Kamob

  • Mesaje scrise: 864
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Daca vrei un upgrade, ai urmatoarele posibilitati:
1. upgrade pe Infinity, prin comanda de difuzoare noi sau de la dezmembrari;
2. upgrade pe aftermarket; eu am Hertz Dieci DSK, ISO si-a facut pe Helix, ambii suntem multumiti, dar difuzoarele se aud destul de diferit (...).
Ca sa iti dau un raspuns aproximativ la intrebarea ta, este mare diferenta intre pleznitorile de sub 200 de lei si cele de peste 350 de lei. Nu ai cum sa alegi, daca iti doresti un sound anume, decat daca te duci sa le asculti undeva. Ca alternativa mai greoaie, poti sa citesti review-uri pe net, dar sunt pistol cu apa la ce vrei tu sa stii, de fapt.
Cand te gandesti sa iti montezi difuzoare noi, oricare ar fi ele, musai va trebui sa insonorizezi portierele, operatiune care costa destul de mult, dar si efectul e pe masura!
Poti sa iti comanzi singur toate cele necesare si sa iti faci pe cont propriu acasa operatiunea, sau sa te duci la un atelier specializat, unde vei plati manopera. Ca preturi ti-as recomanda sa nu cauti pe e-mag sau site-uri de acelasi tip, pentru ca produsele sunt cu multe zeci de procente mai scumpe decat la alti provideri/dealer-i. Incearca be-loud.ro si compari.ro ca sa gasesti cel mai bun pret.
Eu am ales sa completez difuzoarele din usi cu un mic sub-woofer activ si am mers pe Blaupunct GTB 8200A. Daca vrei sa le auzi, uite un link la playlist-ul meu de pe youtube: http://www.youtube.com/watc...SFn3vZIbXlfKeWh0y

Singurul sfat pe care ti-l dau e sa bagi bani atat cat trebuie, sa nu faci economii la ele, pentru ca un difuzor prost te oboseste la volan sau, mai rau, te enerveaza.
  • CRISTIAN1967

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jul 2016

  • Mesaj Privat
Merci !
Am un prieten cu un Mondeo mai vechi si cu bani foarte putini a imbunatatit considerabil calitatea auto.
Nu este estetic dar se aude foarte bine.
A achizitionat un amplificator Alpine de 2x40 W RMS ( second cu 60 lei), 2 boxe vintaje Pioneer, 3 cai si 45 w RMS si le-a montat in portbagaj (la Mondeo este foarte mare portbagajul).
Difuzoarele masini + aceste 2 Pioneer se aud excelent (au un bass natural extraordinar) si in prima faza crezi ca are in portbagaj un subwoofer. Costuri 60 ampl. + 80 boxele + 80 cablurile =220 lei + putina munca.

Pe viitor daca voi ati spus ca difuzoare calitative sunt de la 350 lei in sus, rezulta (2x350 +2x250= 1200 lei) poate ma gandesc si eu la un sistem asemanator cu cel de pe Mondeo. Poate un bun tamplar, poate realiza o incinta mochetata pe dimensiunile portbagajului (partea banchetei spate, pe toata latimea, ceva de genul 100x 25x 25 cm) in care sa inserez niste difuzoare de la un set de boxe de casa si un amplificator.

A mai facut cineva o incercare de genul acesta ?
  • Kamob

  • Mesaje scrise: 864
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Daca iti pui boxele in portbagaj, se va auzi infundat si cu o calitate a sunetului net inferioara boxelor montate in portiere. La sunet nu te poti zgarci... faci cum crezi.
Dupa ce faci cateva experimente, o sa ajungi sa te coste cat daca faceai treaba bine de la inceput.
Oricum, daca n-ai ce face cu banii, iti fac eu o incinta 100x25x25. Da-mi un semn pe PM si iti dau costurile.
Skip ads

  • cris_bcv

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2014 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2012

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor.
Am citit cu atentie toatã postarea. Super explicat. Eu am insignia 2014 cu sistemul intellilink. Am ales sa pun pe ea toate boxele de la Alpine fara amplificator si sub woofer singura mea nelãmurire este treaba cu rezistența aia pe difuzorul central pe care a explicat-o colegul Edyyy. Pe mașina din fabrica vine cel de 8ohmi si 20w. Eu am luat de 4 ohhmi si vro 100w. Nu cred eu ca scoate el atât dar in fine... ideea este ca nu stiu daca mai e nevoie sa pun rezistența sau nu pe el. Multumesc.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR