Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • mustata44

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Ce amortizoare sa folosesc la opel astra caravan1,7 dti
Skip ads

  • Murderer27

  • Mesaje scrise: 139
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2011

  • Mesaj Privat
nu inteleg intrebarea. te referi la marca sau la ce?
  • Mihai Cosmin

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2008 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Salut, curand va trebui sa schimb amortizoarele (fata si spate) in momentul de fata am amortizoare pachet de drumuri grele, acestea sunt mai rigide, intrebarea mea este daca le voi schimba va trebui neparat sa pun aceleasi tip de amortizoare (pachet de drumuri grele) sau pot pune unele mai "soft", tin sa mentionez daca este necesar sa schimb si arcurile odata cu amortizoarele ? (opel astra g sedan 1.7 cdti), Multumesc
  • alre

  • Mesaje scrise: 1,660
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Pt Mihai Cosmin. Nu ai amortizoare pt drumuri grele ci arcuri. Mai inalte, mai rigide. Amortizoare poti pune de care vrei, iar masina se va comporta la fel. Eu acum 5-6 ani cand aveam G-ul am pus Sachs. Daca vrei sa schimbi si arcurile cu unele normale masina va fi mai joasa si o idee mai confortabila. Eu as las-o asa mai inalta pentru ca ajuta pe teren accidentat plus borduri.
Skip ads

  • Dragos1993

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Depinde de ce vrei sa faci cu masina si cum mergi. Cari cartofi (intelegi tu ideea), arcuri noi si mai rigide. Spre exemplu eu am renuntat la amortizoarele OEM si am pus Aftermarket, reglabile. Vara o trantesc de pamant ca na, ii schimb si jantele si iarna o ridic ca "ie drumuri grele".
  • Mihai Cosmin

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2008 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Salut, sa inteleg ca trebuie sa schimb si arcurile odata cu amortizoarele? Daca vreau sa scap de rigiditatea suspensiei... Este cam incomoda masina in momentul de fata cu pachetul drumuri grele venita din fabrica, la denivelari (parca sare in sus)... Mersi anticipat
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,492
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Rigiditatea suspensiei o dau, in primul rand, arcurile, dar si amortizoarele daca sunt pe gaz, ceea ce nu e cazul la tine...
In cazul tau ar trebui sa pui arcuri standard si eventual amortizoare, daca nu mai sun t in parametri ... verifica mai intai starea amortizoarelor..
  • vasy5000

  • Mesaje scrise: 58
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 16szr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Salut,o problema in zona amortizoarele am schimbat flansele cu tot cu rulmenti ,iar dupa careva zile se distanteaza de caroserie sistemul de prindere amortizor,ramane cam 1 cm intre flansa exterioara si caroserie ,ce e de facut? Amortizoarele controlate pe stand 70%viata ?oare sa schimb si amortizoarele ,flansele sant KYB! Multumesc !
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR